Komnaty Belwederu w piątek 27 maja b.r. wypełniły się znamienitymi gośćmi. Z całej Polski przyjechali rolnicy, przedsiębiorcy, samorządowcy, liczni przedstawiciele branży rolniczej oraz laureaci poprzednich edycji konkursu Agroliga.
W uroczystościach podsumowania krajowego etapu konkursu Agroliga 2021 udział wzięli Andrzej Duda prezydent RP wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, Lech Antoni Kołakowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Halina Szymańska – Prezes ARiMR, Aleksandra Hadzik – Prezes KRUS. Nasze województwo reprezentowali dyrektorzy PODR Szepietowo Wojciech Mojkowski i Tadeusz Markowski wraz z pracownikami oraz laureatami ubiegłorocznych wojewódzkich edycji konkursu.
Bardzo często prowadzicie gospodarstwa wzorcowe, które są odwiedzane także przez naszych sąsiadów, przez ludzi z zagranicy, którzy oglądają, jaki jest stan polskiego rolnictwa, którzy chcą zobaczyć dobrze funkcjonujące polskie gospodarstwa. Mówię o tym głośno tutaj, na tej sali, bo przecież są dzisiaj z nami mistrzowie wszystkich poszczególnych edycji – ci rzeczywiście najlepsi z najlepszych na przestrzeni lat wolnej, suwerennej, niepodległej Polski.
Są Państwo rzeczywiście wzorem dla innych gospodarzy, są Państwo wzorem dla młodych, są Państwo w wielu przypadkach jako rodzice, czasem już jako dziadkowie, także nauczycielami, którzy przekazują swoją wiedzę, swoje doświadczenie młodemu pokoleniu po to, by polskie rolnictwo mogło dalej kwitnąć. Jestem za to ogromnie, ogromnie wdzięczny (…) – powiedział do wyróżnionych Andrzej Duda Prezydent Polski.
Laureaci konkursu otrzymali z rąk Prezydenta puchary i gratulacje. Również w tym roku nasze województwo zostało uhonorowane. Podlascy Mistrzowie, zarówno w Kategorii Rolnik jak i Firma na szczeblu krajowym otrzymali zaszczytne tytuły Wicemistrza Krajowego Agroligii 2021. Kim są nasi zwycięzcy? Poznajmy ich historię oraz trud jaki włożyli w rozwój swoich warsztatów pracy.
Gospodarstwo Państwa Katarzyny i Roberta Jeromińskich na sam widok przyciąga uwagę rolników i zapiera dech w piersiach turystów. Z zewnątrz wygląda jak rafineria, z bliska gospodarstwo jest schludne i zadbane. Państwo Jeromińscy specjalizują się w hodowli trzody chlewnej, do czego wykorzystywane są trzy chlewnie o obsadzie 2100 sztuk tuczników. Powierzchnia gospodarstwa to 200 ha użytków rolnych, z czego 100 ha jest własnością Państwa Jeromińskich, a kolejne 100 ha to grunty dzierżawione. W gospodarstwie pracuje Pan Robert z małżonką Katarzyną oraz zatrudnia 2 osoby. Gospodarstwo prowadzi usługi rolnicze: koszenie zboża i kukurydzy na ziarno, siew kukurydzy, transport zboża oraz usługi ładowarką teleskopową. Państwo Katarzyna i Robert korzystali z wielu form wsparcia na rozwój, począwszy od Sektorowego Programu Operacyjnego, z którego wybudowali pierwszą chlewnię, do wielu działań kolejnych edycji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Ze środków pomocowych PROW rolnicy zmodernizowali park także wybudowali chlewnią, tuczarnię, suszarnię , magazyn zbożowy i silosy. Państwo Jeromińscy mają trzy córki Wiktorię, Laurę i Lenę. Mimo częstego braku czasu przy tak dużym gospodarstwie, każdą wolną chwilę wykorzystują na wspólne rodzinne spotkania. A jak? Ekstremalnie! Wolny czas spędzają pływając skuterami wodnymi, jeżdżąc quadami, a zimą skuterami śnieżnymi.
Tytuł Wicemistrza Krajowego Agroligi w Kategorii Firma otrzymała również Firma AGRO FRANKOPOL z miejscowości Włosty Olszanka, której właścicielem jest Tomasz Abramczuk. Zatrudnia 50 pracowników, załoga to zespół wykwalifikowanych serwisantów stacjonarnych i terenowych oraz przedstawicieli handlowych. Firma zatrudnia pracowników o wysokich kwalifikacjach zawodowych, odpowiednio przeszkolonych przez producentów poszczególnych marek maszyn. Zespół pracowników AgroFrankopolu gwarantuje wysoką jakość usług jak również terminowość ich wykonania. Firma prowadzi działalność w branży rolniczej. Główny kierunek działalności firmy to sprzedaż nowych i używanych maszyn rolniczych, m. in. ciągników, pras, kosiarek, przetrząsaczy, zgrabiarek, przyczep, sieczkarni. Oferuje również usługę serwisowania. W siedzibie firmy znajduje się salon sprzedaży maszyn rolniczych z działem części zamiennych. Firma posiada również nowoczesną halę serwisową o dużej powierzchni. Klienci zaopatrywani są także w środki do produkcji rolnej oraz materiał siewny. Firma prowadzi również usługi dla rolnictwa przy użyciu nowoczesnych maszyn rolniczych. AGRO FRANKOPOL prowadzi serwis gwarancyjny i pogwarancyjny ciągników i maszyn rolniczych. Zakres usług firmy obejmuje: naprawy mechaniczne i elektryczne, naprawy układów hydrauliki siłowej, naprawy wulkanizacyjne oraz serwis klimatyzacji. AGRO FRANKOPOL dysponuje zespołem serwisowym o bardzo wysokich kwalifikacjach. Obsługuje swoich klientów w zakresie: napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych, remontów maszyn, urządzeń i podzespołów, wycen i weryfikacji stanu technicznego, kapitalnych remontów silników, napraw automatyki, hydrauliki oraz instalacji elektrycznej, doboru środków smarnych, montażu i wulkanizacji opon. Wykonuje usługi w siedzibie firmy, u klienta oraz w aktualnym miejscu pracy określonej maszyny rolniczej w zależności od rodzaju zlecenia. Szkoli operatorów maszyn i urządzeń w zakresie teoretycznym w siedzibie firmy w profesjonalnej sali konferencyjnej oraz praktycznym – bezpośrednio w gospodarstwie klienta.
Laureaci Konkursu AgroLiga 2021
Kategoria ROLNICY
MISTRZ KRAJOWY
Teresa i Mariusz Smolarkowie
I WICEMISTRZ KRAJOWY
Ilona i Krzysztof Ciesielscy
Katarzyna i Robert Jeromińscy
WICEMISTRZ KRAJOWY
Jolanta i Sławomir Tupikowscy
Beata i Sławomir Witkowscy
Renata i Janusz Dziak
Małgorzata i Marek Borkowscy
Kategoria FIRMY
MISTRZ KRAJOWY
Zakład Produkcji Rolnej sp. z o.o.
Miodziarze sp. z o.o.
I WICEMISTRZ KRAJOWY
Olvita Gołuch sp. k.
WICEMISTRZ KRAJOWY
Agro Frankopol Tomasz Abramczuk
Spółdzielnia Dostawców Mleka
Zakład Produkcji Spożywczej „JAMAR” Szczepaniak sp. j.
Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna „Ostoja Natury”
Po uroczystościach w Pałacu prezydenckim wszyscy zaproszeni goście przemieścili się do Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Laureaci konkursu otrzymali odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa” przyznane przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka. Lech Antoni Kołakowski – sekretarz stanu w MRiRW wręczył Odznaki i wyraził słowa uznania dla wszystkich odznaczonych.
Konkurs Agroliga jest organizowany od 29 lat. Jego celem jest wyłonienie Mistrzów Wojewódzkich, a następnie Krajowych Agroligi w kategoriach Rolnicy i Firmy. Konkurs pozwala na prezentację dorobku rolnictwa i firm funkcjonujących w naszym kraju. Uczestnicy Agroligi to awangarda pomysłowości i kreatywności w dążeniu do nowych rozwiązań. Uzyskanie tytułu laureata jest ogromnym sukcesem, prestiżowym wyróżnieniem w branży rolniczej. Cieszy fakt, iż każdego roku laureaci podlaskiego wojewódzkiego konkursu są na podium szczebla krajowego. Wszystkim nagrodzonym w Pałacu prezydenckim serdecznie gratulujemy.
Zapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami oraz śledzenia nas w medinach społecznościowych.
Sikorska Sylwia
Koordynator sek. wydawnictw i promocji
PODR Szepietowo