Dobre praktyki w produkcji kiszonek – podstawą żywienia bydła mlecznego

lut 15, 2023 | Aktualności, Galeria zdjęć

Konferencja „Dobre praktyki przygotowania kiszonek z traw i lucerny”, która odbyła się dzisiaj w „Dworku w Brzóskach” zgromadziła ok 200 rolników. Na zaproszenie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz firmy Magia Sp. z o. o. przybyli głównie po to, aby poznać najnowsze technologie związane z produkcją dobrej jakości kiszonek, a także uzyskać informacje dotyczące Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

W spotkaniu wzięli udział Lech Antoni Kołakowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jacek Bogucki – Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Katarzyna Roszkowska – Dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Łomży, Henryk Dębowski – Zastępca Dyrektora OT KOWR w Białymstoku, Grzegorz Żochowski – Kierownik BP ARiMR w Wysokiem Mazowieckiem, Krzysztof Czajkowski – Kierownik PT KRUS w Wysokiem Mazowieckiem, Arkadiusz Kalinowski – Dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie oraz przedstawiciele szkół rolniczych. Gospodarzami wydarzenia byli Wojciech Mojkowski Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie wraz z zastępcą Adamem Zarembą. Konferencja miała na celu ukazanie istoty produkowania dobrej jakości kiszonki z roślin motylkowatych i mieszanek motylkowo-trawiastych, a także omówienia sposobów zapobiegania chorób wśród bydła mlecznego.

Dobre praktyki przygotowania kiszonek z traw i lucerny

Żywienie bydła w większości gospodarstw oparte jest na paszach, głównie kiszonkach. Dlatego na dzisiejszym spotkaniu zostały przedstawione przykłady działania zakiszaczy, o których bardzo dokładnie opowiedział dr Frank Kuechenmeister z Technical Support Manager LALLEMAND, który omówił m.in.:

  • ważne kroki w sporządzeniu dobrej kiszonki, która jest podstawą wysokiej wydajności mleka
  • możliwości uzyskania 7000 l/laktacji tylko z kiszonki
  • okrywanie- różnice między oponami a workami?
  • wyniki fermentacji po 90 dniach fermentacji

 (Prezentacja do pobrania)

Innowacyjne rozwiązania w walce z mastitis

Podczas konferencji prof. dr hab. Marcin Gołębiewski – dyrektor Instytutu Nauk o Zwierzętach SGGW zaprezentował zebranym wyniki badań w walce z mastitis. Innowacyjne rozwiązania jakie mogą zapobiec rozprzestrzenianiu się schorzenia, które niestety powoduje największe straty w przemyśle mleczarskim. Dziękujemy za możliwość udostępnienia prezentacji, przyczyni się to zapewne do szerszego zrozumienia problemu i zapobieganiu występowania ognisk zakaźnych.

(Prezentacja do pobrania)

EKOSCHEMATY –  systemy na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt

Podczas spotkania p. Alina Maciąg – PODR Szepietowo, w ramach kampanii informacyjnej – „Nowe możliwości wsparcia – poznaj PS WPR na lata 2023-2027” prowadzonej przez nasz Ośrodek zapoznała rolników z możliwościami jakie niosą za sobą nowe rozwiązania w PS WPR.

Nowością w ubieganiu się o środki finansowe przewidziane dla rolników są ekoschematy. To rodzaj płatności bezpośrednich dot. realizacji praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad obowiązujące wymogi. Ekoschematy są dobrowolne. Zaprojektowano je w taki sposób,  aby w jak największym stopniu realizowały korzyści środowiskowe.

Mamy nadzieję, że wiedza jaką zdobyli rolnicy podczas dzisiejszej konferencji przyczyni się do zwiększenia efektywności prowadzonych przez nich gospodarstw oraz umożliwi im podniesienie wyników ekonomicznych.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją i do oraz do śledzenia naszych profili na portalach społecznościowych Facebook i Instagram oraz kanału na youtube.

Patronat medialny nad konferencją objęli: TVP Białystok, Podlaskie AGRO, wysokomazowiecki24.pl, oraz Wiadomości Rolnicze – zachęcamy do prenumeraty w PODR Szepietowo.

 

 

                                                                                 Organizatorzy

Edyta Porowska

Specjalista ds. promocji

PODR Szepietowo

Odsłony : 976
Skip to content