Wiosenne Uznawanie Ogierów w Szepietowie

mar 10, 2022 | Aktualności, Brak kategorii

Hodowcy najlepszych koni zimnokrwistych i ogierów w typie sokólskim po raz kolejny zawitali do PODR Szepietowo, aby wziąć udział w „Wiosennym Uznawaniu Ogierów”. Organizatorem wydarzenia był Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku.

Podlascy i warmińsko-mazurscy hodowcy zaprezentowali łącznie 29 ogierów, które zostały poddane szczegółowej ocenie komisji, w składzie przewodniczący – Adam Domżała Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Związku Hodowców Koni, członkowie: Andrzej Kopczyk – Dyrektor Pomorskiego Związku Hodowców Koni, Marzena Woźbińska – Polski Związek Hodowców Koni oraz Marek Niewiński – Dyrektor Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Białymstoku. Ogier, który poddawany jest ocenie musi mieć ukończone 27 miesięcy, oraz spełnić szereg warunków:
– posiadać prawidłowo skorygowane kopyta,
– mieć odpowiednio utrzymane ( umyte, rozczesane) grzywę oraz ogon,
– być dobrze przyuczony do prowadzenia w ręku, stępie i w kłusie

Od godzin porannych zaczęła się zwózka koni na tereny PODR Szepietowo. Po rozdysponowaniu koni do boksów, rozpoczął się komisyjny pomiar zwierząt, po czym hodowcy prezentowali konie w ruchu. Dokonując oceny i kwalifikacji, komisja brała pod uwagę kilka elementów: ruch w stępie w kłusie, wygląd głowy i szyi, budowa kłody, kończyn przednich i tylnych. Dodatkowo przyznane zostały punkty za wrażenia ogólne – oceniający zwracali uwagę na to, czy koń jest zadbany, wypielęgnowany oraz nie posiada zadrapań i otarć. Na koniec oceny każdy ogier otrzymał punktację ogólną.

Ocena jest podstawą do zakwalifikowania konia jako ogiera zarodowego. Licencję otrzymują te sztuki, które uzyskały w ocenie co najmniej 79 pkt. bonitacyjnych. Spośród zaprezentowanych ogierów 9 nie uzyskało wpisu do księgi danej rasy.

Dziś tytuły czempiona otrzymali:
– w typie sokólskim ogier Bejrut Pana Bogumiła Sawczuka,
– polski koń zimnokrwisty ogier Baf Pana Roberta Kazimierza Różko,

Najlepsi hodowcy otrzymali nagrody. W imieniu Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie zwycięzców uhonorował pucharami Mariusz Cylwik – zastępca dyrektora.

Marek Niewiński – Dyrektor Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Białymstoku, podsumowując dzisiejsze zmagania, powiedział min. „… pojedynek był wyrównany, pogoda dopisała, dość licznie dopisali odwiedzający, jak na robocze wydarzenie jakim jest wiosenne uznanie ogierów podczas, którego kwalifikujemy ogiery do danej rasy…”.

Corocznie wiosenne spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem hodowców, gości z naszego województwa i kraju. Uczestnicy mają możliwość zaprezentowania swoich najpiękniejszych okazów, a ocena i kwalifikacja koni pozwala wyłonić najlepsze sztuki.
Przy okazji takich wydarzeń szczególnie ważna jest wymiana doświadczeń pomiędzy hodowcami, porównanie efektów prac hodowlanych i postępu genetycznego w hodowli koni.

Poniżej relacja fotograficzna, zapraszamy do śledzenia naszego profilu społecznościowego na portalu Fb i strony www.odr.pl

Specjalista ds. promocji

Katarzyna Olszewska

 

Odsłony : 911
Skip to content