Niedziela, 12 września to kolejna ważna data w naszym kalendarzu. Właśnie w tym dniu,  odbył się Krajowy Dzień Kukurydzy. Tereny wystawowe Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie zapełniły się tłumami zwiedzających, których przyciągnęła szeroka oferta wystawiennicza. Pogoda dopisała, a szereg atrakcji zapewnionych przez organizatorów zaobfitował niesamowita frekwencją uczestników wspomnianej imprezy.

Przedsięwzięcie zorganizowane w ramach współpracy Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz Polskiego Związku Producentów Kukurydzy w Poznaniu stworzyło możliwość spektakularnego spotkania przedstawicieli firm nasiennych, plantatorów, miłośników kukurydzy oraz wielu gości. Niedzielna pogoda i towarzysząca aura sprzyjała wspólnemu świętowaniu.

Kukurydza została okrzyknięta „ziarnem przyszłości” i na stałe wpisała się w strukturę uprawy podlaskich pól jako podstawa roślin paszowych wykorzystywana w żywieniu bydła. Dlatego święto jej poświęcone cieszy się tak wielkim zainteresowaniem wśród podlaskich rolników.

Podczas Krajowego Dnia Kukurydzy goście mogli zapoznać się z 122 jej odmianami z 20 firmami nasiennymi oraz z odmianami przeznaczonymi do zbioru na kiszonkę. Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość porównania różnych odmian kukurydzy, których okres wegetacji przebiegał w bardzo podobnych warunkach. Otrzymali pomocą oraz fachową konsultacją którą świadczyli doradcy Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Wszyscy którzy pragnęli poszerzać swoją wiedzę uczestniczyli w konferencji „Kukurydza ziarnem przyszłości”. Pierwszy wykład „Sukces uprawy kukurydzy zależy od odmiany i europejskiej jakości nasion” poprowadził prof. dr hab. Tadeusz Michalski. Kolejny temat „Europejski zielony ład, a ochrona kukurydzy przed chwastami, chorobami i szkodnikami” w ramach konferencji przedstawił dr hab. Paweł Bereś prof. IOR-PIB. Wykład „Wyzwania współczesnego producenta mleka, czyli jak wykorzystać potencjał europejskiej kukurydzy” zaprezentował dr inż. Robert Mikuła.

Atrakcji nie zabrakło dla każdego, dodatkowo zwiedzający tereny PODR mogli doświadczyć występu lokalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie”, który wprowadził uczestników w skoczny nastrój i umilił czas podczas niedzielnego pobytu w Szepietowie. Tego dnia kluczowym elementem były pokazy pracy innowacyjnych maszyn uprawowych. Prezentacja zbioru kukurydzy na wysokoenergetyczną kiszonkę, niesamowity pokaz z prelekcją „Smart farming” z wykorzystaniem dronów i robotów w nowoczesnym rolnictwie. Pokaz zabiegów agrotechnicznych przez firmy: Roltoma & HORSCH oraz AGRO Frankopol & KRONE.

Mieliśmy zaszczyt gościć po raz pierwszy w Polsce kultową firmę HORSCH podczas pokazu stacji badawczej na kołach – HORSCH ROADSHOW. Całkowitym novum sekcji siewnika punktowego gdzie można na żywo sprawdzić swój materiał siewny ( kukurydza, słonecznik, rzepak ). Odbyła się również prezentacja innowacyjnego siewnika do podsiewu traw, który powstał w ramach unijnego projektu, a jego pomysłodawcą jest firma Mechanika maszyn i urządzeń rolniczych Zygmunt Babiński.

Pośród wielu atrakcji nie zabrakło również stoiska i pokazu sprzętu I Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, WKU Bielsk Podlaski ph. „Zostań Żołnierzem RP”, ekspozycji maszyn i środków do produkcji rolniczej, stoisk informacyjno – promocyjnych instytucji działających w otoczeniu rolnictwa.

Z czystym sumieniem możemy zaliczyć ten dzień do sukcesów wystawienniczych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Dziękujmy za wysoką frekwencję, za wkład i zaangażowanie. Cieszymy się za Nasze inicjatywy spotykają się z tak szerokim zainteresowaniem. Jesteśmy Tu dla Was. Zapraszamy do Szepietowa.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z fotorelacją z dzisiejszego wydarzenia oraz do śledzenia naszej strony internetowej www.odr.pl i profilu na portalu społecznościowego FB.

sp. ds. promocji Katarzyna Olszewska

Odsłony : 1427
Skip to content