Wojewódzkie Święto Plonów w Ciechanowcu

sie 15, 2022 | Aktualności, Zaprosili nas

Uroczyste nabożeństwa, orszak z barwnymi i pięknie plecionymi wieńcami dożynkowymi, tradycyjne dzielnie się chlebem, pokazy żniwne i parada zabytkowych ciągników – w niedzielę 14 sierpnia podlascy rolnicy obchodzili Dożynki Wojewódzkie oraz Święto Chleba. Celebrowana każdego roku uroczystość to podziękowanie rolnikom za całoroczny trud i zebrane plony. Tegoroczne dożynki wojewódzkie odbyły się w Ciechanowcu.

W uroczystościach wziął udział wicepremier Henryk Kowalczyk – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Lech Antoni Kołakowski – Sekretarz Stanu. Samorząd województwa reprezentowali Wicemarszałkowie: Sebastian Łukaszewicz i Marek Olbryś,  Marek Malinowski – Członek Zarządu, Bogusław Dębski – Przewodniczący Sejmiku oraz Łukasz Siekierko – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego.

Podlaskie Święto Plonów tradycyjnie rozpoczęły nabożeństwa. W cerkwi Wniebowstąpienia Pańskiego liturgii przewodniczył Biskup Siemiatycki Warsonofiusz. Mszę w kościele pw. Wszystkich Świętych, mieszczącym się na terenie muzeum celebrował Biskup Tadeusz Bronakowski. Podczas homilii podkreślił: Rolnicy najlepiej wiedzą jak wiele ciężkiej pracy potrzeba, pracy uświęconej Bożym błogosławieństwem, aby ziemia wydała obfity plon i aby na polskich stołach nigdy nie zabrakło polskiego chleba. Nabożeństwu towarzyszyła procesja z pocztami sztandarowymi. Zgodnie z tradycją w trakcie nabożeństwa złożono dary ołtarza. W imieniu Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie dary zostały przekazane przez Wojciecha Mojkowskiego – Dyrektora PODR Szepietowo i  Adama Zarembę – Zastępcę Dyrektora.

Po części dziękczynnej uroczystości przeniosły się na teren muzeum. Alejką skansenu prowadzącą do muzeum przeszedł orszak dożynkowy, któremu przewodniczyły poczty sztandarowe. Wydarzenie zostało uroczyście otwarte przez Dorotę Łapiak – Dyrektor Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, Jarosława Zielińskiego – starostę wysokomazowieckiego i Sebastiana Łukaszewicza – Wicemarszałka Województwa Podlaskiego, którzy powitali przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, duchowieństwa, wiernych i wszystkich rolników oraz gości przybyłych na teren muzeum.

Obrzęd dzielenia się chlebem

To jeden z najbardziej symbolicznych momentów Święta Plonów. Starostowie dożynek: Vira i Piotr Trynkiewiczowie oraz Ewa i Arkadiusz Koc przekazali gospodarzom uroczystości poświęcony chleb, upieczony z ziaren z tegorocznych zbiorów. Podzielili się nim goście, duchowni i  wszyscy, którzy w niedzielę świętowali wojewódzkie dożynki.

Konkurs na wieniec dożynkowy

W tym roku zaprezentowano 20 wieńców. Te piękne kompozycje wyplecione z kłosów, traw i ziół zostały przygotowane przez podlaskich rolników.

Komisja konkursowa największe uznanie i pierwsze miejsce za najpiękniejszy wieniec dożynkowy w kategorii „tradycyjny wieniec dożynkowy” przyznała gminie Wyszki,  drugie miejsce zajęła gmina Szudziałowo, a kolejne gmina Czarna Białostocka. W kategorii „współczesny wieniec dożynkowy” pierwsze miejsce zajęła gmina Suraż, zaś drugie otrzymał wieniec z gminy Łapy.

Nagrodę specjalną w postaci vouchera na kwotę 5 tys. zł. wręczyli: Anna Jankowska z firmy INTER-TECH wraz z Wojciechem Mojkowskim – Dyrektorem PODR Szepietowo dla sołectwa Gąsówka Oleksin. Komisja w postaci przedstawicieli firmy i pracowników PODR Szepietowo wybrała spośród wszystkich wieńców właśnie ten – jako najpiękniejszy.

Wybrano też najładniejsze stoisko dożynkowe spośród kilkudziesięciu, które kola gospodyń wiejskich przygotowały na okazję święta. Zwyciężyły: pierwsze miejsce zajęły KGW „Piętkowianki” z Piętek Gręzek, drugie KGW „Zaruziaki” z Zaruzia, a na trzecim miejscu podium znalazły się KGW „Wisienka” z Wiśniewa.

Święto plonów jest zawsze okazją do uhonorowania osób zasłużonych rolnictwu. W tym roku medale Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wręczono 24 osobom.

Na terenie Muzeum swoje stoiska prezentowały instytucje wspierające rolnictwo. Swoje stoisko przygotował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia i wiele innych. Były również stoiska z rękodziełem ludowym, jadłem regionalnym, chlebem i miodem.

Obchodzone każdego roku dożynki to święto, będące uhonorowaniem ciężkiej pracy rolników. Pięknie plecione wieńce stanowią dowód wdzięczności za coroczne zbiory i pomyślnie zakończone żniwa. Dożynki to czas radości i podziękowanie ludziom pracującym na roli, gdyż to z owoców ich pracy wszyscy korzystamy. Polska wieś się zmienia, ale tradycje i zwyczaje dożynkowe zostają zachowane i są przekazywane młodemu pokoleniu.

Zabawa w Ciechanowcu trwała do późnego wieczora. Na scenie wystąpili  m.in. Warszawska Orkiestra Sentymentalna, zespół Megitza, duetu Swoi z Ukrainy oraz Warszawska Kapela z Targówka.

Dożynki Wojewódzkie 2022 zakończyły koncerty zespołów PECTUS i KOMBI.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia w którym braliśmy udział, oraz do śledzenia naszej strony internetowej www.odr.pl i profili na portalach społecznościowego facebook  i instagram.

Katarzyna Olszewska

Specjalista ds. promocji

zdj. Sylwia Sikorska, Katarzyna Olszewska

 

 

 

 

Odsłony : 770
Skip to content