„Tradycyjne rośliny miododajne w nowoczesnej pasiece” – warsztaty

maj 21, 2021 | Aktualności

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie zaprasza do udziału w warsztatach na temat roślin miododajnych, które dostarczają pszczołom niezbędnych do życia i wytwarzania miodu składników pokarmowych. Zapylacze, w szczególności pszczoły, narażone są na działanie wielu niekorzystnych dla nich zjawisk. Przemysłowa działalność człowieka, zmiany w systemie uprawy roślin powodujące zanik naturalnej bioróżnorodności czy stosowanie pestycydów w rolnictwie, to tylko niektóre z wielu przyczyn, powodujących zwiększone wymieranie rojów pszczelich i innych owadów zapylających.

Pierwszą część stanowi teoria, na której poruszone zostaną różne aspekty życia pszczół, ich roli w świecie przyrody i człowieka. Zajęcia odbędą się w Szepietowie. Uczestnicy dowiedzą się jaki jest wpływ owadów zapylających na środowisko, ekologię jak i na nasze zdrowie. Ponadto każdy z uczestników będzie miał okazję zapoznać się z odmianami roślin miododajnych, które mogą śmiało stać się ozdobą naszego ogródka, balkonu czy terenów publicznych naszego miasta czy wsi.

Część teoretyczna będzie wstępem do części praktycznej warsztatów, na której odwiedzimy szepietowską pasiekę, zajrzymy w głąb ula, a także zobaczymy, co rośnie wokół niego. Każdy uczestnik spróbuje różnych rodzajów miodu czy innych produktów pszczelich takich jak np. propolis czy pierzga. Planowana jest też wizyta w Podlaskim Ogrodzie Zielarskim w Korycinach, w którym zgromadzono rośliny wykorzystywane przez człowieka dawniej i obecnie w kuchni, lecznictwie, budownictwie, tkactwie oraz w pszczelarstwie. Odwiedzimy niepowtarzalną  unikatową kolekcję roślin miododajnych.

Warsztaty przyczynią się do poszerzenia wiedzy uczestników nt. roli różnorodności biologicznej w otaczającym nas świecie, poznania teoretycznej wiedzy z zakresu innowacyjnych sposobów prowadzenia pasieki i hodowli pszczół.

Do udziału w wydarzeniu zapraszamy rolników, mieszkańców obszarów wiejskich zainteresowanych tematyką pszczelarską z terenu woj. podlaskiego.

Osoby zainteresowane uczestnictwem powinny wypełnić i podpisać kartę zgłoszeniową (do pobrania poniżej) i przesłać:

  • mailem (skanem na adres kkoc@odr-szepietowo.pl)
  • tradycyjnie pocztą na adres: Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Szepietowo-Wawrzyńce 64, 18 – 210 Szepietowo
  • lub dostarczyć osobiście do PODR w Szepietowie

w terminie do dnia 28.05.2021 r. do godz. 13.00 (decyduje data wpływu).

Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność poprawnie wypełnionych zgłoszeń.

Szczegółowe informacje można uzyskać w PODR w Szepietowie. Osoba do kontaktu: Katarzyna Koc-Karwowska, tel. 86 275 89 38, e-mail: kkoc@odr-szepietowo.pl

Karta zgłoszeniowa

Program

Katarzyna Koc-Karwowska

 

Odsłony : 288
Skip to content