Potencjał kukurydzianej kiszonki. Nowy rok – nowe wyzwania

sty 31, 2023 | Aktualności

„Jak osiągnąć sukces w uprawie kukurydzy kiszonkowej?” był głównym tematem dyskusji podczas dzisiejszej konferencji organizowanej przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie i Polski Związek Producentów Kukurydzy w Poznaniu w ramach unijnego programu SeedsEU, którego kierownikiem projektu jest mgr inż. Anna Kołakowska – Członek Rady PZPK, przedstawiciel FNPSMS. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk i Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

W spotkaniu wzięli udział Lech Antoni Kołakowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Nina Dobrzyńska – Dyrektor Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kazimierz Gwiazdowski – Poseł RP, Katarzyna Roszkowska – Dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Łomży, Adam Kamiński – Dyrektor Regionu Oceny Wschód PFHBiPM, , Henryk Dębowski – Zastępca Dyrektora OT KOWR w Białymstoku, Lech Marek Szabłowski – starosta łomżyński, przedstawiciele firm związanych z branżą rolniczą oraz wykładowcy i studenci z MANS w Łomży. Najliczniejszą grupę słuchaczy stanowili rolnicy, którzy uczestniczyli w spotkaniu – rozwiewając tym samym wszystkie wątpliwości dotyczące tematu kukurydzy. Wydarzenie miało na celu ukazanie potencjału pasz kukurydzianych i zapoznanie się  z najnowszymi technologiami w uprawie kukurydzy kiszonkowej.

Jak wyprodukować dobrą kiszonkę?

Prof. Tadeusz Michalski Prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy w Poznaniu w swoim wystąpieniu powiedział, że zdecydowana większość producentów mleka nie wyobraża sobie żywienia bydła bez udziału pasz pochodzących z kukurydzy. Roślina stanowi doskonałe źródło energii w skarmianej dawce, zwłaszcza u wysokowydajnych krów mlecznych, a tym samym ma największe znaczenie w produkcji pasz dla zwierząt.

Uzyskanie bardzo dobrej jakości kiszonki z kukurydzy uzależnione jest od wielu czynników, które można przedstawić jako łańcuch zależności, w którym każde ogniwo będzie decydowało o jej wartości pokarmowej, strawności i jakości.

Odchwaszczanie i ochrona

Podczas spotkania zostały poruszone zagadnienia związane z odchwaszczaniem kukurydzy. Na temat zwalczania chwastów wypowiedział się inż. Adam Paradowski, ekspert ochrony roślin miesięcznika „Nowoczesna Uprawa”. Specyfika uprawy kukurydzy oraz jej cechy biologiczne powodują, że pierwsze kilka tygodni po siewie roślina jest mało konkurencyjna dla chwastów. Niezależnie od gatunku uprawianej kukurydzy, ważne jest, aby już od jej wschodów nie dopuścić do nadmiernego zachwaszczenia. W niektórych przypadkach nawet krótka obecność chwastów w łanie może spowodować istotne straty plonu. Kukurydza jest jednym z tych gatunków, w przypadku których sukces w uprawie zależy od starannego przestrzegania zaleceń związanych z ochroną. Produkty Bayer w skutecznej ochronie kukurydzy przedstawił mgr Jacek Choromański, Bayer Sp. z o.o. Prawidłowa pielęgnacja i metody zwalczania chwastów są warunkiem uzyskania obfitego i zdrowego plonu. Nowości w ofercie chwastobójczej charakteryzują się długotrwałą ochroną powschodową już po pierwszym zabiegu. Dzięki połączeniu w preparatach aktywnych substancji zapewniają skuteczne i szerokie zwalczanie chwastów.

Prawidłowe Kiszenie i przechowywanie

Kluczowe aspekty wpływające na proces kiszenia i przechowywania kiszonki z kukurydzy przedstawi inż. Michał Brzozowski z firmy MAGIA Sp. z o.o. Spółka komandytowa. Uprawa kukurydzy jest procesem złożonym technologicznie. Czynnikami mającymi wpływ na jej przebieg są: dobór odmian, metody zbioru, dojrzałość zbieranych roślin oraz ich późniejsza konserwacja. Bez względu na wybraną metodę zakiszania i przechowywania, podstawowym wymogiem wysokogatunkowej kiszonki jest odcięcie dostępu tlenu podczas zakiszania, a następnie zabezpieczenie przed jego dopływem podczas przechowywania.

Potencjał kukurydzy paszowej i jej zagospodarowanie

Tymi zagadnieniami zajęli się dr inż. Robert Mikuła z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz mgr inż. Wojciech Han, Kierownik Działu Żywienia Skłodowski Sp. z o.o. Zwrócili uwagę, że w żywieniu krów mlecznych dominują kiszonki z kukurydzy. Są one znakomicie wykorzystywane przez zwierzęta, dobrze się bilansują z innymi komponentami i dodatkowo dają dużo masy. Świadoma produkcja „pasz kukurydzianych” i ich precyzyjne stosowanie w żywieniu krów mlecznych jest niezbędnym aspektem umożliwiającym uzyskanie wysokiej wydajności mlecznej.

PS WPR

Podczas spotkania, w ramach kampanii informacyjnej PODR Szepietowo – „Nowe możliwości wsparcia – poznaj PS WPR na lata 2023-2027”, Piotr Masłowski – Kierownik Biura Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich OR ARiMR w Łomży – omówił nowe rozwiązania, zaplanowane w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej. Ważnym tematem były ekoschematy, które stanowią nowość w ubieganiu się o środki finansowe przewidziane dla rolników. Ekoschematy o nowy rodzaj płatności bezpośrednich za realizację praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad obowiązujące wymogi. Interwencje w formie ekoschematów są dobrowolne i zostały zaprojektowane tak, aby w jak największym stopniu realizować korzyści środowiskowe. Wspomniany Plan daje szansę na skuteczne, trwałe wzmacnianie konkurencyjności i rozwój rolnictwa oraz rozwój obszarów wiejskich.

Dzisiejsza konferencja była zapowiedzią zbliżającego się „Krajowego Dnia Kukurydzy” zaplanowanego na 10 września 2023 roku w PODR Szepietowo. Wydarzenia o podobnym charakterze są doskonałą szansą na wzbogacenie wiedzy z zakresu uprawy kukurydzy kiszonkowej, ponieważ nowoczesne rolnictwo wymaga innowacyjnych metod gospodarowania, dużo wiedzy i doświadczenia oraz ciągłej pracy, której efektem będą wyniki gospodarstw zajmujących się produkcją kukurydzy.

Podczas konferencji rolnicy zapoznali się z najnowszymi technologiami w dziedzinie uprawy kukurydzy kiszonkowej. Wydarzenie było również okazją dla plantatorów kukurydzy do spotkania się z przedstawicielami ze świata nauki oraz firm z branży agro.

Dzisiejsza konferencja odbyła się w hotelu Via Baltica w miejscowości Grzymały Szczepankowskie, w której uczestniczyło 300 osób. Obecni byli  przedstawiciele firm: PFHBiPM, Pronar, Bayer, Skłodowski Spółka z o. o., MAGIA Sp. z o.o. Spółka komandytowa, którzy służyli doradztwem w temacie innowacji w branży rolniczej. Podczas przerwy w spotkaniu odbyła się degustacja regionalnych wędlin przygotowana przez masarnię „Mięsny Zakątek” braci Niemyjskich.

Dziękujemy mediom za obecność: Farmer.pl, Zagroda, Gospodarz.pl, TVP3 Białystok oraz Grupa Medialna Narew.

Zachęcamy do obejrzenia  fotorelacji z wydarzenia oraz do śledzenia naszych profili na portalach społecznościowych Facebook i Instagram oraz kanału na youtube.

materiały do pobrania

Katarzyna Olszewska

PODR Szepietowo

Odsłony : 585
Skip to content