Polskie rolnictwo – jaka będzie jego przyszłość? czyli PROW w przyszłej perspektywie finansowej

mar 31, 2022 | Aktualności, Brak kategorii

Przyszłość polskiego rolnictwa w kontekście kluczowych zmian w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 to temat konferencji, w której dzisiaj uczestniczyli przedstawiciele Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie wraz z dyrekcją –  Wojciechem Mojkowskim oraz Tadeuszem Markowskim.

Licznie zgromadzona publiczność przybyła na zaproszenie Zarządu Województwa Podlaskiego do Opery i Filharmonii Podlaskiej, aby zapoznać się bliżej z najważniejszymi kwestiami dotyczącymi przyszłości rolnictwa z województwie podlaskim. Kluczowym celem spotkania było wspólne wypracowanie rekomendacji dotyczących kształtu rolnictwa wobec proponowanych założeń.

Konferencja, którą prowadził Karol Bujoczek – Redaktor Naczelny Top Agrar Polska, podzielona została na trzy panele:

 1. Wspólna Polityka Rolna w warunkach Zielonego Ładu – co nas czeka już teraz i w nowej perspektywie finansowej od 2023 r.
 2. Co nowego wniesie Krajowy Plan Strategiczny 2023 – 2027 w warunkach funkcjonowania rolnictwa w Województwie Podlaskim.
 3. Długoterminowa wizja dla obszarów wiejskich UE – w kierunku silniejszych, lepiej skomunikowanych, odpornych i zamożnych obszarów wiejskich do 2040 roku.

Jako eksperci i prelegenci pojawili się m.in. Henryk Kowalczyk – Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Lech Antoni Kołakowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Joanna Czapla – Dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Joanna Gierulska – Dyrektor Departamentu Wspólnej Polityki Rolnej, Janusz Wojciechowski – Komisarz UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi,  Krzysztof Jurgiel – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Artur Kosicki– Marszałek Województwa Podlaskiego, Wiktor Szmulewicz – Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Kazimierz Gwiazdowski – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Zakres tematyczny konferencji obejmował:

 • założenia Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027;
 • zaprezentowanie kierunków realizacji WPR;
 • omówienie aktualnej sytuacji w rolnictwie;
 • przedstawienie Krajowego Planu Strategicznego (czym jest i czego dotyczy);
 • przedstawienie najważniejszych kwestii dotyczących Europejskiego Zielonego Ładu (m.in. jak wpłynie na dochodowość gospodarstw rolnych);
 • wyjaśnienie definicji ekoschematów;
 • kwestie związane z rolnictwem węglowym oraz gospodarką wodną;
 • kwestie ubezpieczenia w rolnictwie a zmiany klimatyczne.

Ta konferencja była szczególnie ważna w kontekście wojny na Ukrainie. Paneliści zgodnie podkreślali, że w związku z trudną sytuacją u naszych sąsiadów należy zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe dla Polski i Europy. Warto w tym miejscu przypomnieć, że nasze województwo to region, którego 40 % populacji zamieszkuje obszary wiejskie, a przemysł rolno-spożywczy to podstawa gospodarki. Pamiętajmy także, że Program Rozwoju Obszarów Wiejskich oprócz inwestycji w rozwój gospodarstw zapewnia też fundusze na rozwój różnych inicjatyw gospodarczych, które znacząco wpływają na przyszłość polskiego rolnictwa. Dzisiejsze rozmowy przybliżyły uczestnikom wydarzenia zakres kluczowych zmian na temat Wspólnej Polityki Rolnej w nadchodzących latach.

 

Edyta Porowska

Specjalista ds. promocji

zdj. E. Porowska

 

Odsłony : 798
Skip to content