KGW do dzieła! – jak można wykorzystać środki z dotacji?

gru 9, 2021 | Aktualności

Od kilku lat zarejestrowane w Rejestrze Koła Gospodyń Wiejskich mogą ubiegać się o dotacje z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dotacja powinna być przeznaczona na realizację zadań zgodnych z ustawą o KGW i zapisanych w statucie danego Koła. Cele, na które koła gospodyń wiejskich mogą przeznaczyć przyznaną pomoc finansową z ARiMR, to między innymi:

  • działalność społeczno-wychowawcza i oświatowo-kulturalna w środowiskach wiejskich;
  • działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich;
  • rozwój przedsiębiorczości kobiet;
  • inicjowanie działań na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi;
  • upowszechnianie i rozwijaniem form współdziałania, gospodarowania i racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych;
  • reprezentacja interesów środowiska kobiet wiejskich wobec organów administracji publicznej;
  • rozwój kultury ludowej, w tym w szczególności kultury lokalnej i regionalnej.

Koło Gospodyń Wiejskich z Sochoń, gm. Wasilków powiat białostocki, skorzystało z pomocy finansowej na zorganizowanie 4 grudnia 2021 roku wydarzenia pod nazwą:

„Wycieczka z warsztatem wyjazdowym (Nie)oczywisty Białystok”.

Plan wydarzenia zakładał między innymi zwiedzanie Pałacu Branickich w Białymstoku – w szczególności: Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Multimedialna wystawa w XVII wiecznych piwnicach pałacowych. Wystawy poświęcone historii medycyny, farmacji, dziejom pałacu w okresie I Wojny Światowej. Wystawa o historii ogrodów pałacowych.

Przejazd autokarem z przewodnikiem – zapoznanie z wielokulturową historią Białegostoku.

Muzeum Pamięci Sybiru- zwiedzanie wystaw z przewodnikiem. Uczestnicy poznali historie obywateli polskich deportowanych do ZSRR podczas II wojny światowej. Miejsca gdzie ożywa historia cierpienia i walki o przetrwanie. Miejsca w których wszystkie opowieści zamykają się w jednym słowie- Sybir.

Muzeum Motoryzacji i Techniki- najciekawsze w regionie muzeum gdzie można obejrzeć retro motocykle, samochody, zabytkowe rowery, eksponaty związane z dawną komunikacją miejską, kolejnictwem oraz pożarnictwem. Militaria, zabytkowe radioodbiorniki oraz sprzęt RTV i łącznościowy.

Na koniec członkowie wyjazdu uczestniczyli w warsztacie kulinarnym kuchni gruzińskiej. Sakhinkle- to miejsce w Białymstoku, gdzie wykonuje się  chinkali z baraniną, wieprzowiną i szpinakiem. Niebanalne, duże gotowane pierożki z soczystą zawartością.

W myśl powiedzenia  z utworu Stanisława Jachowicza „Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie co posiadacie”, stwierdzić należy, że zwiedzanie Polski i świata zacząć należałoby od rodzinnych stron. Okazuje się że historia naszego regionu jest bardzo ciekawa i bogata, o czym Koło Gospodyń (i Gospodarzy) Wiejskich w Sochoniach przekonało się podczas pouczającego wyjazdu.

Wioletta Sangar

 

Odsłony : 2623
Skip to content