Dożynki w Ciechanowcu

wrz 11, 2021 | Aktualności

W sobotę 11 września na placu ks. Krzysztofa Kluka przed kościołem parafialnym w Ciechanowcu odbyła się uroczystość dziękczynna diecezji drohiczyńskiej za tegoroczne plony. Zgodnie ze staropolskim obyczajem dożynki są najlepszą okazją do podziękowania rolnikom za całoroczny trud i uzyskane plony. Ta prastara uroczystość kończąca żniwa jest głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze.

Od samego rana trwały przygotowania do uroczystości dziękczynnej. Plac przykościelny zapełniał się delegacjami z wieńcami dożynkowymi. Eucharystię poprzedził program modlitewny pod kierunkiem ks. Romana Kowerdzieja – diecezjalnego duszpasterza Wspólnot Maryjnych.

Obchody Dziękczynne rozpoczęły się uroczystą liturgią na placu celebry poprowadzoną przez ks. Biskupa Piotra Sawczuka – Biskupa Drohiczyńskiego. Nabożeństwu towarzyszyła procesja liturgiczna z pocztami sztandarowymi. Zostały przekazane Dary Ołtarza przez Wojciecha Mojkowskiego -Dyrektora Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Tradycyjnie podczas obchodów podzielono się chlebem.
Eugeniusz Święcki – Burmistrz Ciechanowca wraz z ks. kan. Tadeuszem Kryńskim powitali przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, duchowieństwa i wiernych. Podczas Mszy Świętej zostały zaprezentowane i pobłogosławione przez Księdza Biskupa wieńce, chleby oraz ziarna siewne.

Po części dziękczynnej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy wieniec. Komisja przyznała dwa pierwsze miejsca: Parafii Św. Jana Chrzciciela z Czerwonki oraz Parafii Św. Józefa i Św. Antoniego w Boćkach. Sołectwa, które wygrały nagrodzono licznymi słowami uznania oraz upominkami. Nie mogło zabraknąć również występów artystycznych. Zaprezentowały się zespoły Pieśni i Tańca Małe Podlasie, Schola Anielskie Nutki, Zespół Wokalny Miasta Ciechanowiec i wiele innych.

Obchodzone każdego roku dożynki do święto, będące ukoronowaniem ciężkiej pracy rolnika. Barwne i pięknie plecione wieńce stanowią dowód wdzięczności za coroczne zbiory i pomyślnie zakończone żniwa. To czas radości i podziękowanie ludziom pracującym na roli, gdyż to z owoców ich pracy wszyscy korzystamy. Polska wieś zmieniała się przez wieki, ale tradycje i zwyczaje dożynkowe zostały zachowane i co ważne są przekazywane młodemu pokoleniu.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z fotorelacją z dzisiejszych wydarzeń w których braliśmy udział, oraz do śledzenia naszej strony internetowej www.odr.pl i profilu na portalu społecznościowego FB.

Katarzyna Olszewska

Odsłony : 401
Skip to content