Podlascy hodowcy, którzy w ubiegłym roku uzyskali wysokie wyniki produkcyjne i hodowlane na szczeblu wojewódzkim, zostali nagrodzeni Mlecznymi Laurami. Nagrody przyznała Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Gala wręczenia odbyła się 10 maja w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim. Wyróżniono 36 rolników w 13 kategoriach.
Prawie trzy i pół tysiąca podlaskich rolników współpracuje z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Podczas uroczystości nagradzano hodowców z najwyższą wydajnością w poszczególnych rasach w zależności od wielkości stada, a także stado z najwyższym indeksem ekonomicznym. Nagrody odebrali hodowcy za krowę z najwyższą wydajnością laktacyjną, za krowę z najwyższą wydajnością życiową, za stado z najkrótszym okresem międzywycieleniowym, za najwyższą wydajność tłuszczu i białka w województwie podlaskim, a także za najwyższą wydajność w województwie podlaskim.
Pierwsze miejsce w regionie za najwyższą wydajność stad, zdobyli państwo Wnorowscy z Nowego Garbowa. – „Takie wyniki uzyskuje się ciężką, codzienną pracą” – powiedzieli tuż po odebraniu nagrody hodowcy.
W tym roku PFHBiPB postanowiła wyróżnić hodowców w 13 kategoriach
- Stada o najwyższej wydajności – wielkość stada do 20 sztuk – I miejsce zajęli Aneta i Paweł Żochowscy z powiatu zambrowskiego z wydajnością 11 957 kg mleka.
- Stada o najwyższej wydajności – wielkość stada od 20 do 50 sztuk – I miejsce zajęli Joanna i Bogdan Wnorowscy z powiatu wysokomazowieckiego z wydajnością 13 039 kg mleka.
- Stada o najwyższej wydajności – wielkość stada od 50 do 100 sztuk – I miejsce zajął Piotr Szeligowski z powiatu zambrowskiego z wydajnością 13 022 kg mleka.
- Stada o najwyższej wydajności – wielkość stada od 100 do 200 sztuk – I miejsce zajęli Stanisława i Walenty Wałejko z powiatu suwalskiego z wydajnością 12 810 kg mleka.
- Stada o najwyższej wydajności – wielkość stada od 200 do 300 sztuk – I miejsce zajął Adam Gruzel z powiatu monieckiego z wydajnością 11 974 kg mleka.
- Stada o najwyższej wydajności – powyżej 300 sztuk – I miejsce zajął Bogdan Zakrzewski z powiatu białostockiego z wydajnością 11 393 kg mleka.
- Najwyższa wydajność – rasa rodzima – białogrzbieta – nagrodę zdobył Dawid Rybałt z powiatu sokólskiego, który w 2021 roku osiągnął najwyższą wydajność w Polsce w rasie rodzimej – 8 283 kg mleka.
- Stado z najwyższym indeksem ekonomicznym – nagrodę zdobył Stanisław Żochowski z powiatu białostockiego.
- Krowa z najwyższą wydajnością laktacyjną – wyróżnienie otrzymali Bogusław Ciupiński z powiatu siemiatyckiego za krowę pierwiastkę, która osiągnęła wydajność 15 624 kg mleka oraz Piotr Kowalczuk za krowę w II i starszej laktacji, która osiągnęła wydajność 19 175 kg mleka.
- Krowa z najwyższą wydajnością życiową – wyróżnienie trafiło do Zdzisława Sokołowskiego z powiatu wysokomazowieckiego za sztukę, która osiągnęła najwyższą wydajność życiową w Polsce – 164 596 kg.
- Stado z najkrótszym okresem międzywycieleniowym – wyróżnienie odebrał Piotr Skrzypko z powiatu sokólskiego (380 dni).
- Najwyższa wydajność tłuszczu i białka w województwie podlaskim – uzyskało ją stado Piotra Szeligowskiego z powiatu zambrowskiego (1040 kg).
- Najwyższa wydajność w województwie podlaskim – tytuł ten należy do Bogdana Wnorowskiego z powiatu wysokomazowieckiego za wydajność 13 039 kg mleka (stado liczy 37 krów mlecznych).
W spotkaniu uczestniczył Sekretarz Stanu Lech Antoni Kołakowski, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który podkreślił, że produkcja mleka odgrywa znaczącą rolę w zapewnieniu Polsce bezpieczeństwa żywnościowego. Pogratulował podlaskim rolnikom tak wysokich wyników produkcyjnych.
Produkcja mleka i hodowla bydła mlecznego, a co za tym idzie przedsiębiorstwa mleczarskie to jedne z wizytówek naszego województwa – powiedział Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski.
Dyrektor Wojciech Mojkowski także uhonorował producentów mleka. Puchary ufundowane przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie wręczył Bogusławowi Ciupińskiemu, Piotrowi Kowalczukowi, Anecie i Pawłowi Żochowskim, Bogdanowi Wnorowskiemu, Piotrowi Szeligowskiemu, Walentemu Wałejko, Adamowi Guzelowi, Bogdanowi Zakrzewskiemu, Zdzisławowi Sokołowskiemu.
Anna Fatyga