Tarcza Antyinflacyjna 2.0 – od lutego kolejne obniżki podatków

sty 12, 2022 | Aktualności

Od 1 lutego 2022 roku wejdą w życie rozwiązania prawne Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 mającej za zadanie złagodzenie odczuwalnych dla obywateli skutków inflacji. Założenia nowej odsłony tarczy są bardzo obiecujące zarówno dla typowego Kowalskiego jak również polskiego rolnika.
Rządowa Tarcza Antyinflacyjna 2.0 zakłada kolejne obniżki stawek podatku VAT dla wybranych artykułów jak również kontynuację niektórych rozwiązań wprowadzonych w grudniu ubiegłego roku poprzez Tarczę Antyinflacyjną 1.0.
Nowe rozwiązania obejmą m.in.:
– wprowadzenie 0% stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze,
– obniżenie stawki VAT na paliwa silnikowe do 8% (przewidywany spadek cen paliwa to nawet kilkadziesiąt groszy na litrze),
– wprowadzenie zerowej stawki VAT na gaz,
– obniżenie VAT na ciepło do 5% (poprzednia obniżka podatku VAT dla ciepła systemowego z 23% na 8% miała miejsce w styczniu),
– zniesienie akcyzy na energię elektryczną i przedłużenie obowiązywania obniżonej 5% stawki VAT na prąd,
– wprowadzenie niższych taryf gazowych dla szpitali, szkół, spółdzielni i wspólnot.
Kolejnym równie interesującym z punktu widzenia rolnika rozwiązaniem jest wprowadzenie z początkiem lutego 0% stawki VAT na nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą i inne wybrane środki produkcji (np. stymulatory wzrostu, podłoża uprawowe, środki polepszające strukturę gleby). Zerowa stawka VAT na środki do produkcji rolniczej znacznie poprawi sytuację rolników i producentów żywności.
Uregulowania wynikające z nowej tarczy będą obowiązywać od 1 lutego do 31 lipca 2022 r.

Źródło: www.gov.pl/web/premier

Paweł Buchowski

Odsłony : 488
Skip to content