Na skraju światła

lis 9, 2021 | Aktualności, Zaprosili nas

Na chwilę refleksji, pozwolili sobie goście wystawy, której inauguracja odbyła się 8 listopada br. w Muzeum Rolnictwa im ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Wernisaż fotografii autorstwa Tomasza Sieńczuka to prezentacja wybranych dzieł artysty, które ukazują piękno natury, krajobrazu i przyrody.

Pan Tomasz to samouk. Swoją wiedzę zdobywał czytając książki i czasopisma fotograficzne oraz poprzez obserwację najlepszych i zdjęć na wystawach i w galeriach internetowych – tak o autorze wernisażu mówiła Dorota Łapak, Dyrektor Muzeum Rolnictwa im ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

Przygoda p. Tomasza z aparatem rozpoczęła się gdy maił niespełna 13 lat. Aparat, który dostał od dziadka stał się determinantą do narodzin pasji artysty. Po ukończeniu szkoły średniej oraz studiów w Szkole Głównej Służby Pożarniczej, rozpoczął pracę w Państwowej Straży Pożarnej jako oficer. Kolejne obowiązki i zajmowane stanowiska, znacznie przytłumiło zainteresowanie fotografią, a wykonywane zdjęcia trafiały wyłącznie do rodzinnego albumu. Rozwój fotografii cyfrowej na nowo rozpalił zainteresowania tą dziedziną sztuki. Artysta realizuje się podczas wielokrotnych wypraw na łono natury. Często w trudnych warunkach podejmuje próbę uwiecznienia, uchwycenia ulotnych momentów – aktów przyrody.

O wrażliwości Tomasza Sieńczuka świadczą również próby popełniania poezji, poniżej jeden z wierszy artysty, które również znajdują się na ekspozycji wystawowej.

Lubię czekać na słowa

gdy z mgły wychodzą

i wcale nie są lekkie

otarły się o legowisko

ciałami wymoszczone

smakiem potu i zapachem

jeszcze wieczorem

zbieram je do porannej sieci intryg

i nosze przy sobie

by wypuścić na drugie wrzosowisko

i czekam

na wyrok za korupcję

Podczas wernisażu p. Tomasz podziękował wszystkim, którzy wspierali go w dążeniu do rozwoju swojej pasji. Z ogromną czułością zwrócił się do żony i dzieci, wyrażając wdzięczność za wyrozumiałość i tolerancje częstych wyjazdów towarzyszących, gromadzeniu kolejnych fotografii.

Wystawa prezentuje fotografie wykonane w większości na terenie naszego województwa, niecodzienne ujęcia zwierząt, wybryki natury, rolniczy krajobraz podlaskiej wsi. Wśród zdjęć można również podziwiać projekty odnoszące się do drugiej pasji artysty – bycia strażakiem. Fotografie z zapałkami i ogniem wywołują niesamowite wrażenie. Warto udać się do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu i osobiście poznać dzieła artysty. Wystawa będzie dostępna do 22 lutego 2022 roku.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z wernisażu, zachęcamy do śledzenia strony Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz profilu społecznościowego na portalu FB.

Sylwia Sikorska

Koordynator ds. promocji

 

 

Odsłony : 937
Skip to content