Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła termin naboru wniosków na działanie Współpraca. Już od 30 kwietnia 2022 roku można wnioskować o środki na tworzenie i funkcjonowanie grup operacyjnych na rzecz innowacji (EPI) oraz realizacji przez te grupy projektów, których celem jest wdrożenie innowacji w zakresie:
- nowego lub znacznie udoskonalonego produktu,
- nowych lub znacznie udoskonalonych technologii lub metod organizacji lub marketingu dotyczących produkcji, przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów,
- tworzenia lub rozwoju krótkich łańcuchów dostaw, rynków lokalnych, produkcji, przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów.
Beneficjentem działania mogą być grupy operacyjne, w których składzie musi się znaleźć co najmniej dwóch członków z następujących kategorii grup:
- rolnicy,
- właściciele lasów,
- jednostki naukowe,
- przedsiębiorcy,
- podmioty świadczące usługi doradcze.
Należy jednak pamiętać, że w grupie operacyjnej, która chce ubiegać się o pomoc, jednym z podmiotów wchodzący w jej skład musi być rolnik a w przypadku gdy jest planowane poniesienie kosztów związanych z badaniami jednym z podmiotów musi być jednostka naukowa do której zaliczamy:
- uczelnie;
- federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki;
- Polską Akademię Nauk – instytuty naukowe PAN;
- instytuty badawcze;
- międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- Polską Akademię Umiejętności;
- inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły.
Pomoc ma formę zwrotu części kosztów kwalifikowanych oraz ryczałtu w przypadku kosztów bieżących, i nie może przekroczyć 6 000 000 zł na jedną grupę oraz powinna odnosić się do:
- kosztów inwestycyjnych gdzie koszty kwalifikowane są refundowane w wysokości 70%;
- kosztów ogólnych refundowanych w 100% kosztów kwalifikowalnych, z zastrzeżeniem że nie mogą one przekroczyć 20% sumy pozostałych kosztów kwalifikowanych i kosztów bieżących oraz nie przekracza kwoty 500 000 zł;
- kosztów badań refundowanych w 100% kosztów kwalifikowalnych, które nie mogą przekraczać 50% kwoty pomocy na operację;
- kosztów bieżących, które mogą być objęte pomocą w wysokości nieprzekraczającej łącznie 20% sumy kosztów, inwestycyjnych i kosztów badań.
Termin składania wniosków upływa 15 czerwca 2022 roku. Wszystkich zainteresowanych działaniem Współpraca zachęcamy do kontaktu ze Zbigniewem Sokołowskim brokerem innowacji Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, nr tel. 506 663 880 lub na adres e-mail zsokołowski@odr-szepietowo.pl.
Ogłoszenie o naborze oraz dokumenty potrzebne do złożenia wniosku można pobrać ze strony ARiMR:
Krzysztof Kuteszko