Komisja Europejska zatwierdziła 3 października 2022r., zmiany w PROW 2014-2020, które będą realizowane odnośnie obszaru F „Zielona energia w gospodarstwie rolnym”. Działania dotyczą operacji „Modernizacja Gospodarstw Rolnych”. W ramach podjętych decyzji będzie można uzyskać wsparcie na instalacje fotowoltaiczne w gospodarstwie rolnym.
Nabór na wsparcie zostanie ogłoszony przez Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jedną z największych zalet instalacji fotowoltaicznych jest fakt że nie emitują zanieczyszczeń CO₂, są łatwe do zainstalowania praktycznie w każdym gospodarstwie rolnym, nie ingerują w środowisko, są pozbawione szkodliwych dla ludzi i zwierząt substancji. Obecnie energia pozyskana za pomocą instalacji fotowoltaicznej jest uznawana za najbardziej bezpieczną.
Celem jakie przyświecają w ramach nowego obszaru F „Zielona energia w gospodarstwie rolnym”:
- Inwestycje wytwarzające energię z promieniowania słonecznego z magazynami energii tzw. powerbanki.
- Inwestycje mogą także obejmować system zarządzania energią z zainstalowaną pompą ciepła.
- Instalacje wytworzą czystą energię z promieniowania słonecznego która zostanie przeznaczona do obsługi urządzeń elektrycznych w gospodarstwie rolnym.
- Celem jest uniezależnienie gospodarstwa rolnego od energii wytwarzanej tradycyjnie i poprawę ogólnych warunków gospodarstw rolnych.
Wsparcie może obejmować:
- zakupu instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kW łącznie z powerbankiem czyli magazynem energii i systemem inteligentnego zarządzania energią;
- zakupu pompy ciepła pod warunkiem że pompa będzie integralną cześć instalacji produkującej energię.
- koszty montażu instalacji
- koszty ogólne takie jak koszty przygotowania dokumentacji technicznej, opłaty za konsultacje, koszty nadzoru inwestorskiego i autorskiego, koszty kierowania robotami budowlanymi, koszty opłat za studia wykonalności, koszty opłat doradczych dot. zrównoważenia środowiskowego, koszty oprogramowania komputerowego i patentów, licencji, praw autorskich, znaków towarowych.
Jakie dofinansowanie może otrzymać gospodarstwo rolne?
- w przypadku młodych rolników i inwestycji zbiorowych dofinansowanie wynosi 60 proc. kosztów kwalifikowalnych operacji
- w przypadku pozostałych operacji 50 proc. kosztów kwalifikowalnych i nie mniej niż 30 proc. kosztów kwalifikowalnych.
Maksymalna wysokość pomocy na jedno gospodarstwo rolne w ramach obszaru F nie może przekroczyć 150 tys. zł. udzielonej jednemu beneficjentowi.
Źródło:https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wsparcie-na-zielona-energie-w-gospodarstwie-rolnym-z-prow-20142020
Radosław Kłoskowski