Najlepsi w innowacjach agroturystycznych

paź 22, 2021 | Aktualności

Właściciele kwater agroturystycznych z całego województwa, doradcy oraz przedstawiciele instytucji wojewódzkich przyjechali do Białegostoku na podsumowanie konkursu na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne „Innowacje w agroturystyce”. Działanie sfinansowane zostało z funduszy Sieci na rzecz Innowacji w Rolnictwie i na Obszarach Wiejskich.

Finaliści konkursu to łącznie szesnaście gospodarstw agroturystycznych: po jednym z każdego powiatu, przy czym powiat białostocki reprezentowany był przez 3 gospodarstwa. Kwatery startowały w dwóch kategoriach: I kategoria do 5 pokoi, gdzie zakwalifikowało się  11 kwater, oraz w II kategorii od 6 do 12 pokoi, gdzie udział wzięło 5 kwater.

Komisja powołana przez Dyrektora Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego odwiedziła każdą kwaterę i wybrała najciekawsze trzy w każdej z kategorii.

Uroczyste podsumowanie i ogłoszenie wyników odbyło się w dniu 20.10.2021 r. w „Hotelu 3 Trio” w Białymstoku, a 60 uczestników wysłuchało ciekawych wykładów na tematy związane z  bieżącym funkcjonowaniem gospodarstw agroturystycznych, przykładach innowacji oraz  uwarunkowaniach organizacyjno-prawnych, które poprowadziła doświadczona wykładowczyni – Krystyna Drąg, Wiceprezes Zarządu Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”.

Również z dużym zainteresowaniem wszyscy śledzili prezentację kwater, którą profesjonalnie przygotowała i poprowadziła Anna Fatyga – Redaktor naczelna „Wiadomości Rolniczych”.

Najbardziej wyczekiwaną chwilą podsumowania było oczywiście ogłoszenie wyników oraz przyznanie wyróżnień i nagród.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa uhonorował kwaterodawców, którzy z ogromnym zaangażowaniem i pomysłowością promują podlaski produkt regionalny, a zestawy upominkowe wręczyła Pani Jadwiga Zabielska – Dyrektor Oddziału Terenowego w Białymstoku. Wyróżnienia otrzymali:

Katarzyna Łukaszuk i Karolina Lewszuk – „Agroturystyka Juszkowy Gród”

Marta Kryjan – Agroturystyka  „Ptasie Radio”

Emilia Andrzejewska – „Agroturystyka Maciejówka”

Katarzyna Malewska –  Agroturystyka „Na Skraju”

Ewa Hryniewicka – Agroturystyka „Siedlisko Swojskie Klimaty”

Marzena Zachłowska – Agroturystyka „Cherubinek”

Zenon i Bożena Ościsłowscy – Agroturystyka „Kasztelan Wiski”

Małgorzata Pieńkowska – „Agroturystyka u Małgosi”

Również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa postanowiła wyróżnić tych właścicieli kwater agroturystycznych, którzy w szczególny sposób promują podlaską wieś jako atrakcyjne miejsce wypoczynku. Specjalne wyróżnienia z rąk Pana Waldemara Szczesnego – Dyrektora Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Łomży otrzymali:

Małgorzata Ostapowicz – Agroturystyka „Leśny Dworek”

Elżbieta Klimaszewska – Agroturystyka nad Biebrzą „U Eli”

Joanna i Robert Dembowscy – Agroturystyka „Dolina Biebrzy”

Waldemar Żukowski – Park Linowy „Galadusys”

Aleksandra Tobota – Agroturystyka „Wiórkowa Chata”

Edyta Szubska – Agroturystyka „Stanica Kresowa”

Anna i Ryszard Banaszewscy – Agroturystyka „Cisowe Sioło”

Dominika Agata Młynarczuk – Kamińska – Agroturystyka „Zagroda nad Bugiem”

Ponadto ARiMR ufundowała trzy nagrody:

  • za przygotowanie ciekawej oferty wypoczynku dla osób młodych i stworzenie w gospodarstwie swego rodzaju atelier, gdzie osoby kochające ciekawe połączenia kolorystyczne, mogą utrwalić ulotne chwile relaksu i wrzucić ciekawe zdjęcia na media społecznościowe, zaś przyszłe Panny Młode zorganizować fantastyczne „Wieczory Panieńskie” – otrzymała Pani Elżbieta Klimaszewska
  • za pieczołowite pielęgnowanie spuścizny historycznej, możliwość przeniesienia się w czasy Kasztelanii Wiskiej i spróbowania podlaskich specjałów, oraz pasjonujących rozmów z właścicielem nie tylko o historii, ale także o atrakcjach wokół Wizny – uhonorowano Państwa Zenona i Bożenę Ościsłowskich – otrzymali właściciele „Kasztelana Wiskiego”
  • za szczególną dbałość o różnorakie atrakcje pomagające spędzić wolny czas: zarówno na powietrzu (wędkowanie w zarybionym stawie, przejażdżki rowerowe, spacery wzdłuż stworzonego własnoręcznie przez gospodarzy strumyczka, w którym płynie woda z pomysłowo zagospodarowanych wód opadowych); jak i w pomieszczeniach z różnymi grami planszowymi, bilardem, rzutkami, itp. dla młodszych oraz salą biesiadną dla starszych, ciekawą kolekcją papug w specjalnie zbudowanej na ten cel wolierze-papugarni – otrzymała Pani Małgorzata Pieńkowska – Agroturystyka „U Małgosi”. Tutaj doceniono również fakt, że  agroturystyka powstała pomimo tego, że teren nie posiada atrakcji sprzyjających rozwojowi turystyki.

Także Wojewoda Podlaski ufundował pamiątkowe albumy, które wraz z listami gratulacyjnymi wręczyła wszystkim finalistom Pani Mirosława Anna Jaroszewicz – Łojewska – Dyrektor Wydziału rolnictwa i Środowiska w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku, przy czym szczególne wyróżnienie za umiejętne połączenie tradycji z nowoczesnością przypadło Pani Ewie Hryniewickiej, a za promowanie kultury fizycznej oraz ciekawe wykorzystanie uwarunkowań terenu otrzymał Waldemar Żukowski.

Wszyscy finaliści konkursu zostali uhonorowani pamiątkowymi statuetkami ufundowanymi przez Dyrektora Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, które laureatom wręczał Dyrektor PODR – Wojciech Mojkowski.

Główne nagrody w postaci talonów pieniężnych przypadły:

W kategorii do 5 pokoi

  1. miejsce zajęło gospodarstwo  Dominiki Młynarczuk – Kamińskiej – „Zagroda nad Bugiem”
  2. miejsce zajęło gospodarstwo  Aleksandry Toboty – „Wiórkowa Chata”
  3. miejsce zajęło gospodarstwo  Małgorzaty Ostapowicz – „Leśny Dworek”

W kategorii od 6 do 12 pokoi:

  1. miejsce zajęło gospodarstwo Joanny i Roberta Dembowskich – „Dolina Biebrzy”
  2. miejsce zajęło gospodarstwo Edyty Szubskiej – „Stanica Kresowa”
  3. miejsce zajęło gospodarstwo Anny i Ryszarda Banaszewskich – „Cisowe Sioło”

Zdobywcy pierwszych miejsc w każdej z kategorii otrzymali ufundowane przez Marszałka Województwa pamiątkowe wyróżnienia, które wręczył  Andrzej Pleszuk, Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.

Wszystkim wyróżnionym i nagrodzony serdecznie gratulujemy i życzymy wielu gości oraz wielu pomysłów na wzbogacanie swojej oferty.

Ogromne podziękowania kierujemy do podlaskich instytucji – fundatorów nagród i wyróżnień, bo dzięki temu cała uroczystość otrzymała wspaniałą oprawę a kwaterodawcy zyskali przeświadczenie, że podlaska agroturystyka ma w nich wsparcie, tak potrzebne w rozwoju innowacyjnych usług.

Joanna Czarkowska

Główny specjalista ds. agroturystyki i turystyki wiejskiej

Zdjęcia: Anna Olędzka

 

 

 

Odsłony : 845
Skip to content