„Bitwa Regionów” w powiecie łomżyńskim rozstrzygnięta

lip 21, 2022 | Aktualności, Zaprosili nas

16 lipca w Piątnicy odbyły się powiatowe eliminacje do VII edycji konkursu kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów”. Organizatorem tego konkursu jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa we współpracy z Agencją Restrukturyzacji Rolnictwa i Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Ideą tego wydarzenia jest promocja polskiej żywności tej regionalnej, tradycyjnej oprawionej w lokalny folklor.

Do udziału w „Bitwie Regionów” w powiecie łomżyńskim zgłosiło się osiem Kół Gospodyń Wiejskich. Prześcigały się w swoich pomysłach kulinarnych oraz aranżacji swoich stoisk. Można było popróbować tradycyjnego rejbaka, gulona czy też cielęcinę lub pasztet z królika. Nie zabrakło też słodkości w postaci ciast drożdżowych, z owocami sezonowymi czy rogalików i innych wypieków regionalnych.

Poziom był bardzo wyrównany, ale jury po wnikliwej ocenie i długiej dyskusji wyłoniło te najlepsze:

I miejsce – KGW Dobry Las za gulon z jełoźec,

II miejsce – Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich „Jankowianki” za rejbaka, czyli babkę ziemniaczaną,

III miejsce – KGW Dobrzyjałowo za pasztet z królika.

Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz nagrody rzeczowe. Wszystkie Koła zostały uhonorowane dyplomami i upominkami w postaci książek.

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Łomży przygotował stoisko informacyjne, w którym doradcy służyli merytorycznymi poradami z zakresu racjonalnego żywienia i profilaktyki zdrowotnej oraz Rolniczego Handlu Detalicznego.

Wydarzenie to zostało połączone z Turniejem Charytatywnym na  rzecz Filipka Nowackiego.

Elżbieta Grunwald

PZDR Łomża

Odsłony : 526
Skip to content