Przeczytaj świąteczne wydanie „Wiadomości Rolniczych”

gru 10, 2021 | Aktualności, Wiadomości Rolnicze 2021

Zapraszam do lektury grudniowego wydania „Wiadomości Rolniczych. Koniec roku to czas podsumowań, ale i czas planów. O przyszłości podlaskiego rolnictwa i zadaniach jakie będzie realizował Ośrodek w przyszłym roku dowiecie się z rozmowy z Wojciechem Mojkowskim dyrektorem Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

W redakcji również dokonujemy podsumowań. Staraliśmy się, aby każdy kolejny numer „Wiadomości Rolniczych” był jeszcze lepszy i jeszcze ciekawszy. Nasze wysiłki zostały docenione przez kapitułę ogólnokrajowego konkursu na najlepsze wydawnictwo ośrodków doradztwa rolniczego, bowiem „Wiadomości Rolnicze” zajęły drugie miejsce – o stopień wyżej niż w ubiegłym roku. To kolejny nasz sukces – od wielu lat jesteśmy w gronie najlepszych. Dziękujemy Czytelnikom, wydawcy, zespołowi redakcyjnemu, autorom tekstów, instytucjom i osobom współpracującym z redakcją, bohaterom naszych artykułów, reklamodawcom oraz wszystkim sympatykom za Waszą obecność i zaangażowanie w tworzenie naszego czasopisma.

A o czym przeczytacie w najnowszym numerze? Przedstawiamy nową Radę Społeczną Doradztwa Rolniczego działającą przy PODR Szepietowo. Przewodniczącym Rady został ponownie Mirosław Surowiec. Piszemy o przedsiębiorczych rolnikach, którzy dzielą się  innowatorskimi pomysłami. Warto też zapoznać się z założeniami Programów rolnośrodowiskowych na lata 2021-2027. Przeczytajcie również o zwrocie akcyzy za paliwo rolnicze w 2022 roku i czy kasa fiskalna powinna być w każdym gospodarstwie. Przepisami kulinarnymi dzielą się panie prowadzące gospodarstwa agroturystyczne – poznajcie smaki jakie proponują swoim gościom nie tylko od święta.

Szanowni Czytelnicy – w imieniu Wydawcy, Rady Programowej, redakcji, autorów tekstów publikujących na łamach „Wiadomości Rolniczych” składam najserdeczniejsze życzenia Bożonarodzeniowe. Niech ten magiczny czas Świąt, przyniesie wiele szczęścia, radości i życzliwości.

Z najlepszymi życzeniami

Anna Fatyga

Redaktor naczelna

Z WOJEWÓDZTWA

„Wiadomości Rolnicze” w gronie najlepszych – str. 5

Odpowiadamy na potrzeby współczesnej wsi – str. 6

Koniec roku to czas podsumowań, ale i planów na przyszłość. O roli i zadaniach współczesnego doradztwa rolniczego oraz o osiągnięciach

i zamierzeniach w nadchodzącym roku rozmawiam z Wojciechem Mojkowskim dyrektorem Ośrodka Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Nowa Rada Społeczna Doradztwa Rolniczego w PODR Szepietowo – str. 8

TECHNOLOGIA PRODUKCJI

Zadbaj o odpowiednią wczesność uprawianych odmian kukurydzy – str. 10

Nowe narzędzie do walki z chwastami – str. 12

Soja – co przemawia za jej uprawą? – str. 16

Do odważnych świat należy – str. 18

Piąty krok: Pozwól sobie pomóc – str. 19

Gołębie – „gruchań” kilka o profilaktyce – str. 20

Wkrótce nabór wniosków na małe przetwórstwo i RHD – str. 21

Pasieka u Alfreda – str. 22

Innowacyjne pszczelarstwo – str. 28

PRZYJAZNE ROLNICTWO

Programy rolnośrodowiskowe w latach 2021-2027 – str. 30

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Rolnik innowator – str. 32

EKONOMIKA

Wyższa stawka podatku rolnego – str. 33

Większy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2022 roku – str. 34

Każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej, powinien zbierać faktury VAT. Następnie

złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego.

Kasa fiskalna w gospodarstwie – str. 35

Analiza zmian cen od stycznia 2020 roku do listopada 2021 roku – str. 36

U SĄSIADA

Poznaj lokalne talenty – str. 41

W DOMU I OGRODZIE

Smaczne i pachnące ozdoby – str. 42

Inspiracje pani Eli na Święta – str. 44

Cukinia na świątecznym stole – str. 45

Po prostu pycha – str. 46

Pyszne muffinki – str. 47

 

 

 

Odsłony : 631
Skip to content