Droga ku Odzyskaniu Niepodległości – historia i tradycje Gminy Perlejewo

lis 14, 2021 | Aktualności, Zaprosili nas

W niedzielę, 14 listopada br. odbyły się obchody Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Gminie Perlejewo. Organizatorami wydarzenia pn. „Droga ku odzyskaniu niepodległości – historia i tradycje Gminy Perlejewo” byli Gmina Perlejewo oraz Stowarzyszenie „Perlejewo Łączy”. Odzyskanie Niepodległości przez Polskę, to święto, które przypomina nam o naszej polskiej historii z której jesteśmy dumni. Po 123 latach zaborów Polska stała się wolna i ponownie wróciła na mapę świata.

Uroczystości rozpoczęły się przy Pomniku Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego, gdzie przedstawiciele władz i instytucji złożyli kwiaty, oddając hołd bohaterom.

Następnie uczestnicy przeszli do Kościoła pw. Przemienienia Pańskiego. Uroczystej Mszy Świętej, sprawowanej w intencji Ojczyzny, przewodniczył ksiądz proboszcz Krzysztof Janowic. Kapłan w liturgii zwrócił się do wiernych słowami Jana Pawła II „Wolności nie otrzymuje się raz na zawsze, wolność trzeba nieustanie zdobywać”. Duchowny nawoływał do dbałości i wzmacniania wiary w Ojczyznę oraz o wspólną modlitwę i duchowe wsparcie wojska w obecnej, trudnej sytuacji na wschodniej granicy.

Uroczystości kontynuowano w Świetlicy Wiejskiej. Wydarzenie otworzył wójt Jakub Wierzbicki, który przywitał przybyłych gości. Następnie odczytano listy skierowane do uczestników od Artura Kosickiego Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Jarosława Zielińskiego Posła na Sejm RP. Na sali obecni byli m.in.: Marek Bobel starosta siemiatycki, Bogdan Radziszewski przewodniczący rady gminy Perlejewo, Wojciech Mojkowski Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Andrzej Szewczuk Dyrektor Powiatowego Szpitala w Siemiatyczach, Bożena Teresa Bujno Prezes Stowarzyszenia Perlejewo Łączy, Wojciech Borzym Burmistrz Drohiczyna, ks. Krzysztof Janowic oraz przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, szkoły, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bielsku Podlaskim oraz mieszkańcy gminy.

Zgromadzeni uczestnicy doświadczyli interaktywnego wykładu pn. „Zabytkowe kapliczki na terenie Gminy Perlejewo i ich znaczenie w zachowaniu tożsamości narodowej”. Prelegent Krzysztof Lang – konserwator zabytków w interesujący sposób przedstawił historię zabytkowych obiektów znajdujących się w okolicy, stanowiących dziedzictwo kulturowe naszego regionu. Zachęcał by opiekować się i dbać o te piękne pomniki naszej historii by ocalić je od zapomnienia.

Po części merytorycznej nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pn. „Zabytkowe kapliczki Gminy Perlejewo” realizowanego w ramach projektu „Droga ku Odzyskaniu Niepodległości – historia i tradycje Gminy Perlejewo„. Ta wspaniała inicjatywa nie tylko rozwija zdolności artystyczne, ale przede wszystkim kształtuje postawę patriotyczną od najmłodszych lat. Nagrody w konkursie wręczyła Bożena Teresa Bujno Prezes stowarzyszenia Perlejewo Łączy, Jakub Wierzbicki wójt Gminy Perlejewo oraz Wojciech Mojkowski Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Uwieńczeniem uroczystości był III Międzypokoleniowy Koncert Pieśni Patriotycznej z udziałem młodzieży szkolnej i seniorów. Utwory te zajmują ważne miejsce w kanonie twórczości polskiej muzyki. Poprzez melodię i patriotyczne teksty przypominają o ważnych wydarzeniach w historii Polski, skłaniają do refleksji i zadumy. Gwiazdą programu była również Marlena Uziębło z zespołem Blue Angel Band. Wokalistka zaczarowała publiczność mocnym wokalem i bogatym repertuarem scenicznym. Artystka przeniosła publiczność w świat poświęcony życiu i twórczości Hanki Ordonówny. Preludium do wykonywanych utworów było przybliżenie historii opisującej karierę artystki II Rzeczypospolitej Polskiej.

W trakcie spotkania można było rozsmakować się w specjałach przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich Twarożanki ze wsi Twarogi Lackie i Koło Gospodyń Wiejskich z Czakówki Małej – KGW Czarkówka oraz Klub Seniora z terenu Gminy Perlejewo.

Zapraszamy do zapoznania się z relacja fotograficzną i śledzenia naszej strony www.odr.pl oraz profilu na portalu społecznościowym Fb.

Katarzyna Olszewska
sp. ds. promocji

Odsłony : 772
Skip to content