Palma wielkanocna – pamiętajmy o tradycji

lut 23, 2021 | Aktualności

Palma bije – nie ja biję, młode koćki – stare kije,

Pamiętajcie chrześcijanie, że za tydzień Zmartwychwstanie.

Wielkanoc to najradośniejsze święto – zarówno w kościelnym roku liturgicznym, jak i w obrzędowym kalendarzu polskiej wsi.
Wiosna od zawsze przynosiła nadzieję na nowe życie. Świętowanie wiosenne rozpoczynało się już w Wielkim Poście, kiedy to zaczynano przygotowania do Niedzieli Palmowej, wycinając wierzbowe gałązki, z których robiono palmy. Wierzbę uważano za symbol zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Gałązki wstawiano do naczynia z wodą, by zazieleniły się. Dołączano do nich też inne rośliny: bukszpan, barwinek, cis, widłak. Całość przybierano kolorowymi wstążkami i suszonymi kwiatkami. Po poświęceniu w kościele i powrocie do domu, zatykano je w izbie za któryś ze świętych obrazów.

Palma wielkanocna, według wierzeń, zapewniała ludziom i zwierzętom ochronę przed chorobami, (np. połykając bazie oderwane z palmy, zabezpieczano się przed bólem gardła i głowy), a domostwa i uprawy chroniła przed burzami i gradobiciem.                      Według zwyczaju w Niedzielę Palmową wcześnie rano gromadki dziewcząt, zaopatrzone w wierzbowe rózgi, odwiedzały domy sąsiadów i odwinąwszy pierzynę, smagały nimi gole łydki śpiących jeszcze chłopców. Uderzając, wypowiadały słowa: Palma bije – nie ja biję, za tydzień wielki dzień, za sześć noc Wielkanoc.

W tradycji kościoła palma symbolizuje zarówno mękę a także chwalebne Zmartwychwstanie oraz nieśmiertelność duszy ludzkiej. Uroczystości Niedzieli Palmowej  nawiązują również do biblijnego wydarzenia, jakim był wjazd Chrystusa do Jerozolimy, który był witany gałązkami palmowymi przez przebywające tam tłumy.

Pragnę  przypomnieć, że Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu od ponad 20 lat  organizuje doroczny Konkursy na Palmę Wielkanocną, w którym bierze udział ponad 500 uczestników, tak dzieci jak i dorosłych.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych Konkursem do udziału w tegorocznej edycji.

Regulamin i kartę zgłoszenia zainteresowani znajdą na stronie internetowej www.muzeumrolnictwa.pl

Stanisław Kryński

Muzeum Rolnictwa

im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu

 

Odsłony : 496
Skip to content