I Powiatowy Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich w Kobylinie-Borzymach

lip 18, 2022

Dwadzieścia trzy Koła Gospodyń Wiejskich spotkało się 17 lipca w Kobylinie-Borzymach na I Powiatowym Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich.  Atrakcji było moc – degustacja potraw regionalnych, konkursy kulinarne i rękodzieła ludowego występy artystyczne, pokazy przygotowane przez profesjonalnych kucharzy, a także  zabawy dla dzieci.

Spotkanie rozpoczęło się  Mszą Świętą. Po niej, goście i uczestnicy Zjazdu przeszli na plac, gdzie Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały piękne stoiska z lokalnymi specjałami.

Smacznie i tradycyjnie

Każdy, kto tego dnia przybył do Kobylina-Borzymy,  mógł spróbować pysznych potraw, np. babki ziemniaczanej, kiszki, pierogów, pasztetów i krokietów.  Wśród suto zastawionych stołów znaleźć można było chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem, kiełbasy, pieczenie, golonkę, a nawet pieczonego prosiaka. Ci, którzy wolą słodycze, mogli popróbować pysznych ciast, rogalików, babeczek, bułeczek, tortów, sękaczy czy mrowiska. Szczególną uwagę zwiedzających przyciągało mrowisko wykonane przez KGW „Kobylińskie Maczki” – było nie tylko smaczne ale i ogromne.

– To największe mrowisko na świecie. Będziemy je zgłaszać do Księga Rekordów Guinnessa. Zużyliśmy na nie 255 jajek, 30 kg mąki, 6 litrów miodu, 6 kg rodzynek i kilogram żurawiny. Przy pieczeniu pracowały wszystkie panie z Koła. Pracowaliśmy 2 tygodnie. Pomysł na tak gigantyczny wypiek powstał w 2020 roku podczas Dożynek w Ogrodach Prezydenckich, gdzie Marszałek Województwa Podlaskiego przywiózł około metrowe mrowisko. Wówczas postanowiłyśmy, że zrobimy większe, takie, aby można było je uznać za rekord. Zjazd był doskonałą okazją, żeby spełnić naszą deklarację i tak powstało to to wielkie dzieło –  opowiada o wypieku Jolanta Choińska, przewodnicząca „KGW Kobylińskie Maczki”.

Wszystkie stoiska Kół Gospodyń Wiejskich były pięknie zaprezentowane. Było widać bogactwo podlaskiej kuchni, ale przede wszystkim pomysłowość i kreatywność członków KGW. Stroje stylizowane na ludowo, wianki na głowach pań, ich uśmiech i życzliwość tworzyły niepowtarzalny  klimat. Dodajmy do tego niebanalne aranżacje stoisk, które nawiązywały do tradycji i mamy obraz pięknej, podlaskie wsi.

Bitwa Regionów

Podczas Zjazdu odbył się konkurs kulinarny „Bitwa Regionów”, zorganizowany przez KOWR OT w Białymstoku.

– Trudno było  wybrać najlepszą potrawę, ponieważ wszystkie były bardzo wyrównane. Kuchnia podlaska to kuchnia tradycyjna, dlatego możemy popróbować dań, które robiły nasze babcie i mamy. Koła Gospodyń Wiejskich podtrzymują tę tradycję i uczą nas gotować to, co było kiedyś – podsumował konkurs Artur Lenczewski przewodniczący komisji.

Wyniki konkursu Bitwa Regionów

I miejsce – KGW Kobylińskie Maczki – za „Pijaka w słoninie”

II miejsce – KGW w Dąbrowie Moczydłach – za „Pierogi z mięsem”

III miejsce – KGW „Basiewianki” – za „Babkę ziemniaczaną sołtysa”

– Potrawy podlaskie są najlepsze w Polsce. Polska żywność jest najzdrowsza, to jest nasz hit eksportowy i byt ekonomiczny naszych gospodarstw. Dziękuję i gratuluję wszystkim paniom z Kół Gospodyń Wiejskich oraz tak licznie przybyłym uczestnikom pikniku –  powiedział na podsumowaniu konkursu Wiceminister Rolnictwa Lech Antoni Kołakowski.

Konkurs na najlepszą nalewkę

W konkursie oceniono 18 nalewek, przygotowanych według tradycyjnych receptur.

I miejsce – KGW „Narwiański Babiniec” za nalewkę „Truskawka”

II miejsce – KGW „Kobietkowo” – za  nalewkę z agrestu

III miejsce – KGW Jankowianki za nalewkę „Mirabelka”

Nagrodę za najlepszą nalewkę ufundował Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Nagrodę wręczył Adam Zaremba, Zastępca Dyrektora PODR w Szepietowie.

Konkurs za najlepszy regionalny wypiek

I miejsce – KGW „Śliwowianki”

II miejsce – KGW „Narwiański Babiniec”

III miejsce – KGW „Kulesianki”

Konkurs za najatrakcyjniejsze stoisko

I miejsce – KGW „Kaczynianki”

II miejsce – KGW „Miodusianki”

III miejsce – KGW „Narwiański Babiniec”

Konkurs za rękodzieło ludowe

I miejsce – KGW „Kaczynianki”

II miejsce – KGW „Ewelinki”

III miejsce – KGW „Przybyszanki”

Nagrodę za drugie miejsce ufundował Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Nagrodę wręczył Adam Zaremba, Zastępca Dyrektora PODR w Szepietowie.

Odwiedzający Zjazd mogli wysłuchać koncertów lokalnych zespołów, m.in. Orkiestry Dętej z Szepietowa, Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie” z Szepietowa, Zespołu Folklorystycznego „Narwianie” i  zobaczyć pokaz sprzętu wojskowego przygotowanego przez I Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej. Nasi doradcy również uczestniczyli w wydarzeniu promując polskie doradztwo rolnicze. Najmłodsi uczestnicy mogli wziąć udział w konkursie „Dzieci bezpieczne na wsi”, który miał na celu m.in. promowanie zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym oraz upowszechnienie wiedzy o zagrożeniach i przyczynach wypadków w pracy rolniczej. Organizatorami konkursu byli: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w  Białymstoku, Placówka Terenowa w Wysokiem Mazowieckiem, Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku.

I Powiatowy Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich w Kobylinie Borzymach zakończył się dyskoteką pod gołym niebem.

tekst i foto: Anna Fatyga

Redaktor naczelna „Wiadomości Rolniczych”

Skip to content