Podsumowanie warsztatów „Pszczelarstwo kierunkiem przyszłości”

lip 7, 2022 | Aktualności

Pszczoły zawsze stanowiły ważną i nieodłączną część ekosystemu. Korzyści jakie płyną z obecności pszczół w rolnictwie są doceniane nie od dziś, dlatego też swoją wiedzę z zakresu pszczelarstwa z ogromnym entuzjazmem postanowiło poszerzyć 20 osób.

Pierwsze spotkanie z pszczołami okazało się niezwykle emocjonującym przeżyciem, o czym przekonali się uczestnicy warsztatów „Pszczelarstwo kierunkiem przyszłości” organizowanych przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie podczas czerwcowo-lipcowych spotkań. Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Podczas trwania warsztatów, które odbyły się w dniach 11.06.- 03.07.2022 r. nowi adepci sztuki pszczelarskiej przeszli szkolenie teoretyczne i praktyczne, które otworzyło przed nimi zagadnienia z tej ciekawej dziedziny jakim jest pszczelarstwo. Zapoznali się z historią pszczelarstwa, jego znaczeniem gospodarczym, życiem i biologią rodziny pszczelej oraz harmonogramem prac pasiecznych. Podczas wykładów uczestnicy skrupulatnie sporządzali notatki, a także zasypywali prowadzących mnóstwem pytań. Podczas trwania zajęć przyszli pszczelarze słuchali opowieści o życiu pszczół, ich zwyczajach oraz niesamowitej drodze od kwiatka do miodu. Dodatkowo otrzymali zestaw materiałów szkoleniowych, który z pewnością okaże się ciekawą lekturą i ugruntuje wiedzę pszczelarską.

Po ciekawych wykładach przyszedł czas na wejście do pasieki. Wizyty przy ulach cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy warsztatów podziwiali pracę pszczół oraz słuchali opowieści o zasadach panujących w ulu.  Pierwsze otwarcie ula zostało poprzedzone instruktażem zasad bezpiecznej pracy przy pszczołach, a praca w niewielkich grupach pozwoliła na indywidualne konsultacje eksperckie.

Uczestnicy warsztatów z uśmiechem na ustach i zaciekawieniem otworzyli ule i każdy z nich miał możliwość dokładnego, praktycznego zapoznania się z biologią rodziny pszczelej oraz usystematyzowania wiedzy dotyczącej prac pszczelarskich pod okiem eksperta. Zapoznali się z wymogami weterynaryjnymi przy prowadzeniu pasieki, produkcji, a także sprzedaży produktów pszczelich. Podczas trwania warsztatów pasiecznicy zaznajomili się z rodzajami i budową ula.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z zakresu roślin miododajnych, które odbyły się w Ziołowym Zakątku. Na prelekcji przyszli pszczelarze dowiedzieli się, jakie pożytki występują na terenie naszego województwa. Następnie zajrzeli do uli znajdujących się na pasieczysku w pobliżu skupiska dzikich róż, gdzie rozchodził się ich piękny zapach. Ogród botaniczny okazał się niezwykle ciekawy i bogaty w różnorodne rośliny miodo- i pyłkodajne, które są atrakcyjne dla zapylaczy. Z pewnością część roślin, z którymi zapoznali się przyszli pszczelarze, pojawi się w ich przydomowych ogródkach i nie tylko będzie cieszyć oko, ale przede wszystkim zapewni pszczołom pyłek i nektar.

Aneta Ciborowska

 

Odsłony : 553
Skip to content