Aukcja ogierów Szepietowo 2021

paź 5, 2021 | Aktualności, Wydarzenia, Zaproszenia, Inicjatywy

Ocena i kwalifikacja koni pozwoli wyłonić najlepsze sztuki. Recenzuje się m.in. typ rasowy, ruch w stępie w kłusie i ogólne wrażenie. „Ogier, żeby zostać uznany ogierem w rasie Polski Koń Zimnokrwisty, musi uzyskać minimum 79 punktów, w przypadku ogierów typu Koni Sokólskich są wyższe wymagania” – mówi Dyrektor Biura Podlaskiego WZHK Pan Marek Niewiński.

Jesienna wystawa – sprzedaż ogierów rozpoczęła się 4 października 2021 w godzinach popołudniowych. Hodowcy przywieźli konie, po rozdysponowaniu ich do stajni zaczął się komisyjny pomiar zwierząt. Drugiego dnia aukcji – 5 października br. komisja oceniała konie. Na co zwracano szczególną uwagę? Jury przy wyborze czempiona wśród ogierów, analizuje cechy zwierzęcia takie jak:

  • typ rasowy – płciowy,
  • wygląd głowy i szyi – czy są zachowane proporcje i budowa;
  • kłoda – odpowiednio proporcjonalna, głęboka, szeroka, prosta, koń nie jest łękowaty, posiada dobrze umięśniony tył;
  • kończyny przednie i tylne – czy są prawidłowo skątowane, odpowiednio proporcjonalne stawy, budowa kopyt – czy są duże i równe;
  • ruch w stępie i kłusie;
  • wrażenie ogólne – czy koń jest zadbany i wypielęgnowany, wyczesana grzywa, wypielęgnowane kopyta, brak zadrapań i otarć,

Corocznie wystawa cieszy się zainteresowaniem hodowców z naszego województwa. Na każdą aukcje czy wystawę zwierząt zgłasza się wielu hodowców – zdarzają się również nowi, którzy wcześniej nie brali udziału w wydarzeniu. Czempion jednak nie bierze się znikąd. Dyrektor Biura WZHK w Białymstoku – Marek Niewiński mówi, że pochodzenie genetyczne zwierząt jest ważne, ale niemniej ważna jest wkład w rozwój konia: „praca ze zwierzęciem jest wieloletnia, od razu trafić w czempiona, to nie jest takie proste. Chyba że ma się dużo szczęścia i akurat kupi czy wyhoduje takie źrebie, które dobrze się rozwinie. Ale i tak najważniejsze są przygotowania, praca z koniem, pielęgnacja kopyt – zaniedbanie może skutkować deformacją kończyn. Koń który jest wypuszczany ze stajni i trenowany, praca z nim daje efekt przy ocenie zwierzęcia w ruchu, który można wypracować.”

Wystawa prezentuje postęp hodowlany i genetyczny w chowie koni. Ogiery by wziąć udział w aukcji muszą mieć ukończone dokładnie 27 miesięcy. Ocena ogierów od kilku lat odbywa się dwa razy w roku wiosną i jesienią, kiedyś była tylko jesienna ocena. Powodem zmiany był fakt iż wiele klaczy kryto jesienią, ich źrebięta były za młode do uznania w pierwszych ocenach. W ciągu ostatniej dekady, każdego roku, średnio uznawanych jest ok 40-kilku ogierów.

Zwierzęta podczas oceny otrzymują punktacje, co pozwala na wyłonienie najpiękniejszego konia na wystawie. W tegorocznej jesiennej aukcji przyznano dwa tytuły: czempiona i wiceczempiona w kategoriach: Ogier rasy Polski Koń Zimnokrwisty, Ogier rasy Polski Koń Zimnokrwisty w typie sokólskim.

Po ogłoszeniu wyników, hodowcy zaprezentowali swoje zwierzęta na Agroarenie PODR Szepietowo. Wielu gości przybyłych na to wydarzenie nagrodziło ciężką pracę hodowców wręczając im puchary i wyróżnienia. Gratulacje zwycięzcom złożył Andrzej Pleszuk Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego wraz z zastępcą Robertem Jabłońskim. Najlepiej ocenionym puchary wręczył Wojciech Mojkowski Dyrektor PODR Szepietowo. Nagrody dla czempionów i wiceczempionów przekazali również przedstawiciele samorządów: starosta sejneński Maciej Plesiewicz wraz z wicestarostą Antonim Baudzis, wicestarosta siemiatycki Sylwester Zgierun, członek zarządu powiatu sokólskiego Bożena Jelska-Jaroś, wójt Krasnopola Karol Szrajbert, wójt gminy Nowe Piekuty Marek Kaczyński. Gratulacjom nie było końca, pogoda dopisała więc odwiedzających teren Ośrodka było wielu. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami prac komisji oceniającej konie oraz fotorelacji, którą dla Państwa przygotowaliśmy.

Nagroda za czempiona w kat. Ogier rasy Polski Koń Zimnokrwisty trafiła do rąk hodowcy Pana Stanisława Wójcickiego za konia o nazwie MAJDAN, nagrodę za wiceczempiona w tej kategorii odebrał Krzysztof Leszek Góralczyk – koń pod nazwą ERON.

W kategorii Ogier rasy Polski Koń Zimnokrwisty w typie sokólskim czempiona otrzymał ogier o nazwie BENITO będący własnością Bogumiła Sawczuka. Tytuł wiceczempiona trafił do konia – BORYS, którego przywiózł do Szepietowa Mieczysław Waraksa.

Sylwia Sikorska

 

Odsłony : 1560
Skip to content