Ogólnopolska Szkoła Młodych Hodowców. Nie każda szkoła może być zdalna

sie 3, 2021 | Aktualności

Dotychczas odbyło się VI edycji PODLASKIEJ SZKOŁY MŁODYCH HODOWCÓW. Po roku przerwy, pomimo pandemii naszedł czas na OGÓLNOPOLSKĄ SZKOŁĘ, bo takich umiejętności nie da się nabyć w trybie nauki zdalnej. Podobnie jak PODLASKA SZKOŁA MŁODYCH HODOWCÓW w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie jest jedynym tego typu przedsięwzięciem w Polsce organizowanym przez Zarząd Podlaskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Białymstoku z s. w Jeżewie Starym przy współpracy z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Obejmuje ona m.in. przygotowanie jałówek do udziału w Wystawie Zwierząt Hodowlanych a najlepszym otwiera drogę wyjazdu na zajęcia europejskiej szkoły młodych hodowców.

OGÓLNOPOLSKA SZKOŁA MŁODYCH HODOWCÓW odbędzie się w dniach 31 sierpnia – 5 września 2021 roku w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie przy okazji XXVII Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, a jej organizacja będzie dofinansowana z Funduszu Promocji Mleka. Dla młodych hodowców bydła uczestnictwo w zajęciach jest czymś wyjątkowym, zwłaszcza w czasie pandemii. Mają oni możliwość zdobycia pożytecznych i rzadkich jeszcze w naszym kraju umiejętności – profesjonalnego przygotowania bydła do wystawy.

Uczniowie szkoły zostaną podzieleni na grupy i otrzymają pod opiekę jałówki. Młode sztuki wypożyczają podlascy hodowcy. Jednak, aby wszystko przebiegało sprawnie, muszą nauczyć się pracować wspólnie oraz dbać o bezpieczeństwo swoje i współuczestników. Sytuacja epidemiologiczna nakłada na organizatorów i uczestników dodatkowe wymagania, ale chętnych do nauki nie brakuje.

Zajęcia tradycyjnie rozpoczną się od przygotowania dla jałowic profesjonalnego wystawowego legowiska. Umyte sztuki muszą zostać odpowiednio nakarmione. Następnie w ruch pójdą maszynki do strzyżenia, bo jałówki obowiązkowo muszą mieć nienaganną linię, profesjonalnego irokeza. Jeszcze trochę kosmetyków i można będzie uczyć zwierzę chodzić po ringu, niczym modelkę po wybiegu. Obowiązkowy jest odpowiedni kantar i znajomość mnóstwa sędziowskich komend. Oczywiście uczniowie również muszą prezentować się profesjonalnie, stąd też obowiązkowy biały strój oprowadzającego.

Finałowy konkurs na ringu odbędzie się 3 września. Uczniowie będą rywalizować między sobą, prezentować to, czego się nauczą przez kilka dni wytężonej pracy.

Szkoła Młodych Hodowców to nie tylko specjalistyczne warsztaty, ale przede wszystkim nauka współpracy oraz pokonywania barier. OGÓLNOPOLSKĄ SZKOŁĘ poprowadzi Radosław Słupikowski z Polski. Każdy instruktor wnosi do szkoły coś nowego i dzięki temu są one niepowtarzalne. Co przyniesie tegoroczna edycja zobaczymy już niedługo. Zapraszam do obejrzenia jakie talenty naszej młodzieży instruktorzy oszlifują w tym roku.

Na stronie www.pfhb.pl znajdą Państwo szczegółowe informacje na temat tej nietypowej Szkoły.

Katarzyna Piszczatowska
Dyrektor Biura PZHBiPM

Pliki do pobrania:

Odsłony : 615
Skip to content