XIII Regionalna Wystawa Koni Hodowlanych w Drohiczynie

lip 25, 2021 | Aktualności

W Drohiczynie na rzeką Bug, 25 lipca b.r. odbyło się święto koni. Najpiękniejsze okazy zaprezentowali hodowcy z gmin Perlejewo, Dziadkowice, Drohiczyn i Grodzisk. Wydarzenie skupiło dużą publikę i wielu gości.

Tradycyjnie Wystawa rozpoczęła się Mszą Świętą polową o godzinie 10. Po Eucharystii przeprowadzono prezentację i ocenę koni. Fachowe jury oceniało zwierzęta i wybierało te, które zasługują na najwyższe miejsca na podium. Eksperci pod uwagę brali wiele cech. Sprawdzany był typ rasowy i płciowy, pokrój, kończyny, stęp, kłus. Ocenie podlegało również wrażenie ogólne. Koni idealnych nie ma, ale jest wiele zbliżonych do ideału. Te najpiękniejsze to dla właścicieli możliwość pokazania swojego dorobku hodowlanego. Walka o podium jest docenieniem ciężkiej, codziennej pracy.
Najlepsze konie są przeznaczone do dalszej hodowli. Dzięki selekcji można uzyskać zwierzęta bliskie ideałowi. Obecnie zazwyczaj hodowany jest kultywowany przez pasjonatów, którzy wykorzystują go do ciągnięcia sań czy bryczek, ale również pod siodło.

Dzisiejsze spotkanie jest pełne blasku i nie tylko dlatego, że dzień jest taki słoneczny, powodem do zachwytu jest obecność tutaj wszystkich Państwa. Hodowców pełnych pasji i zamiłowania do pracy. Koń, to niezwykłe zwierzę to wieloletnia tradycja, to miłość i zaangażowanie. Dziś to zaangażowanie i Państwa ciężka praca jest doceniana. Cieszę się, że w naszym województwie zwyczaj hodowlany koni nie zanika, jest kontynuowany na wielu terenach. Obserwując dzisiejsze okazy gratuluję wszystkim Państwu tak pięknych i zadbanych zwierząt – mówił przed wręczeniem nagród Wojciech Mojkowski –Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Na wydarzeniu obecni byli m.in.: Stanisław Derehajło – Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Robert Jabłoński z-ca Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Jerzy Leszczyński – Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, Sylwester Zgierun – Wicestarosta Powiatu Siemiatyckiego, Henryk Boguszewski Przewodniczący Rady Powiatu Siemiatyckiego oraz wielu samorządowców i przedstawicieli instytucji. Gospodarzem imprezy był Wojciech Borzym – Burmistrz Drohiczyna.

Porównanie zwierząt i poddanie ich ocenie w jednym miejscu i czasie daje szanse na obiektywną ocenę. To też możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń podczas spotkań hodowców.

Zwycięzca I miejsca na w kategorii klaczy rocznych Pan Waldemar Zdzichowski tak wspomina początki hodowli koni: W 1980 roku bodajże tatuś mi kupił klacz ze źrebaczkiem i ja tak to polubiłem, że do dziś je hoduje. Jest to ta sama linia rodzinna, nie zmieniałem jej w ogóle. Kupiliśmy tą klacz 40 lat temu i tak jest to ta sama rodzina. Wybierałem gdzie są najlepsze ogiery są, tak hodowla się utrzymuje…Dzieci moje lubią bardzo konie i nawet jak poród jest w nocy czy dyżur przy zwierzęciu to wszyscy wstają bo ma się urodzić źrebaczek – biegną do pomocy. Dzisiaj jest ze mną dwójka dzieci. Główną naszą produkcją są krowy mleczne do Szepietowa wożę krowy, a konie to moje hobby – zapytany o kontynuację hodowli koni mówi – jak urodzi się coś pięknego – klacz, to warto pokazać, trzymać dla siebie i kolejnych pokoleń.

Podczas Wystawy wyróżniono po trzy miejsca w kategoriach:

I. Klacze roczne

  1. FALA – właściciel p. Zdzichowski Waldemar
  2. MEGA – właściciel p. Karnaszewski Krzysztof
  3. HERBATKA – właścicielka p. Wisłocka Elżbieta

II. Klacze dwuletnie

  1. MALTA – właściciel p. Doroszczuk Michał
  2. MASSINA – właściciel p. Karnaszewski Krzysztof
  3. HALA – właścicielka p. Wisłocka Elżbieta

III. Źrebięta pod matkami

  1. ARAK – właściciel p. Moczulski Stanisław
  2. EMIKA – właściciel p. Czarkowski Maciej
  3. UTOPIA – właścicielka p. Pietrasiuk Magdalena

Organizatorami XIII Regionalnej Wystawy Koni Hodowlanych w Drohiczynie byli: Urząd Miejski w Drohiczynie, Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku, Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Gratulujemy, organizatorom wydarzenia oraz wszystkim uczestnikom prezentującym swoje konie. Dla tych, których nie było dzisiaj z nami pod Górą Zamkową polecamy fotorelację.

Sylwia Sikorska

Odsłony : 653
Skip to content