AKTYWNA NIEDZIELA Z UDZIAŁEM PODR SZEPIETOWO

sie 16, 2021 | Aktualności, Wydarzenia, Zaproszenia, Inicjatywy, Zaprosili nas

W dniu wczorajszym pod Miejskim Ośrodkiem Kultury w Wysokiem Mazowieckiem odbył się Piknik Militarny. Plac przed budynkiem zapełnił się publicznością, Święto Wojska Polskiego oraz IX edycja Biegu Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” skupiły wielu odwiedzających. Wojskowa Komenda Uzupełnień z Bielska Podlaskiego, I Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej i 8 Batalion Radiotechniczny w Lipowcu zaprosili wszystkich uczestników wydarzenia do podjęcia wyzwania w formie wojskowej gry terenowej, toru przeszkód oraz symulatora strzelania.

Przed pomnikiem „Huzara” zostały złożone kwiaty ku czci pamięci żołnierzy. Hołd poległym oddali m.in.: Marek Komorowski Senator RP, Łukasz Siekierko Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego, Burmistrz Jarosław Siekierko wraz z licznymi przedstawicielami lokalnych samorządów, służb mundurowych i mieszkańców gminy Wysokie Mazowieckie. W uroczystościach uczestniczyli również przedstawiciele instytucji wspierających rolnictwo: Jacek Jarmołowicz – Dyrektor  KRUS w Białymstoku, Wojciech Mojkowski – Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Krzysztof Czajkowski – Kierownik  KRUS OT Wysokie Mazowieckie.

Wczoraj również w gminie Szepietowo odbyły obchody 101 Rocznicy Bitwy Warszawskiej, połączone z obchodami Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (w tradycji ludowej zwanego Świętem Matki Boskiej Zielnej). Robert Lucjan Wyszyński – Burmistrz Szepietowa      oraz Proboszcz Parafii pw. Św. Anny w Dąbrówce Kościelnej zaprosili do wspólnego świętowania. Pierwszym punktem była uroczysta Eucharystia, z udziałem mieszkańców, zaproszonych gości, pocztów sztandarowych i orkiestry. Po  Mszy Świętej sprawowanej przez ks. kanonika Stanisława Śliwowskiego, wszyscy uczestnicy wydarzenia udali się pod pomnik Orła Białego, gdzie odśpiewano Hymn Polski i złożono kwiaty. Wystąpienia gości rozpoczęła Aleksandra Szczudło – Posłanka na Sejm RP: „Cieszę się, że co roku w Dąbrówce Kościelnej są kultywowane tradycje upamiętniające to wydarzenie. Jest to niezwykle ważne do podtrzymywania postaw patriotycznych, kształtowania tożsamości narodowej   i kulturowej. Świętując  101 rocznicę Cudu nad Wisłą pamiętamy o bohaterskiej postawie żołnierzy i cywilów, którzy dzielnie bronili naszego narodu odpierając atak bolszewików. Pomnik Orła Białego z 1936 roku, przy którym jesteśmy przetrwał II Wojnę Światową, to obraz pamięci tamtych czasów….To bardzo ważne, aby każde miasto i wieś miały swoje lokalne miejsce pamięci. Składany hołd   to podziękowanie żołnierzom za oddane życie, abyśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju”. Jacek Bogucki – Senator RP zwrócił się do zgromadzonych mieszkańców gminy Szepietowo: „Gratuluję ks. proboszczowi, panu burmistrzowi i wszystkim tym, którzy przyczyniają się  do tego, żeby upamiętniać czyny Polskiego Żołnierza. Uczestnicząc we Mszy Św. pamiętajmy o naszej tradycji chrześcijańskiej…Dziękuję, że pamiętacie o naszych bohaterach,  dzięki którym możemy dziś żyć w Wolnej Polsce”.  Na koniec uroczystości głos zabrał gospodarz wydarzenia Robert Lucjan Wyszyński – Burmistrz Szepietowa, który przybliżył zgromadzonym historię pomnika Orła Białego w Dąbrówce Kościelnej, i podziękował wszystkim przybyłym gościom,
mieszkańcom Gminy oraz jednostkom Straży Pożarnej, które uczestniczyły w uroczystości.

W dniu wczorajszym w naszym województwie i w całym kraju obchodzone było święto Wojska Polskiego oraz 101 rocznicę Bitwy Warszawskiej. Wspomnienie Cudu nad Wisłą jest dla każdego Polaka okazją do świętowania tryumfu wojsk polskich nad nacierającym wrogiem. Takie uroczystości skłaniają  do zadumy nad poległymi rodakami, którzy walczyli za Ojczyznę. Pamiętajmy o ich dzielnej postawie i kreujmy ją wśród przyszłych pokoleń.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z fotorelacją z wczorajszych wydarzeń, w których braliśmy udział oraz do śledzenia naszej strony internetowej https://odr.pl i profilu na portalu społecznościowym https://m.facebook.com/podlaskiodr

Katarzyna Olszewska

Odsłony : 975
Skip to content