Zgnilec amerykański pszczół w województwie podlaskim

paź 21, 2022 | Aktualności

Na terenie powiatu białostockiego w miejscowości Kruszewo w gminie Choroszcz stwierdzono ognisko zgnilca amerykańskiego pszczół. W związku z tym Wojewoda Podlaski określił obszar zapowietrzony w obrębie następujących miejscowości w powiecie białostockim: Babino, Izbiszcze, Konowały, Kościuki, Kruszewo, Leśniki, Pajewo, Pańki, Rogowo, Rogowo Kolonia, Rogowo Majątek; w gminie Turośń Kościelna, miejscowość Kolonia Topilec; w gminie Tykocin, miejscowości: Sawino, Radule, Rzędziany, Rzędziany Kolonia; oraz w powiecie wysokomazowieckim: Kurowo, Kurowo Kolonia, Pszczółczyn; w gminie Sokoły, miejscowość Waniewo.

Zgnilec amerykański pszczół to choroba wysoce zakaźna i zaraźliwa podlegająca obowiązkowi zwalczania. W przypadku podejrzenia wstąpienia zgnilca amerykańskiego u czerwiu pszczelego, pszczelarz jest zobowiązany zawiadomić Inspekcję Weterynaryjną (lub miejscowego lekarza weterynarii) albo wójta gminy. Podejrzane o chorobę rodziny pszczele nie mogą być przewożone, ani na pasieczysko nie przywozi się innych uli. Obrót produktami pszczelimi, matkami, odkładami zostaje wstrzymany. Do pasieki nie mogą wchodzić osoby postronne.

W pasiece podejrzanej o wystąpienie zgnilca amerykańskiego wyznaczony lekarz weterynarii pobiera próbki do badań. Po uzyskaniu dodatniego wyniku badania w promieniu 6 km od pasieki zostaje określony obszar zapowietrzony, gdzie dokonywany jest urzędowy przegląd rodzin pszczelich. Natomiast w ognisku choroby lekarz może zlecić zniszczenie rodzin pszczelich wraz ze sprzętem, zniszczenie rodzin i odkażenie sprzętu pszczelarskiego lub przesiedlenie dorosłych pszczół do zdezynfekowanych uli i zniszczenie gniazda z czerwiem.

Na obszarze zapowietrzonym obowiązuje zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem pszczół, przemieszczania rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwiu, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych w pasiece.

Przy zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania przysługuje odszkodowanie ze środków budżetu państwa, ale podstawowym warunkiem jest spełnienie wymagań dotyczących obowiązku rejestracji pasieki.

Źródło: https://puw.bip.gov.pl/rozporzadzenia-z-2022-roku/rozporzadzenie-nr-6-2022-wojewody-podlaskiego-z-dnia-29-wrzesnia-2022-r-w-sprawie-zwalczania-zgnilca-amerykanskiego-pszczol-na-terenie-powiatow-bialostockiego-i-wysokomazowieckiego.html

Marek Gozdur

PZDR Wysokie Mazowieckie

Odsłony : 918
Skip to content