Podsumowanie konkursu Pszczelarz Roku Województwa Podlaskiego

paź 13, 2021 | Aktualności, Polecane

Historia pasji i zaangażowania pszczelarstwem znalazła swój szczęśliwy finał na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku podczas podsumowania konkursu Pszczelarz Roku Województwa Podlaskiego. Uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni 13 października 2021r. w sali Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego, poświęconej właśnie pszczołom i ich ważnej roli w przyrodzie.

Konkurs zorganizowano w celu przybliżania idei pszczelarstwa i prezentacji samych pszczelarzy, będących na ogół w cieniu samych pszczół. Dodatkowo organizatorzy chcą zachęcić nowych pszczelarzy do poświęcenia się temu zajęciu, oferując wsparcie i doświadczenie laureatów tegorocznego konkursu.

Komisja oceniająca gospodarstwa składała się z przedstawicieli Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego, Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Podlaskiego Inspektoratu Weterynarii oraz przedstawiciela Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Pierwsze miejsce w konkursie otrzymali Katarzyna Judycka oraz Alfred Judycki, prowadzący gospodarstwo „Pasieka u Alfreda” w Augustowie. Drugie miejsce zostało równorzędnie dwóm pszczelarzom. Na jednym stopniu podium stanęli pan Wojciech Tryzna oraz pan Mirosław Popow. Trzecie miejsce w konkursie zajął pan Mariusz Wiszniewski. Laureaci otrzymali pamiątkowe puchary, kosze upominkowe oraz nagrody pieniężne.

Za każdą pasieką kryje się jakaś historia, motywacja do działania oraz plany na przyszłość. Uważam, że finaliści są warci pokazania w kręgach pszczelarskich oraz będą wzorem dla młodych pszczelarzy, rozwijających swoją pasję – mówił Stanisław Derehajło.

Konkurs jest potrzebny i mam nadzieję, ze następna edycja konkursu będzie bogatsza i szersza, bo mamy co pokazywać i czym się chwalić. Jesteście państwo pszczelarzami z pasją i doświadczeniem. Stanowicie doskonały przykład dla następnych pszczelarzy – powiedział Wojciech Mojkowski.

Podsumowanie konkursu odbyło się w nieprzypadkowej scenerii. Sala tematyczna „Pszczoły i ich rola w przyrodzie” doskonale wpisała się w tematykę konkursu. Na wystawie można zobaczyć m.in. modele gatunków pszczół w dwudziestokrotnym powiększeniu, sprzęt stosowany podczas obsługi pasieki, jak również dowiedzieć się kilku ciekawych informacji o pochodzeniu i zwyczajach zapylaczy.

Spotkanie zakończyli organizatorzy zapraszając do oglądania wystawy tematycznej „Bees and Flowers”, czyli: Pszczoły i Kwiaty, autorstwa Beaty Bojdy. Wystawa jest dostępna dla zainteresowanych w holu Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku do końca roku 2021.

Jacek Lenczewski, PZDR Białystok

Odsłony : 922
Skip to content