Jolanta Wielgat będzie reprezentowała Polskę w Brukseli

mar 24, 2022 | Aktualności

Jolanta Wielgat z Woli Zambrowskiej (powiat zambrowski) prowadząca ekologiczne gospodarstwo specjalizujące się w uprawie kwiatów, sadzonek warzyw i ziół wygrała  konkurs ,,Rolniczki motorem innowacji w gospodarstwach rolnych w Polsce”. Finał konkursu odbył się 22 marca 2022 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Organizatorem konkursu była Krajowa Rada Izb Rolniczych. Konkurs odbywa się co dwa lata. Zgodnie z regulaminem pani Jolanta weźmie udział w konkursie europejskim, który jest organizowany również co dwa lata przez Komitet COPA-COGECA w Brukseli. Najbliższa edycja odbędzie się w drugiej połowie 2022 roku.

Konkurs uwidocznia rolę kobiet zaangażowanych w rozwój gospodarstw rolnych. Jest to także docenienie innowacyjnych metod stosowanych przez rolniczki w swoich gospodarstwach, ich zaangażowania i poświęcenia.

Pani Jolanta posiada certyfikat jakości produkowanych w gospodarstwie roślin, które produkuje z zastosowaniem atestowanych produktów mikrobiologicznych. Dzięki ich zastosowaniu całkowicie wyeliminowała chemiczne środków ochrony roślin. Rozszerzyła produkcję o zioła i kwiaty jadalne, otworzyła swoje gospodarstwo dla klientów, dzieci i młodzieży. Jest sołtysem, radną i przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich.

Sukces pani Jolanty  to uhonorowanie jej pracy, pomysłowości, wiedzy i odwagi w podejmowaniu nowych wyzwań. To również, a może głównie, jej podejście do życia, pracy i społeczności lokalnej. To dzięki niej dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego  w Długoborzu mogą poznawać tajniki ogrodnictwa, nie tylko z podręczników, ale praktycznie. Mogą dotknąć, powąchać, a nawet posmakować kwiatów uprawianych w gospodarstwie. Tu młodzież jest zawsze mile widziana.

– Wszystkie panie uczestniczące w konkursach wojewódzkich są wygrane, ponieważ każda z nas patrzy nie tylko oczami, ale także sercem, a  to przekłada się na rozwój naszych gospodarstw – powiedziała podczas uroczystości wręczenia nagród Jolanta Wielgat, zwyciężczyni konkursu.

Pani Jolanto – gratulujemy wygrania konkursu.

Wyniki konkursu

  • I miejsce – Jolanta Wielgat z województwa podlaskiego, prowadząca ekologiczne gospodarstwo specjalizujące się w uprawie kwiatów oraz sadzonek warzyw i ziół.
  • II miejsce – Monika Lasoń z województwa łódzkiego, zajmująca się hodowlą kóz i produkcją serów.
  • III miejsce – Bożena Jaszczowska z województwa zachodniopomorskiego prowadząca gospodarstwo ekologiczne.

Laureatki konkursu na szczeblu wojewódzkim

  • Monika Bankiewicz (woj. mazowieckie)
  • Danuta Jabłońska (woj. kujawsko-pomorskie)
  • Ilona Michalak (woj. wielkopolskie)
  • Anna Miszkiel (woj. podlaskie )
  • Katarzyna Romaniec (woj. zachodniopomorskie)
  • Anna Rydzkowska (woj. zachodniopomorskie)
  • Małgorzata Wojtach (woj. podlaskie).

Była to  trzecia edycja konkursu, który odbył się pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz patronatem medialnym Telewizji Polskiej TVP i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Partnerami i Sponsorami  konkursu oprócz Krajowej Rady Izb Rolniczych  była Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW.

Anna Fatyga

 

 

 

Odsłony : 663
Skip to content