Upalne Dni Tykocina!

lip 11, 2021 | Aktualności, Zaprosili nas

Drugi weekend lipca był dla mieszkańców Tykocina oraz przyjezdnych gości bardzo gorący. Nie tylko z powodu na pogodę. Plac Stefana Czarnieckiego rozbrzmiewał gwarem znamienitych gości i obfitował w polskie jadło – czym cieszył odwiedzających.

Urząd Miejski w Tykocinie wraz z Portem Kultury Tykocin zorganizował Dni Tykocina 2021 i Piknik Rodzinny Produkt Polski. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego był partnerem tego wydarzenia. Uroczystości rozpoczęto już w piątek 9 lipca, kiedy odbyła się przysięga wojskowa 109 ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej. W uroczystości udział wzięli Wicepremier, Minister Kultury Piotr Gliński, Wiceminister Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, Poseł na Sejm Jarosław Zieliński, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Sekretarz Województwa Podlaskiego Tomasz Szeweluk, Radny Powiatu Białostockiego Adam Backiel, duchowni, zebrani goście i mieszkańcy.

W sobotę 10 lipca dzień upłynął na licznych koncertach, występach wokalnych i artystycznych. Dostępna była strefa zabaw dla dzieci, a przy ulicy Browarnej Obóz Wojsk Rzeczypospolitej. Odbył się również kiermasz produktu lokalnego, serwowanego przez Koła Gospodyń Wiejskich z całego województwa. Uczestnicy biorący udział w wydarzeniu mogli skorzystać z bardzo bogatej oferty. Panie przygotowały wiele regionalnych specjałów, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem uczestników Pikniku. Podziwiać można było również tradycyjne rękodzieło. Pierwszego dnia pikniku rodzinnego odbył się między innymi przegląd folklorystyczny dziecięcej grupy wokalnej i zaproszonych zespołów ludowych. Osoby przybyłe do Tykocina miały również okazję do wieczornego zwiedzania Tykocina. Sobotnim atrakcjom mnie było końca, Rynek Tykocina tętnił życiem do późnych godzin wieczornych.

11 lipca w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie odbyła się podniosłą uroczystość poświęcenia Sztandaru, Flagi i Insygniów Gminy Tykocin: łańcuchów Burmistrza Tykocina i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Tykocinie. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył Jego Ekscelencja Arcybiskup Wojciech Załuski. XVIII wieczna świątynia w barokowej architekturze zgromadziła w samo południe wielu gości. Udział wzięli m.in. Wiceminister Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, Poseł na Sejm Mieczysław Kazimierz Baszko, Dyrektor Zakładu Karnego w Białymstoku dr Mariusz Kuryłowicz, Dyrektor Podlaskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Waldemar Szczesny, Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie Wojciech Mojkowski, Wicestarosta Powiatu Białostockiego Roman Czepe oraz okoliczni mieszkańcy. Po Mszy Świętej odbyła się defilada placem Stefana Czarnieckiego, ceremonia wbicia pamiątkowych tarcz na drzewcu sztandaru oraz koncert Orkiestry Dętej Tykocin. Zgromadzeni uczestnicy Dni Tykocina po podniosłych uroczystościach spacerowali wśród licznych wystawców goszczących na Rynku. Można było spróbować specjałów kuchni polskiej przygotowanej przez Koła Gospodyń. Ubrane w piękne stroje gospodynie oferowały: pierogi, babkę ziemniaczaną, kiszkę, bigos, kapustę, gołąbki, chłodnik i wiele innych. Nie zabrakło również słodkości: wafle, szarlotki, makowce czy serniki, oczywiście na każdym stoisku smakowały wyjątkowo. Zwiedzający w ten weekend Tykocin z natłoku atrakcji na pewno wrócili zmęczeni, ale nie głodni. Obok żadnego stoiska nie dało się przejść obojętnie. Organizatorom gratulujemy udanego weekendu. Zapraszamy Państwa do śledzenia strony www.odr.pl oraz fanpage Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego na portalu społecznościowym fb, gdzie zamieszczamy aktualne informacje o proponowanych wydarzeniach.

Sylwia Sikorska

Odsłony : 833
Skip to content