Październikowe Targi Ogrodnicze „Jesień w sadzie i ogrodzie” w tym roku kończą sezon wystawienniczy Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Partnerami tego wydarzenia byli Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Skavska Hale – Polskie Hale Namiotowe.
Pogoda była zmienna, jak jesienią, ale nie przeszkodziła zwiedzającym w wyborze roślin do ogrodu czy sadu. Bogaty asortyment przygotowany przez ok. 250 wystawców sprostał oczekiwaniom klientów. Tłumy zwiedzających opuszczały tereny wystawiennicze PODR Szepietowo z rękoma pełnymi siatek nasadzeń.
Podczas uroczystego otwarcia targów Wojciech Mojkowski, Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, przywitał licznie przybyłych gości – Szanowni Państwo cieszę się, że widzę Was w gościnnych progach ośrodka doradztwa w Szepietowie. Zapraszam do skorzystania z bogatej oferty targowej, a tym samym do promowania polskich produktów żywnościowych. Ponownie tak licznie odwiedzacie Państwo nasze targi i mam nadzieję, że zobaczymy się ponownie podczas kolejnych w 2023 roku. Do zobaczenia, bowiem wszystkie drogi prowadzą do Szepietowa.
W wydarzeniu wzięły udział instytucje wspierające rolnictwo z naszego województwa. Wśród gości znaleźli się m. in.: Lech Antoni Kołakowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Stefan Krajewski – Poseł na Sejm RP, Marek Olbryś – Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Jadwiga Zabielska –Dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku, Katarzyna Roszkowska – Dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży, Jacek Jarmołowicz – Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Białymstoku, Bogdan Bagiński – Dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oddział w Ostrołęce, Mirosław Surowiec – Przewodniczący Rady Społecznej PODR Szepietowo, Grzegorz Żochowski – Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Wysokiem Mazowieckiem, Krzysztof Czajkowski – Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Wysokiem Mazowieckiem, Paweł Grodzki – Przewodniczący PIR w Wysokiem Mazowieckiem, Krystyna Snarska – Prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Rolnictwa oddział w Białymstoku.
Jak co roku, ogrodnictwo i sadownictwo było tematem przewodnim imprezy. Dzisiaj zaprosiliśmy Państwa do wysłuchania wykładu „Zioła w codziennym życiu”, w którym Marta Kryjan opowiadała o swojej pasji – zielarstwie. Licznie zgromadzeni słuchacze dowiedzieli się o prozdrowotnych właściwościach pokrzywy, poznali alternatywę dla antybiotyków oraz zapoznali się z kosmetykami naturalnymi z wykorzystaniem wyciągów roślinnych. Zwiedzający mogli porównywać oferty cenowe oraz uzyskać doradztwo w zakresie pielęgnacji roślin ogrodniczych. W namiocie informacyjnym PODR zorganizowano również konkurs „Zgadnij co to za roślina”, można tam też było zasięgnąć informacji dotyczących ogrodnictwa. Doradcy promowali projekt eDWIN oraz produkty wytworzone w Podlaskim Centrum Technologii Rolno-Spożywczych.
Na scenie podsumowano wiele konkursów, m.in.:
- „Doradca Roku”:
I miejsce – Wawrzyniec Wichrowski – przechodzi do etapu II krajowego
II miejsce – Mariola Sendrowska
III miejsce – Katarzyna Hojnik – Horczak
- XIX Ogólnokrajowy Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” etap wojewódzki organizowany przez Oddział Regionalny KRUS w Białymstoku.
I miejsce – Izabela i Marek Sakowscy z miejscowości Spiczki, gm. Orla, powiat bielski.
II miejsce – Jarosław Grabowski z miejscowości Franki Piaski, gm. Kobylin – Borzymy, powiat wysokomazowiecki.
III miejsce – Aneta i Adam Gąsowscy z miejscowości Łapy-Korczaki, gm. Łapy, powiat białostocki.
- „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne”:
I miejsce – Ewelina Bielska z Taraskowa, powiat łomżyński .
II miejsce – Andrzej Kamiński z miejscowości Stare Motule, powiat suwalski.
Wyróżnienie – Władysław Mozolewski z Siderki powiat sokólski. za dbałość o środowisko oraz promocję rolnictwa ekologicznego.
- „Najlepszy doradca ekologiczny”:
I miejsce – Marta Cilulko – PZDR Sokółka
II miejsce – Agnieszka Kościuczuk – PZDR Hajnówka
III miejsce – Grażyna Dobrzyń – PZDR Grajewo
Jak co roku został rozstrzygnięty konkurs przeprowadzany wśród wszystkich firm, które prezentowały swoja ofertę na Targach Ogrodniczych.
Po szczegółowej analizie wszystkich stoisk, komisja postanowiła nagrodzić:
- „Hit Targów” – Piwonia Drzewiasta ITOH Lollipop – szkółka Katarzyny i Pawła Igniaciuk.
Piwonie ITOH to połączenie piwonii drzewiastych z piwoniami zielnymi (bylinowymi). Dobrze rosną na każdej glebie ogrodowej utrzymanej w kulturze i koniecznie miejsca nasłonecznione. Zaletą tej odmiany piwonii są mocne i silne pędy, które są w stanie utrzymać duże i ciężkie kwiaty. Ta odmiana osiąga 120 cm wysokości. Kwitnie w maju i czerwcu.
- „Najatrakcyjniejsze stoisko”- nagrodę przyznano gospodarstwu sadowniczo – szkółkarskiemu – Skibiccy – Kuriany.
Gospodarstwo oferuje bardzo bogaty asortyment materiału szkółkarskiego owocowego: drzewek owocowych – jabłoni, gruszy, śliwy, czereśni, wiśni, brzoskwini, nektaryny, moreli, orzecha włoskiego i laskowego; krzewów jagodowych – porzeczki, aronii, maliny, agrestu, winogron, borówki wysokiej, jeżyny bezkolcowej, pigwowca, żurawiny, oraz ozdobnych drzew, krzewów liściastych i iglastych.
- „Najbogatsza oferta” – nagrodę przyznano Gospodarstwu – Paweł Porowski – Piętki Gręzki.
Na stoisku zaprezentowano bogaty asortyment owoców i warzyw oraz ich przetworów wytwarzanych i przygotowanych we własnym gospodarstwie. Sprzedaż tych produktów prowadzona jest w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego.
Uczestnicy targów mogli podziwiać wystawę ok. 150 królików przygotowaną przez podlaskich hodowców. Ciekawym punktem programu była prezentacja sprzętu i broni przygotowana przez przez 14. Batalion Lekkiej Piechoty w Hajnówce. Stoisko z animacjami i zabawami dla dzieci przygotował Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem. Miś Staś zapraszał chętne dzieci do namiotu, w którym uczniowie szkoły wykonywali piękne rysunki na twarzy, częstowali popcornem oraz gorącą czekoladą. Natomiast miłośnicy podlaskich specjałów ze smakiem skosztowali potraw przygotowanych przez szkoły rolnicze: ZSOiZ w Ciechanowcu, ZSCKR im. Krzysztofa Kluka w Rudce oraz ZSOiZ im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Czyżewie. Wśród tych potraw znalazły się m.in. pyszne naleśniki, pierogi, świeżonka, grochówka, bigos, babka ziemniaczana, zupa z dyni oraz zaguby.
W części artystycznej Targów wystąpiły zespoły: „Jarzębina” – KGW Karakule i ZPiT „Podlasie” z Szepietowa oraz chór „Łapskie Nutki” z Łap, które wprowadziły widownię w ludowy klimat, tradycyjnych podlaskich pieśni.
Była to ostatnia w tym roku impreza targowo-wystawiennicza zorganizowana przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Już wkrótce przedstawimy Państwu kalendarz imprez wystawienniczych na 2023 rok.
Obserwujcie nasze portale społecznościowe Facebook i Instagram, aby na bieżąco być z aktualnościami PODR Szepietowo.
Partnerem strategicznym Targów Ogrodniczych „Jesień w sadzie i ogrodzie” jest
Zapraszamy do odwiedzenia profilu: https://www.facebook.com/wojpodlaskie
Partnerzy wydarzenia:
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
#KupujŚwiadomie #Produktpolski
Edyta Porowska
Specjalista ds. promocji
zdj. Wioletta Cieszkowska, Katarzyna Olszewska