Słonecznik – coraz popularniejsza roślina uprawna i pożytek pszczeli

lip 16, 2021 | Aktualności, Pszczelarstwo

W Polsce coraz popularniejsza staje się uprawa słonecznika. W naszym kraju, według wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich za 2020 r., powierzchnia uprawy słonecznika zwyczajnego wynosi ponad 8 300 hektarów. Największym zainteresowaniem cieszy się w regionie Dolnego Śląska i Opolszczyzny, ale coraz częściej można go spotkać na terenie naszego województwa.

Słonecznik zdobył głównie popularność w uprawie na zielonkę oraz jako poplon stukturotwórczy. Ta roślina lubi gleby żyzne oraz zasobne w składniki pokarmowe, ale także  dobrze radzi sobie na glebach słabszych, gdzie występują niedobory wody (przede wszystkim w okresie suchej wiosny), nie ma również wysokich potrzeb nawozowych i jest mniej atakowany w porównaniu do innych roślin oleistych przez patogeny chorobotwórcze i szkodniki.

Słonecznik świetnie sprawdza się jako pożytek dla pszczół, ponieważ jego kwitnienie zaczyna się w lipcu, gdy większość roślin miododajnych już przekwitła. Dlatego też zdecydowaliśmy się przetransportować kilka uli z naszej pasieki na plantację słonecznika. Wczesnym rankiem przygotowaliśmy pszczoły do transportu, ostrożnie przewieźliśmy i ustawiliśmy na polu z nadzieją, że pogoda dopisze i pszczoły przyniosą nektar, z którego wytworzą miód słonecznikowy, który jest jednym z rzadziej spotykanych miodów w Polsce.

Aneta Ciborowska

Odsłony : 1299
Skip to content