Kolejny nabór wniosków z działania „Restrukturyzacja małych gospodarstw”

maj 17, 2022 | Aktualności

Od dziś można składać dokumenty w celu dofinansowania gospodarstwa kwotą 60 tys złotych. Nabór wniosków potrwa od 16.05 d0 14.07. br. Jest to już dziesiąty nabór wniosków o tę formę wsparcia. Wnioski przyjmuje jak również rozpatruje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Beneficjent restrukturyzacji musi między innymi posiadać minimum 1 ha gruntów  rolnych lub nieruchomość służącą do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej.  Ponadto składając wniosek z ww. działania nie można wcześniej korzystać z dofinansowania z tytułu młodego rolnika , modernizacji gospodarstw rolnych, premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej oraz różnicowania w kierunku działalności nierolniczej. Kolejny warunek umożliwiający przystąpienie do działania to przynajmniej 25 % dochodu lub przychodu pochodzić musi z działalności rolniczej. Wartość ta obliczana jest na podstawie ESU – wielkości ekonomicznej gospodarstwa. Wspomniane (ESU) Wielkość ekonomiczna gospodarstwa w chwili składania wniosku nie może być większa niż 13000 euro.  W dniu składania dokumentów aplikacyjnych trzeba mieć ukończone 18 lat. Uzyskać należy minimum 7 punktów.  Należy zaznaczyć iż pomoc w tym zakresie przyznaje się na gospodarstwa tylko raz.

Uzyskana kwota wsparcia w wysokości 60 tys złotych wypłacana jest w dwóch ratach. I rata wynosi 80 % całkowitej wartości pomocy , jednak nie więcej niż 48 tys złotych. W celu otrzymania pieniędzy na konto należy złożyć tzw. wniosek o płatność w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania decyzji o przyznaniu pomocy.

II tara 20% całkowitej wartości pomocy, ale nie więcej niż 12 tys złotych. Również i w tym przypadku należy złożyć wniosek o płatność po realizacji bplanu, nie później niż do dnia upływu 3 lat od dnia wypłaty I raty i nie później niż do dnia 31 sierpnia  2025 r.

źródło: https://www.gov.pl/web/arimr/60-tys-zl-na-restrukturyzacje-malego-gospodarstwa–ruszyl-nabor-wnioskowhttps://www.gov.pl/web/arimr/60-tys-zl-na-restrukturyzacje-malego-gospodarstwa–ruszyl-nabor-wnioskow

                                                                                   Jacek Kuczyński

Odsłony : 744
Skip to content