Podlaski Dzień Pola w PODR Szepietowo

cze 13, 2021 | Aktualności, Wydarzenia, Zaproszenia, Inicjatywy

Pomimo kapryśnej pogody do Szepietowa zawitały setki zwiedzających. Gości przywitał Wojciech Mojkowski Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, który w kilku słowach zwrócił się do odwiedzających, „Mamy nadzieje że ta impreza da rolnikom możliwość porównania wielu odmian zbóż, uprawianych w zbliżonych warunkach klimatycznych, glebowych, oraz przy zastosowaniu takiego samego nawożenia i ochrony chemicznej. Jest to dla nas jako organizatorów bardzo ważne wydarzenie. Mamy nadzieję że również Państwo a przede wszystkim rolnicy, przy okazji tego typu imprez znajdziecie odpowiedź na problemy, które w nowoczesnym rolnictwie są niezwykle istotne i mają bardzo duży wpływ na osiąganie odpowiednich i opłacalnych wydajności produkcyjnych. W czasach, w których precyzyjne rolnictwo jest czynnikiem decydującym o wyniku ekonomicznym, istotnym elementem jest również dobór odpowiedniej odmiany, dostosowanej do profilu gospodarstwa. Dlatego zapraszamy do zwiedzenia naszych upraw i korzystania z naszej „bazy wiedzy”.

W Podlaskim Dniu Pola uczestniczył również Jacek Bogucki Senator Rzeczpospolitej Polskiej, który zwracając się do rolników stwierdził, że ma nadzieje iż panująca deszczowa aura korzystnie wpłynie na uprawy rolnicze. Kolejnym punktem programu wydarzenia były wykłady, których tematy nawiązywały do rodzajów doświadczeń prowadzonych na polach PODR Szepietowo. Licznie zgromadzeni słuchacze mogli zapoznać się z tematyką doświadczeń ekologicznych zbóż jarych i ozimych, roślin bobowatych jako źródło białka, starych odmian zbóż, doboru odmian w uprawie kukurydzy, doświadczeń Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego, Aspiratora Johnsona oraz ochrony zdrowia roślin.

Bardzo liczną ponad 420 osobową grupą, która przybyła na Podlaski Dzień Pola byli uczniowie szkół rolniczych z województwa podlaskiego, którzy mieli okazję poszerzyć swoja wiedzę z zakresu produkcji roślinnej. Było to ciekawe doświadczenie, ale przede wszystkim uzupełnienie wiedzy teoretycznej o praktykę.

Jednocześnie z Podlaskim Dniem Pola w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie odbywał się IV Ogólnopolski Czempionat Koni Sokólskich Wystawa Specjalistyczna. Podczas wystawy zostały zaprezentowane najpiękniejsze roczne i dwuletnie konie tej rasy. Nagrody przyznano w czterech kategoriach: klacze jednoroczne i dwuletnie i ogiery jednoroczne i dwuletnie. Tytuły czempionów i wiceczempionów przyznano następującym koniom.

Kategoria klacz roczna

  • Tytuł Czempiona zdobyła klacz Teoria, właściciel Jakub Kamer.
  • Tytuł Wiceczempiona zdobyła klacz Arsenia, właściciel Jerzy Kondratiuk.

Kategoria klacz dwuletnia

  • Tytuł Czempiona zdobyła klacz Gracja, właściciel Adam Łobasiuk.
  • Tytuł Wiceczempiona zdobyła klacz Malta, właściciel Michał Doroszczuk.

Kategoria ogier roczny

  • Tytuł Czempiona zdobył ogier Goliat, właściciel Andrzej Osakowicz.
  • Tytuł Wiceczempiona zdobył ogier Arsenek, właściciel Jerzy Kondratiuk.

Kategoria ogier dwuletni

  • Tytuł Czempiona zdobył ogier Esej, właściciel Janusz Barszcz.
  • Tytuł Wiceczempiona zdobył ogier Ural, właściciel Zbigniew Słowikowski.

Wybrano również Czempiony wystawy w dwóch kategoriach klaczy i ogierów. Czempionem wystawy została klacz Gracja, właściciel Adam Łobasiuk. Wiceczempionem wystawy została klacz Perła, właściciel Paweł Ciborowski.

Wśród ogierów tytuł Czempiona wystawy przyznano ogierowi Goliat, właściciel Andrzej Osakowicz, natomiast tytuł wiceczempiona wystawy zdobył ogier Esej, właściciel Janusz Barszcz.

Wszystkim hodowcom koni gratulujemy udanej wystawy a laureatom zdobytych tytułów.

W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa sezon targowo-wystawienniczy w PODR Szepietowo rozpoczął się z dużym opóźnieniem bo dopiero 13 czerwca Podlaskim Dniem Pola. Mamy nadzieję, że pozostałe imprezy przez nas organizowane będą już mogły odbyć się bez żadnych przeszkód i obostrzeń, ponieważ propozycje jakie mamy na pozostałą cześć roku są bardzo atrakcyjne. W dniach 4-5 września odbędzie się Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych, kolejno Podlaski Dzień Kukurydzy a jesienią Targi Ogrodnicze. Zapraszamy Państwa na wydarzenia organizowane przez PODR Szepietowo i zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej www.odr.pl oraz naszego kanału na portalu społecznościowym facebook.

Odsłony : 907
Skip to content