Przeczytaj nowe „Wiadomości Rolnicze”

lip 28, 2022 | Aktualności, Aktualny numer, Wiadomości Rolnicze 2022, Wydawnictwa

Zapraszamy do lektury lipcowo-sierpniowego wydania „Wiadomości Rolniczych”, w których przeczytacie relację z największego rolniczego wydarzenia, czyli Wystawy Zwierząt Hodowlanych, Dni z Doradztwem Rolniczym i Ogólnopolskiej Wystawy Królików Rasowych, które odbyły się w ostatni weekend czerwca w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Sprawdźcie kto zdobył najwyższe laury, kto otrzymał wyróżnienia, kto był partnerem Wystawy i jaka panowała atmosfera podczas święta rolników. Na szepietowskiej Agroarenie ponad 100 hodowców, z dumą zaprezentowało wyniki pracy hodowlanej. Zobaczyliśmy czołówkę podlaskiej hodowli bydła mlecznego, mięsnego, koni, owiec i królików rasowych. Przygotowaliśmy bogatą ofertę targową. Zaprosiliśmy do uczestnictwa w targach licznych wystawców z całego kraju. Również dzieci miały swoją bezpłatną strefę zabaw.

Na Wystawę przyjechało wielu znakomitych gości, m.in. Lech Antoni Kołakowski – Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który docenił wkład pracy podlaskich hodowców w rozwój polskiego rolnictwa.

W tym wydaniu „Wiadomości Rolniczych” przedstawiamy także sylwetki wszystkich tegorocznych uczestników konkursu Podlaska AgroLiga 2022 w kategoriach: Rolnicy i Firmy. Kto zostanie uhonorowany najwyższymi laurami – o tym przeczytacie we wrześniowym wydaniu „Wiadomości Rolniczych”.

Przedstawiamy także laureatów konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” i nominacje do nagrody „Perła”. To najsmaczniejszy z konkursów jakie odbywają się w tym roku. Jak smakują tradycyjne dania? Możecie przekonać się sami, ponieważ zamieszczamy kilka przepisów na potrawy, które brały udział w rywalizacji.

A jeśli już mowa o rywalizacji, to zachęcamy do udziału w konkursie dla rolników-producentów mleka pod hasłem „Bezpieczna obsługa zwierząt gospodarskich”. Konkurs trwa do 12 sierpnia. Zachęcamy do udziału.

Życzę miłej lektury

Anna Fatyga

Redaktor naczelna

Spis treści

Z województwa

Agroliga Kategoria Rolnicy  2

Agroliga Kategoria Firmy   4

Uczestnictwo w konkursie AgroLiga to duma i motywacja dla kolejnych pokoleń  6

Czempiony Wystawy   8

W ostatni weekend czerwca, w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie odbyła się 28. Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Na terenach wystawowych Agroarena gościliśmy hodowców bydła mlecznego, bydła mięsnego, koni, owiec i królików rasowych.

Hity Wystawy  14

Zapraszamy na bezpłatne szkolenia  16

KRUS informuje   17

Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy  18

BHP przy obsłudze zwierząt gospodarskich   20

Jak zrobić krowę na bóstwo   22

Fundusze, programy

Założenia Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027   30

Technologia produkcji

AGROBANK – dawne odmiany zbóż jarych   31

Dzień Młodego Pszczelarza   32

Z wizytą w Pronarze  33

Jesienna uprawa rzepaku ozimego  34

Przyjazne rolnictwo

Przestaw się na metody ekologiczne – to takie proste   36

Ekonomika

Dodatkowe limity środków na kredyty preferencyjne  38

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, informuje o możliwości ubiegania się o pomoc finansową w formie kredytów preferencyjnych.

Zwrot podatku akcyzowego   38

U sąsiada

Gospodarstwa opiekuńcze
w Norwegii   44

Najsmaczniejsze podlaskie produkty regionalne 2022 r.  46

Było bardzo smacznie i pięknie   48

Nominacje do nagrody „Perła 2022”   49

W domu i ogrodzie

Specjały Marylki   50

Na jagody   51

Krzyżówka   52

Listy czytelników  53

Odsłony : 543
Skip to content