Mleczne Laury rozdane

maj 11, 2022 | Aktualności

Podlascy hodowcy, którzy w ubiegłym roku uzyskali wysokie wyniki produkcyjne i hodowlane na szczeblu wojewódzkim, zostali nagrodzeni Mlecznymi Laurami. Nagrody przyznała Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Gala wręczenia odbyła się 10 maja w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim. Wyróżniono 36 rolników w 13 kategoriach.

Prawie trzy i pół tysiąca podlaskich rolników współpracuje z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Podczas uroczystości nagradzano hodowców z najwyższą wydajnością w poszczególnych rasach w zależności od wielkości stada, a także stado z najwyższym indeksem ekonomicznym. Nagrody odebrali hodowcy za  krowę z najwyższą wydajnością laktacyjną, za krowę z najwyższą wydajnością życiową, za stado z najkrótszym okresem międzywycieleniowym, za najwyższą wydajność tłuszczu i białka w województwie podlaskim, a także za najwyższą wydajność w województwie podlaskim.

Pierwsze miejsce w regionie za najwyższą wydajność stad, zdobyli państwo Wnorowscy z Nowego Garbowa. – „Takie wyniki uzyskuje się ciężką, codzienną pracą” – powiedzieli tuż po odebraniu nagrody hodowcy.

W tym roku PFHBiPB postanowiła wyróżnić hodowców w 13 kategoriach

 • Stada o najwyższej wydajności – wielkość stada do 20 sztuk – I miejsce zajęli Aneta i Paweł Żochowscy z powiatu zambrowskiego z wydajnością 11 957 kg mleka.
 • Stada o najwyższej wydajności – wielkość stada od 20 do 50 sztuk – I miejsce zajęli Joanna i Bogdan Wnorowscy z powiatu wysokomazowieckiego z wydajnością 13 039 kg mleka.
 • Stada o najwyższej wydajnościwielkość stada od 50 do 100 sztuk – I miejsce zajął Piotr Szeligowski z powiatu zambrowskiego z wydajnością 13 022 kg mleka.
 • Stada o najwyższej wydajności – wielkość stada od 100 do 200 sztuk – I miejsce zajęli Stanisława i Walenty Wałejko z powiatu suwalskiego z wydajnością 12 810 kg mleka.
 • Stada o najwyższej wydajności – wielkość stada od 200 do 300 sztuk – I miejsce zajął Adam Gruzel z powiatu monieckiego z wydajnością 11 974 kg mleka.
 • Stada o najwyższej wydajności – powyżej 300 sztuk – I miejsce zajął Bogdan Zakrzewski z powiatu białostockiego z wydajnością 11 393 kg mleka.
 • Najwyższa wydajność – rasa rodzima – białogrzbieta – nagrodę zdobył Dawid Rybałt z powiatu sokólskiego, który w 2021 roku osiągnął najwyższą wydajność w Polsce w rasie rodzimej – 8 283 kg mleka.
 • Stado z najwyższym indeksem ekonomicznym – nagrodę zdobył Stanisław Żochowski z powiatu białostockiego.
 • Krowa z najwyższą wydajnością laktacyjną – wyróżnienie otrzymali Bogusław Ciupiński z powiatu siemiatyckiego za krowę pierwiastkę, która osiągnęła wydajność 15 624 kg mleka oraz Piotr Kowalczuk za krowę w II i starszej laktacji, która osiągnęła wydajność 19 175 kg mleka.
 • Krowa z najwyższą wydajnością życiową – wyróżnienie trafiło do Zdzisława Sokołowskiego z powiatu wysokomazowieckiego za sztukę, która osiągnęła najwyższą wydajność życiową w Polsce – 164 596 kg.
 • Stado z najkrótszym okresem międzywycieleniowym – wyróżnienie odebrał Piotr Skrzypko z powiatu sokólskiego (380 dni).
 • Najwyższa wydajność tłuszczu i białka w województwie podlaskim – uzyskało ją stado Piotra Szeligowskiego z powiatu zambrowskiego (1040 kg).
 • Najwyższa wydajność w województwie podlaskim – tytuł ten należy do Bogdana Wnorowskiego z powiatu wysokomazowieckiego za wydajność 13 039 kg mleka (stado liczy 37 krów mlecznych).

W spotkaniu uczestniczył Sekretarz Stanu Lech Antoni Kołakowski, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który podkreślił, że produkcja mleka odgrywa znaczącą rolę w zapewnieniu Polsce bezpieczeństwa żywnościowego. Pogratulował podlaskim rolnikom tak wysokich wyników produkcyjnych.

Produkcja mleka i hodowla bydła mlecznego, a co za tym idzie przedsiębiorstwa mleczarskie to jedne z wizytówek naszego województwa – powiedział Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski.

Dyrektor Wojciech Mojkowski także uhonorował producentów mleka. Puchary ufundowane przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie wręczył Bogusławowi Ciupińskiemu, Piotrowi Kowalczukowi, Anecie i Pawłowi Żochowskim, Bogdanowi Wnorowskiemu, Piotrowi Szeligowskiemu, Walentemu Wałejko, Adamowi Guzelowi,  Bogdanowi Zakrzewskiemu, Zdzisławowi Sokołowskiemu.

Anna Fatyga

 

 

Odsłony : 555
Skip to content