„Tradycyjne rośliny miododajne w nowoczesnej pasiece”

cze 28, 2021 | Aktualności

Zapraszamy do udziału w wyjeździe studyjnym pn. „Innowacyjne formy zagospodarowania estetycznego zagrody wiejskiej w agroturystyce”

Pszczoły są jednym z najważniejszych ogniw w funkcjonowaniu przyrody, zawdzięczamy im bardzo dużo. Niestety zapylacze są w niebezpieczeństwie. Ich liczba drastycznie maleje przez nadmierną chemizację rolnictwa oraz zanikanie naturalnych siedlisk. Rośliny miododajne są niezbędnym źródłem pożywienia pszczół, którego jest coraz mniej i dlatego chcąc uświadomić lokalną społeczność jak ważny jest to problem, Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, zorganizował 5-6 i 12-13 czerwca 2021 r. warsztaty pt.: „Tradycyjne rośliny miododajne w nowoczesnej pasiece”.

W pierwsze dwa weekendy czerwca odbyły się warsztaty o tematyce pszczelarskiej, na których uczestnicy dowiedzieli się informacji na temat pszczół, prowadzenia pasieki, produktów pszczelich jak i roślin miododajnych. Pszczoły odpowiadają nie tylko za produkcję miodu, ale biorą też udział w 90% zapyleń, dlatego są tak ważne dla rolnictwa.

Program warsztatów podzielony był na części: teoretyczną i praktyczną. W pierwszej uczestnicy poznali charakter pracy pszczelarza, budowę i typy uli, kalendarz prac oraz uwarunkowania formalno – prawne przy prowadzeniu pasieki. Dodatkowo omówione zostały różne gatunki miodów i produktów pszczelich, ich walory smakowe i zdrowotne. Tematy „pszczele” przeplatały się z tymi o tematyce ogrodniczej, gdzie uczestnicy poznali charakterystykę wielu gatunków roślin miododajnych, ich wymagania i pielęgnację oraz uzyskali odpowiedź na pytanie dlaczego rośliny miododajne powinny gościć w naszych domach i ogrodach?

Drugi dzień warsztatów to „podglądanie” pracy pszczelarza, poznanie organizacji pasieczyska i roślin miododajnych, które je otaczają. Uczestnicy mogli założyć kombinezon pszczelarski i wejść do pasieki, aby z bliska przyjrzeć się życiu pszczół, zobaczyć jak zbudowany jest ul i jakim sprzętem pasiecznym posługuje się pszczelarz. Pszczelarz omówił zasady pracy  i funkcjonowania w pasiece. Dodatkowo uczestnicy warsztatów zobaczyli, jak rośliny miododajne mogą urozmaicić i „ożywić” miejsca użyteczności publicznej.  Zwieńczeniem warsztatów była wizyta w Podlaskim Ogrodzie Botanicznym w Korycinach, gdzie zaprezentowana jest kolekcja różnych roślin miododajnych, tych popularnych, jak również mniej znanych.

Uczestnicy biorąc udział w warsztatach otrzymali publikacje o tematyce pszczelarskiej, oraz zestaw roślin miododajnych wieloletnich, które zagoszczą w ich ogrodzie na dłużej i będą stanowiły piękną ozdobę ogrodu i pożywienie dla pszczół.

Wspierajmy pszczoły i stwórzmy w swoim ogrodzie kącik z roślinami miododajnymi. Znajdziemy wśród nich rośliny łatwe w uprawie, będące dekoracją ogrodu, a często przynoszące nam także konkretne plony w postaci owoców. Nie musimy decydować się jedynie na kwiaty – do roślin miododajnych zaliczane jest także wiele krzewów i drzew m.in. owocowe.

Katarzyna Koc-Karwowska

Odsłony : 592
Skip to content