Województwo podlaskie wygrało krajową Agroligę

lip 5, 2021 | Aktualności, Wydarzenia, Zaproszenia, Inicjatywy

Małgorzata, Dariusz, Natalia i Damian Zarębowie z Jastrząbki Młodej w gminie Śniadowo – Mistrzami Krajowymi w kategorii Rolnik, a Agrotechnik Tafiły ze Stawisk – Wicemistrzem Krajowym w kategorii Firma. 2 lipca 2021 roku poznaliśmy zwycięzców konkursu Agroliga 2020. W uroczystym podsumowaniu krajowego etapu konkursu Agroliga w ogrodach Pałacu Prezydenckiego wziął udział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Wraz z laureatami w uroczystej Gali uczestniczyli również Bohdan Paszkowski – Wojewoda podlaski, Stanisław Derehajło – wicemarszałek, Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie Wojciech Mojkowski, Dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Waldemar Szczesny.

Podniosłą galę w ogrodach prezydenckich poprzedzała wizyta w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Sekretarz Stanu Szymon Giżyński wręczył Honorowe Odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa”. Wyróżnienia z naszego województwa otrzymali: Dariusz Zaręba – Mistrz Krajowy Agroligii 2020 w kategorii Rolnicy oraz Wojciech Dzięgielewski właściciel firmy Agrotechnik Tafiły – Wicemistrz Krajowy Agroligii 2020 w kategorii Firmy. W imieniu odznaczonych głos zabrał Pan Dariusz Zaręba: – Jestem zaszczycony i zaskoczony tym wyróżnieniem, cieszę się że ciężka praca jaka codziennie nam towarzyszy została doceniona i wyróżniona na szczeblu krajowym. W imieniu wszystkich odznaczonym składam podziękowania przedstawicielom MRiRW i gratulacji wszystkim odznaczonym przedstawicielom z każdego województwa.

Uroczyste otwarcie Gali AgroLiga 2020 w Pałacu Prezydenckim wraz z pojawieniem się Pary Prezydenckiej odbyło się planowo ok godziny 13. Wszyscy Laureaci w kategorii Rolnicy otrzymali kolejno z rąk Prezydenta RP list gratulacyjny, puchar Pani Prezes ARiMR i dyplom konkursowy oraz list gratulacyjny Ministra Rolnictwa. Trzech Laureatów w kategorii Rolnicy otrzymało nagrody specjalne Prezes KRUS, Mistrzowie Krajowi w kategorii Rolnicy otrzymali także czeki na tygodniowy pobyt w Centrach Rehabilitacyjnych KRUS. Identyczny scenariusz był zastosowany był do wszystkich Laureatów wyróżnionych w kategorii Firmy.

Zaszczytny Tytuł Mistrza Krajowego konkursu Agroliga 2020 w kategorii Rolnik otrzymali Państwo Małgorzata i Dariusz oraz Natalia i Damian Zarębowie z Jastrząbki Młodej w gminie Śniadowo. Poznajmy ich historię oraz trud jaki włożyli w rozwój swojego gospodarstwa. Państwo Dariusz i Małgorzata Zaręba gospodarstwo odziedziczyli 24 lata temu od swoich rodziców. Liczyło ono wówczas 20 hektarów ziemi. Młodzi gospodarze zdecydowali się obrać jeden kierunek produkcji – bydło mleczne. Ukierunkowali produkcję roślinną w gospodarstwie tak, aby było ono w stanie samo zabezpieczyć paszę na potrzeby stada. Na przestrzeni lat Państwo Zaręba systematycznie powiększali areał. W 2004 roku wybudowali oborę wolnostanowiskową na 120 krów dojnych z halą udojową 2×6 rybia ość, kolejne magazyny paszowe, garaże i silosy. Nieustannie modernizując własny park maszynowy dokupowali coraz nowsze sprzęty rolnicze do pracy w polu.

Państwo Zaręba, mają trzech synów. Najstarszy z nich, Damian – 25 lat – odnalazł już swoją drugą połowę. Wraz z żoną Natalią to już czwarte pokolenie, które kultywuje tradycję rodzinną związaną z pracą na roli. Młodzi gospodarze cieszą się dwójką potomstwa: trzyletnią córką Laurą i miesięcznym synem Antonim. Żywią nadzieje, że również ich dzieci zarażą się miłością do zwierząt i powołaniem do pracy na wsi. Ważną decyzją w rodzinnym gospodarstwie Państwa Zarębów było postanowienie o budowie nowoczesnej i zaawansowanej technologicznie obory wolnostanowiskowej. W ciągu dwóch lat od narodzenia idei powstał obiekt, jakiego w powiecie daremnie szukać. Była to najbardziej oczekiwana inwestycja, która powstała w 2019 roku. Obora jest w pełni wyposażona w najnowsze technologie między innymi do udoju – dojarnię karuzelową na 36 sztuk, a sam obiekt jest w stanie pomieścić 490 krów mlecznych. W pobliżu obory postawiono również nowy cielętnik dla 300 szt. młodzieży. W gospodarstwie w w obu oborach utrzymywanych jest 640 bydła mlecznego. Łącznie z młodzieżą jest ok. 1000 sztuk zwierząt.

Kolejnym zwycięzcą z naszego województwa i tym samym odbiorcą Tytułu Wicemistrza Krajowego konkursu Agroliga 2020 w Kategorii Firmy był Pan Wojciech Dzięgielewski właściciel firmy Agrotechnik Tafiły w gminie Stawiski.

Firma Agrotechnik istnieje od 1997 roku. Zajmuje się kompleksową obsługą branży rolniczej z zakresu sprzedaży i serwisu maszyn oraz urządzeń technicznych. Współpracuje z najlepszymi producentami sprzętu rolniczego na świecie. Przedsiębiorstwo stale dopasowuje się do potrzeb nowoczesnego rolnictwa oraz zmieniających się warunków rynkowych. Agrotechnik jest autoryzowanym dealerem wielu firm m.in.: Fendt, Valtra, Jcb, Fliegl, Kuhn. Sprzedaż prowadzona jest głównie w regionie północno-wschodniej Polski. Siedziba firmy znajduje się w Stawiskach, a oddziały w Przasnyszu, Mrągowie oraz Brańsku.

Firma sprzedaje maszyny rolnicze takie jak: ciągniki, kombajny, sieczkarnie, maszyny uprawowe, maszyny zielonkowe, prasy, ładowarki, ładowacze, technika asenizacji, technika transportowa, wozy paszowe, siewniki do trawy. W ofercie oprócz nowych maszyn są również maszyny używane oraz części i akcesoria.

Ważnym elementem oferty jest również serwis posprzedażowy. Doskonale wyszkoleni, doświadczeni i wyposażeni w niezbędny sprzęt mechanicy są w stanie w bardzo krótkim czasie dokonać naprawy bazując na oryginalnych częściach producenta. Istotną gałęzią działalności firmy jest handel zagraniczny. Firma eksportuje sprzęt rolniczy wielu polskich producentów do krajów Europy Zachodniej.

Podczas ceremonii prezydent wręczył również Złote Krzyże Zasługi osobom zasłużonym w działalności na rzecz rozwoju rolnictwa w Polsce. Otrzymał go m.in. Andrzej Remisiewicz, właściciel firmy TRANS-ROL z miejscowości Kruszewo-Wypychy, autoryzowanego dystrybutora polskich nawozów mineralnych Grupy Azoty, Anwil Grupa Orlen, melasowanych wysłodków Tofi oraz pasz.

Konkurs Agroliga jest organizowany od 28 lat. Jego celem jest wyłonienie Mistrzów Wojewódzkich, a następnie Krajowych Agroligi w kategoriach Rolnicy i Firmy. Konkurs pozwala na prezentację dorobku rolnictwa i firm funkcjonujących w naszym kraju. Uczestnicy Agroligi to awangarda pomysłowości i kreatywności w dążeniu do nowych rozwiązań. Uzyskanie tytułu laureata jest ogromnym sukcesem, prestiżowym wyróżnieniem w branży rolniczej. Cieszy fakt, iż każdego roku laureaci podlaskiego wojewódzkiego konkursu są na podium szczebla krajowego. Wszystkim nagrodzonym w Pałacu prezydenckim serdecznie gratulujemy.

 Sylwia Sikorska

 

Odsłony : 825
Skip to content