Przysięga 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

wrz 5, 2022 | Aktualności, Zaprosili nas

W ubiegłą niedzielę 4 września na terenie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie odbyła się przysięga na sztandar 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którą wypowiedzieli ochotnicy kończący szkolenie podstawowe w ramach ogólnopolskiej akcji „Wakacje z WOT”.

Przysięga wojskowa to zobowiązanie wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego. Akt ślubowania jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza.

W ciągu pięciu lat funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej, po raz drugi ceremonia przysięgi wojskowej odbywa się w powiecie wysokomazowieckim. To właśnie ten powiat, wspólnie z powiatem zambrowskim, mają głębokie znaczenie dla tradycji dziedziczonych przez 1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej. […] w bliskiej odległości, od miejsca w którym się znajdujemy, decyzją Ministra Obrony Narodowej, formowany jest 15. Batalion Lekkiej Piechoty. Można powiedzieć, że na tym terenie budujemy nie tylko kolejny pododdział, ale także nowy rozdział w historii . Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej  – powiedział płk Sławomir Kocanowski – Dowódca 1PBOT.

Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 30 mieszkańców województwa podlaskiego. Wśród nich m.in. informatycy, logistyk, ratownik medyczny, maratończyk, strzelec sportowy oraz wielokrotny mistrz województwa w piłce ręcznej. Uroczystość w Szepietowie-Wawrzyńcach była czwartą przysięgą wojskową w tym roku, drugą, która odbyła się na terenie powiatu wysokomazowieckiego natomiast w gminie Szepietowo to wydarzenie zapisało się na kartach historii po raz pierwszy.

Przysięga wojskowa była współorganizowana wspólnie z Urzędem Miejskim w Szepietowie oraz Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Oprawę muzyczną podczas wydarzenia zapewniła Orkiestra Wojskowa z Siedlec. Mieszkańcy oraz przybyli goście mieli możliwość zapoznania się ze sprzętem wojskowym używanym przez Wojska Obrony Terytorialnej. Podczas wydarzenia na stoisku promocyjnym Wojskowego Centrum Rekrutacji w Bielska Podlaskiego zainteresowani mieli możliwość złożenia wniosku o powołanie do służby wojskowej.

Podczas uroczystości płk Sławomir Kocanowski – Dowódca 1PBOT wręczył podziękowania za zaangażowanie przy współorganizacji przysięgi wojskowej i promocji Wojska Polskiego, które otrzymał m.in. Wojciech Mojkowski – Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Zapraszamy do uczestnictwa w szkoleniach wojskowych.

Skorzystaj z pomocy rekrutera z Twojego powiatu: https://www.wojsko- polskie.pl/1bot/krok-po-kroku/

 

Sylwia Sikorska

Koordynator sekcji – wydawnictw i promocji

 

Odsłony : 555
Skip to content