Analiza zawartości składników mineralnych we krwi jako obraz prawidłowego żywienia mineralnego krów mlecznych

cze 20, 2022 | Aktualności

Współcześnie pokrycie zapotrzebowania zwierząt hodowlanych na składniki mineralne odbywa się przy pomocy profesjonalnych programów żywieniowych. Wydawałoby się, że użycie takich narzędzi rozwiązuje problem, bo pozwala na dość szybkie i dokładne ułożenie dawki pokarmowej uwzględniającej potrzeby mineralne zwierząt. Niestety programy do bilansowania diet korzystają z wbudowanych baz pasz, które co prawda zawierają charakterystykę mineralną każdej paszy, ale są to najczęściej dane zagraniczne i ustandaryzowane. Oczywiście istnieje możliwość naniesienia własnych wartości na podstawie dokładnej analizy chemicznej pasz stosowanych w gospodarstwie, jest to jednak dość kosztowne i w praktyce żywieniowej bardzo rzadko stosowane. Dodatkowo dochodzi problem strawności i bioaktywności stosowanych dodatków mineralnych. Tu też występują znaczące różnice. Czy więc możemy mieć pewność, że odpowiednio żywimy nasze stado?

Firma Magia Agro postanowiła podjąć wyzwanie i pomóc znaleźć odpowiedź na to pytanie. Badanie przesiewowe krwi w stadach krów wysokomlecznych na zawartość podstawowych makroelementów wykazało znaczące różnice między „zielonymi wskaźnikami” w programach żywieniowych a rzeczywistym pokryciem. Wykazaliśmy znaczące niedobory pomimo teoretycznie poprawnych dawek pokarmowych. Temat jest o tyle istotny, że wchodzimy w okres stresu cieplnego, a więc czas, w którym suplementacja elektrolitów ma szczególne znaczenie. Spadek produkcji mleka w okresie stresu cieplnego i pogarszające się wskaźniki zdrowotne stada to, oprócz dobrostanu (wentylacja, woda, etc.), przede wszystkim nieodpowiednie żywienie mineralne.

Zachęcamy Hodowców bydła mlecznego do współpracy. Określimy rzeczywiste pokrycie potrzeb mineralnych poprzez badanie krwi i opracujemy optymalne żywienie dla Waszego stada. Dzięki naszym badaniom wiemy więcej i chcemy się tą wiedzą dzielić.

https://youtu.be/y1fa3l89m0o

Kierownik Działu Badawczo Rozwojowego 

Krzysztof Dąbrowski

Odsłony : 406
Skip to content