Srebrny jubileusz Podlaskiej Izby Rolniczej

paź 18, 2021 | Aktualności, Zaprosili nas

Obchody 25 – lecia Podlaskiej Izby Rolniczej odbyły się 15 października w Białymstoku. W wydarzeniu wzięli udział rolnicy, przedstawiciele organizacji i instytucji rolniczych. Przybyło również wielu gości, reprezentujących władze kraju i województwa.

W Archikatedrze Białostockiej msza święta rozpoczęła podniosłe uroczystości. Homilii prowadził bp Henryk Ciereszko, który zwrócił uwagę na wartość ziemi, która nie powinna służyć ludziom tylko do zdobywania zysku, ale uprawiana w sposób godny, przynosiła owocne plony. Licznie zgromadzeni uczestnicy wydarzenia z katedry przemieścili się do hotelu Gołębiewskiego, gdzie trwała dalsza część. Był to czas na oficjalne przemówienia, kilka słów o historii PIR i wiele życzeń skierowanych do władz i pracowników świętującego samorządu rolniczego.

Prezes Podlaskiej Izby Rolniczej Grzegorz Leszczyński w swoim wystąpieniu wspomniał historię samorządu, jej początki, problemy oraz zadania jakie są realizowane celem wsparcia podlaskiego rolnictwa.

Nagrodzono Zasłużonych dla rolnictwa i Zasłużonych dla samorządu rolniczego. Odznaką honorową MRiRW „Zasłużony dla rolnictwa” wyróżniono Ireneusza Olszewskiego. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz uhonorował uczestników Odznaką Krajowej Rady Izb Rolniczych „Zasłużony dla samorządu rolniczego”. Odznaczeni zostali: Wacław Kozikowski, Radosław Jasiński, Zdzisław Łuba, Stanisław Rogalski, Mirosław Czarniecki, Wieczysław Szumski, Andrzej Raciborski, Bożena Jelska-Jaroś, Romuald Gosk, Wiesław Sadowski, Adam Regucki, Marian Kaczmarzyk, Piotr Stocki, Antoni Sowiński, Robert Markowski, Maciej Bobel, Elżbieta Szumska.

Delegatom PIR zostały przyznane okolicznościowe statuetki, za ciągłość pracy od 25 lat w jej strukturach. Wyróżniono i podziękowano byłym prezesom Podlaskiej Izby Rolniczej i pracownikom Biura PIR oraz spółki Prosperita.

Poznaliśmy kobiety, które mają niebagatelny wpływ na rozwój gospodarstw rolnych. Podczas jubileuszu rozstrzygnięto wojewódzki etap konkursu „Rolniczki motorem innowacji w gospodarstwie rolnym w Polsce”. Podlaskie województwo na szczeblu krajowym reprezentować będą finalistki tego konkursu: Jolanta Wielgat, Małgorzata Wojtach i Anna Miszkiel.

Podczas oficjalnych przemówień, padło wiele życzeń i podziękowań. Głos zabrali m.in. europoseł Krzysztof Jurgiel, Poseł na Sejm RP Stefan Krajewski, Poseł na Sejm RP Kazimierz Baszko oraz Poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski, który w swoim przemówieniu odniósł się do zmian zachodzących w rolnictwie – Udało się polskie rolnictwo wynieść na wysoki poziom, na pewno jest to zasługa wszystkich nas obecnych na Sali. Dzięki Waszej ciężkiej pracy doradztwo, rolnictwo się w Polsce bardzo zmieniło. Dziś konkurujemy z rolnikami europejskimi, stajemy przed wyzwaniami jakie wyznacza nam unia europejska. Chciałbym Wam przede wszystkim podziękować za prace w komisjach, projektach ustaw(…) pogratulować tego pięknego jubileuszu i życzyć dla Państwa wytrwałości, wielu sukcesów i pomyślności w życiu zawodowym i osobistym.

Gratulacje oraz pamiątkowe upominki na ręce prezesa Podlaskiej Izby Rolniczej złożyli przedstawiciele samorządów rolniczych z kraju i zagranicy, wiele instytucji wspierających rolnictwo. W uroczystości wzięli również udział Dyrektorzy Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie – Wojciech Mojkowski wraz ze swoim zastępcą Tadeuszem Markowskim. Przekazując statuetkę, Dyrektor Wojciech Mojkowski podziękował za wieloletnią, owocną współpracę Podlaskiej Izby Rolniczej z PODR Szepietowo oraz życzył dalszych lat pracy na rzecz podlaskich rolników. Podziękowania i życzenia złożyli delegaci powiatowych samorządów oraz firm współpracujących z PIR.

Jubileusz zakończył się koncertem i wspólną degustacją wołowiny, przygotowanej dla uczestników z funduszu promocji – „Wołowina – symfonia smaku”.

Jak zawsze, mamy dla was fotorelację i zapraszamy do śledzenia naszej strony oraz FB.

Sylwia Sikorska

Odsłony : 859
Skip to content