Chrońmy nasze zwierzęta przed upałami

cze 1, 2021 | Aktualności

Wraz ze zbliżaniem się lata ochrona naszych zwierząt przed upałem staje się coraz ważniejsza. Ekstremalne warunki pogodowe mogą szczególnie mocno uderzyć w zwierzęta gospodarskie. Wiele gatunków zwierząt domowych jest wrażliwe na wysokie temperatury. Do grupy zwierząt o wysokim ryzyku stresu cieplnego należą: młode zwierzęta, o ciemnym umaszczeniu oraz, te które były chore lub w przeszłości występowały u nich epizodyczne choroby układu oddechowego.

Przegrzanie, oparzenia słoneczne i udar to tylko niektóre przykłady tego, jak zwierzęta mogą ucierpieć w skutek działania wysokiej temperatur w najcieplejszym okresie roku. W gestii właścicieli zwierząt domowych i gospodarskich leży obowiązek zapewnienia im ochrony. Istnieje wiele działań, które możemy zrobić, aby zwierzęta były bezpieczne i czuły się komfortowo na tyle ile jest to możliwe podczas upałów.

Zapewnij jak największą zacienioną powierzchnię

Cień jest niezwykle ważny, aby chronić zwierzęta przed upałem. W przypadku braku cienia z drzew, rolnicy muszą zapewnić inne formy cienia, takie jak zadaszone wiaty lub szopy. Należy zawsze upewnić się, że alternatywne zacienienie ma dobry przepływ powietrza, tak aby ciepło mogło w swobodny sposób ulec wymianie. Jeśli nie zapewnimy skutecznej wentylacji ciepło stanie się nie do zniesienia, a zwierzęta będą zmuszone do opuszczenia cienia.

Dużo wody

Zaoferujmy naszym podopiecznym dostateczną ilość świeżej wody. Woda w organizmie ludzi jak i zwierząt  pełni szereg ważnych funkcji. Poza tym pełni również bardzo ważą  funkcję  termoregulacyjną. Woda jest głównym składnikiem płynów ustrojowych oraz produktów pochodzenia zwierzęcego. Zapewnienie zwierzętom nieograniczonego dostępu do czystej, zimnej wody zniweluje straty spowodowane stresem cieplnym. Jej brak powoduje zmniejszenie pobierania paszy, niepokój zwierzęcia, problemy z termoregulacją, zwłaszcza w ciepłe dni, które zbliżają się do nas. Kiedy woda staje się ciepła, zwierzęta piją mniej. Nawet minimalne odwodnienie zwierzęcia zwiększa jego podatność na choroby. Tak więc w okresach upałów ważne jest regularne sprawdzanie i dostarczanie zwierzętom świeżej, zimnej wody.

Zrezygnuj z zabiegów zootechnicznych

Zaleca się, aby nie dokonywać zabiegów i przepędzać zwierząt w ekstremalnych upałach, chyba że jest to absolutnie konieczne. Jeśli jest to obligatoryjne upewnij się, że odbywa się to tak wcześnie lub późno w ciągu dnia, jak to możliwe, gdy temperatury są niższe. Badania wykazały, że ruch  podczas upałów może zwiększyć temperaturę ich ciała o 0,5 do 3,5 ° C. Przemieszczanie zwierząt w chłodniejszych godzinach może zmniejszyć wpływ wysokich temperatur na produkcyjność.

Transport zwierząt w upale

Transport zwierząt powinien być zaplanowany tylko w chłodniejszych godzinach dnia. Czas postoju powinien być skrócony do minimum, aby uniknąć gromadzenia się ciepła podczas postoju pojazdu. Gęstość obsady powinna zostać zmniejszona do 85% załadunku, w celu zapewnienia dobrego przepływu powietrza między zwierzętami.  Kierowcy powinni zaopatrzyć zwierzę w dostęp do wody w czasie postoju.

Strzyżenie- ułatwi parowania z powierzchni ciała

Dokonajmy strzyżenia zwierząt przed okresem letnim. Woda z potu zostaje uwięziona w przestrzeniach między mieszkami  włosowymi. Powoduje to, że zwierzęta zużywają więcej energii na regulację temperatury ciała poprzez szybsze oddychanie i zwiększone pocenie się. Tak więc bydło z grubymi lub wełnistymi płaszczami, charakterystycznymi dla zwierząt, które jeszcze nie zrzuciły włosów zimowych, znajduje się w wyraźnie niekorzystnej sytuacji w gorącym i wilgotnym otoczeniu. Nie tylko wyglądają mniej atrakcyjnie, ale zwierzęta te narażone są na  zwiększone ryzyko stresu cieplnego i odwodnienia.

Czujność i świadomość może uratować życie podczas ekstremalnych fal upałów. Upały dają się we znaki nie tylko ludziom. Zwierzęta cierpią z ich powodu tak samo. Jeśli jest dla Ciebie zbyt gorąco, to prawdopodobnie jest zbyt gorąco dla wszystkich stworzeń wielkich i małych.

Ewelina Szmurło

Odsłony : 441
Skip to content