Za nami konferencja pszczelarska

lis 28, 2022 | Aktualności

W ubiegłą niedzielę, 27 listopada odbyła się konferencja pt.: „Gospodarka pasieczna”, która została zorganizowana przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz Rejonowe Koło Pszczelarzy w Augustowie. Zainteresowani tą tematyką bardzo licznie spotkali się w świetlicy Nadleśnictwa Augustów. W spotkaniu uczestniczyło 52 pszczelarzy.

Wykłady poprowadził mgr Mariusz Chachuła, który na co dzień jest zawodowym pszczelarzem z bogatym doświadczeniem i nauczycielem przedmiotów zawodowych w Państwowym Technikum Pszczelarskim w Pszczelej Woli, a także hodowcą matek pszczelich.

Podczas trwania konferencji prowadzący podzielił się wieloma praktycznymi radami dotyczącymi szybkiej oceny stanu rodziny pszczelej, po to, by znacząco usprawnić czasochłonną pracę w pasiece. Z dużym zainteresowaniem został wysłuchany temat bezmateczności, trutowienia matek, pojawienia się trutówek i sposobu ich likwidacji, ponieważ takie problemy są spotykane niemal w każdej pasiece. Jak przygotować pszczoły do zimowli? Jak powinna przebiegać zimowla? Czy można zaglądać do uli, gdy jest chłodno? Oczywiście na wszystkie pytania szczegółowo odpowiedział prelegent. Wykładowca wskazał plusy i minusy stosowania cukru inwertowanego w zakarmianiu zimowym pszczół, a także opowiedział, na jakie zagrożenia należy zwrócić szczególną uwagę, aby pszczoły prawidłowo przezimowały. Ostatnim z wykładów był wiosenny rozwój rodzin, czyli jak prowadzić rodzinę pszczelą wiosną, by jej siła była największa na wykorzystanie głównego pożytku wiosennego.

Konferencja była doskonałą okazją do dyskusji, wymiany poglądów oraz doświadczeń pomiędzy uczestnikami, którzy zawodowo lub hobbystycznie są związani z pszczołami. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział.

Aneta Ciborowska

 

 

 

Odsłony : 270
Skip to content