Trwa Powszechny Spis Rolny

paź 26, 2020 | Aktualności

Na spełnienie obowiązku wzięcia udziału w Powszechnym Spisie Rolnym został nieco ponad miesiąc ponieważ zbieranie  danych ruszyło 1 września i potrwa do końca listopada 2020 roku.

Jest to jedyne pełne badanie rolnicze przeprowadzane co 10 lat w krajach UE. Na podstawie wyników spisowych przekazanych do Europejskiego Urzędu Statystycznego formułowana jest unijna polityka rolna. Przekłada się to na wielkość środków przeznaczonych dla Polski czyli na programy rozwojowe dla rolnictwa.

Dokonać spisu można na kilka sposobów. Każdy ma wolą rękę co do  wyboru najdogodniejszej dla siebie metody. Najprościej jest to zrobić przez internet. Należy wejść na stronę http://spisrolny.gov.pl i wypełnić odpowiedni formularz. Dodatkowo osoby , które wybiorą tą metodę biorą udział w loterii z nagrodami. Drugi sposób to spis przez telefon. Należy zadzwonić na infolinię 222799999 i zgłosić chęć dokonania spisu. Podczas rozmowy  rachmistrz wypełni za nas formularz spisowy. Jeśli nie poczynimy żadnych kroków w temacie obecnego spisu czekamy na telefon od rachmistrza. Ostatnia dostępna metoda do wywiad bezpośredni  czyli tradycyjnie rachmistrz odwiedzi rolnika w domu.  Rachmistrz posiada imienną legitymację ze zdjęciem i spełnia wszystkie procedury bezpieczeństwa epidemicznego. Jeszcze raz należy podkreślić, iż spis jest obowiązkowy. Brak udziału może skutkować nałożeniem kary grzywny określonej w ustawie o statystyce publicznej.

Pytania zawarte w spisie dotyczą podstawowych informacji o gospodarstwie rolnym. Trzeba podać powierzchnię gruntów, liczbę zwierząt gospodarskich, uprawy rolne
i ogrodnicze. Dodatkowo musimy przekazać dane dotyczące  posiadanych ciągników rolniczych, wszystkich maszyn rolniczych i budynków gospodarskich związanych z produkcją rolniczą.  Dane typu majątek , zarobki czy wartości przychodów rolników nie będą podawane.

 

Jacek Kuczyński

źródło: www.spisrolny.gov.pl

 

 

Odsłony : 264
Skip to content