Żywność prosto z natury

kwi 27, 2022 | Aktualności

„Natura od kuchni” to ogólnopolski konkurs skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich, mający na celu promocję żywności, której składnikami są surowce pochodzące z polskich lasów. Organizatorem przedsięwzięcia są Lasy Państwowe.

W inauguracji konkursu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Bardzo się też cieszymy, że wsparcie kołom gospodyń wiejskich proponują też inne instytucje. Chcę bardzo podziękować Lasom Państwowym za pomysł na ogłoszenie konkursu Natura od kuchni. Poprzez udział w tym konkursie koła gospodyń wiejskich będą promowały również Lasy Państwowe i żywność pozyskiwaną prosto z naturypowiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

Koła Gospodyń Wiejskich to bardzo ważny element społecznej struktury współczesnej wsi. Wszystkie powstałe stowarzyszenia, służą ożywieniu obszarów wiejskich. Inicjatywy podejmowane przez KGW promują lokalne społeczeństwa i odmieniają wizerunek współczesnej wsi, ukazując tym samym  obszary wiejskie jako wielofunkcyjne i rozwojowe gospodarczo.

Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka, poinformował, że program „Natura od kuchni” ruszył 26 kwietnia. Zaznaczył, że Koła Gospodyń Wiejskich, które zaproponują najciekawsze danie kulinarne lub wydarzenie związane z promocją takich produktów otrzymają grant w wysokości 5 tys. zł. Dodatkową atrakcją będzie wydanie książki kulinarnej z najciekawszymi przepisami nadesłanymi na konkurs. Atutem naszego kraju są piękne lasy i wspaniałe bogactwo form korzystania z ich darów. Program Lasów Państwowych łączy tradycję z nowoczesnością – promocję lasów, zdrowego trybu życia i naturalnych produktów pochodzenia leśnego – mówił wiceminister.

Aby wziąć udział w konkursie, należy zaprezentować pomysły działań, które promują lasy i żywność pochodzenia leśnego. Może to być np. organizacja stoiska popularyzującego produkty runa leśnego albo przeprowadzenie warsztatów czy konkursu kulinarnego na najlepszą potrawę z  wykorzystaniem produktów z lasu. Pod uwagę brane będą także zajęcia dla dzieci, m.in. lekcje o prozdrowotnych walorach leśnej żywności. Konkurs będzie premiować kreatywne pomysły, promując zdrowe, leśne odżywianie, które dotrze do jak najszerszego grona Polaków.

Udział w Konkursie jest bezpłatny, a Koła Gospodyń Wiejskich  mogą zgłaszać swoje propozycje do 30 września.

Źródło:https://www.cilp.lasy.gov.pl/konkursy/kgw?fbclid=IwAR3sebbb944PO6dDJUcqNLbJ6gAmaPUtG_v6z9N2lhfe4EzUK1Tx-J_yT_w

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/natura-od-kuchni?fbclid=IwAR0PwTRX13Ye9sCQTUB6ZotfOhwqqarJVYaD8_YFJN1wWO2mawrMRN6W2So

Katarzyna Olszewska

Specjalista ds. promocji

DOKUMENTY DO POBRANIA:

Regulamin konkursu

Wniosek – formularz zgłoszeniowy

Umowa o wykonanie świadczeń promocyjnych

Plakat konkursu

 

Odsłony : 437
Skip to content