Nowy szkodnik, który pojawił się na naszym terenie

paź 26, 2021 | Aktualności

Ostatniej jesieni dało się zauważyć na naszych parapetach roślinożernego owada pluskwiaka nazywanego wtykiem amerykańskim. Pochodzi on z Ameryki Północnej, a do Europy przybył stosunkowo niedawno. W Polsce pierwsze osobniki zaobserwowano w 2007 roku i można go już spotkać na terenie całego kraju.

Postać dorosła tego owada osiąga długość około 2cm, ma wydłużone ciało o barwie od różnych odcieni żółci, brązu, czerni, pokryty jest wzorem w postaci jasnych pasków i żółtą plamką na przedpleczu. Dorosłe osobniki sprawnie kroczą i dobrze latają. Jest owadem żerującym na roślinach iglastych przede wszystkim na sosnach, ale może też być obecny na innych gatunkach jak świerk, jodła. Wtyki wysysają soki z zielonych szyszek i igieł prowadząc do pogorszenia jakości nasion i osłabienia wzrostu. Zaatakowane igły  żółkną i brązowieją tracąc właściwości asymilacyjne. Przy masowym wystąpieniu obserwuje się zamieranie drzew i krzewów szczególnie młodych. Wtyk amerykański bywa obecny w otoczeniu ludzi w związku z częstym wykorzystywaniem roślin iglastych jako zieleni przydomowej.

Jesienią owady szukają miejsc do przezimowania. W naturalnych warunkach wykorzystują one szczeliny i różne zakamarki jednak osobniki żyjące w otoczeniu siedzib ludzkich kierują się bardzo często do budynków. Są one niegroźne dla ludzi, ale dotykane uciekają i wydzielają ostrą woń. Pojawienie się owadów w domostwach jest zjawiskiem sezonowym i kończy wraz z nadejściem ocieplenia. Inaczej może być z lasami, gdzie coraz większa ich liczba może stanowić zagrożenie dla drzew. Pozostaje nam tylko przyzwyczaić do ich obecności.

Nina Sacharczuk

 

 

 

Odsłony : 524
Skip to content