Podsumowanie konferencji pszczelarskich

gru 3, 2020 | Aktualności

W dwie niedziele listopada Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie zorganizował konferencje pszczelarskie pt.: „Zdrowie w pasiece i rodzinie pszczelej”, które przez panującą pandemię odbyły się w formie online. Chętnych do wysłuchania konferencji nie brakowało, co bardzo cieszyło organizatorów.

15 listopada wykład poprowadził lekarz weterynarii Andrzej Bober z Zakładu Chorób Pszczół Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach. Poruszył on bardzo ważny aspekt w hodowli pszczół, jakim jest higiena w pasiece. Są to warunki oraz zabiegi mające za zadanie utrzymanie rodzin pszczelich w optymalnym stanie zdrowotnym. Szczególnie istotna jest dezynfekcja, o której przez nagromadzenie innych obowiązków pszczelarze czasami zapominają. To właśnie dzięki niej właściciele  pasiek mogą w znaczący sposób ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób. Wykładowca omówił, jakimi metodami można zwalczać obecnie najczęściej występującą chorobę pszczół, jaką jest warroza, która przyczynia się do osłabienia rodzin pszczelich, a w rezultacie powoduje problemy w okresu zimowli. Słuchacze dowiedzieli się również, jakich błędów należy unikać zwalczając tę chorobę i zostali uświadomieni, jakie mogą być konsekwencje nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia.

22 listopada swoją wiedzą i doświadczeniem podzielił się Mariusz Chachuła, który jest hodowcą matek pszczelich. Ukończył Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli, gdzie obecnie pracuje i uczy młodych ludzi jak postępować z pszczołami. Na tej konferencji słuchacze dowiedzieli się kiedy i w jaki sposób należy dostosować wielkość gniazda do siły rodziny pszczelej, tak by mogła rozwijać się w prawidłowy sposób. Istotny jest również wczesny rozwój wiosenny pszczół, który wpływa na późniejsze wyniki w wydajności miodowej z pasieki. Dlatego też wykładowca przedstawił jakie zabiegi należy wykonać w rodzinie pszczelej by ją pobudzić do intensywnego rozwoju. Pan Mariusz zapoznał również słuchaczy z metodami ograniczania nastroju rojowego, który jest niepożądany przez pszczelarzy, ponieważ powoduje duże straty w prowadzonej gospodarce pasiecznej.

Wykłady cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników. Prowadzący konferencję odpowiadali chętnie i wyczerpująco na ogrom zadawanych pytań. Mamy nadzieję, że dzięki zdobytej wiedzy słuchacze będą prowadzić pasieki, tak by rodziny pszczele rozwijały się zdrowo i prawidłowo.

Aneta Ciborowska

Tadeusz Kruszewski

 

 

Odsłony : 259
Skip to content