Warsztaty w Szepietowie

paź 3, 2020 | Aktualności

W dniu 29 września br. uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu uczestniczyli w projekcie pt. ,,Warsztaty z przetwórstwa uzupełnieniem wiedzy uczniów szkół rolniczych”, realizowanym przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Partnerami w projekcie są: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie w Starym Lubiejewie, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. K. Kluka w Rudce, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobrocinie.  Warsztaty prowadziła Pani Dorota Półtorak. Projekt dotyczył przetwórstwa mięsa i mleka. Celem warsztatów było przybliżenie uczniom naszej szkoły wytwarzania żywności, którą większość osób może wytworzyć samodzielnie w swoich gospodarstwach. Najprostszym sposobem wprowadzania tradycyjnych produktów na rynek jest sprzedaż bezpośrednia z gospodarstwa. Tradycja kulturowa i tożsamość regionalna jest pomysłem dla młodych ludzi, jak stworzyć własny, oryginalny produkt, który przyciągnie konsumentów poszukujących zapomnianych smaków i aromatów, żywności mało przetworzonej.

Pierwsza część warsztatów dotyczyła przetwórstwa mięsa i wyrabiania wędlin według tradycyjnych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie przepisów. Uczniowie mieli możliwość przygotowania białej kiełbasy począwszy od obróbki  mięsa, aż do finalnego produktu i degustacji. Przygotowanie dobrej kiełbasy to prawdziwa sztuka polegająca na znalezieniu idealnego połączenia wysokogatunkowego mięsa z przyprawami, które subtelnie podkreślą smak wyrobu.

Druga część warsztatów dotyczyła wyrobu serów podpuszczkowych. Bogactwo smaku i składników odżywczych. Produkcja sera to łatwy i przyjemny proces, który daje dużo satysfakcji. Uczniowie mieli okazję zdobycia doświadczenia na poszczególnych etapach produkcji sera.

I rozpoczęła się produkcja sera przez naszych uczniów, którzy z zapałem włączali się do pracy. Pierwszą czynnością było umieszczenie 100 litrów mleka w naczyniu z płaszczem wodnym w którym mleko było podgrzewane. Poza mlekiem potrzebna była podpuszczka do koagulacji. Podpuszczka w najbardziej naturalnej i podstawowej wersji to wyciąg z żołądków młodych cieląt. Występuje również w żołądkach ludzi, jednak zanika w okolicach trzeciego roku życia. To enzym odpowiadający za ścinanie się białek. Mleko należy powolnymi ruchami mieszać, aby osiągnęło temperaturę 38 stopni. Gdy powstał skrzep, trzeba było powolnymi ruchami harfy porozcinać go, tak aby powstały małe cząstki. Następnie skrzep oddzieli się od serwatki, a uczniowie mieli okazję degustacji twarożku i serwatki po raz pierwszy w życiu. Następnie za pomocą sita przenosili skrzep – odsączając serwatkę, mieszali z różnymi przyprawami i umieszczali w formie do odcieknięcia. Po kilkunastu minutach odwracali ser w formie i zanurzali w solance. Oczywiście nie obyło się bez degustacji. Prowadząca częstowała zebranych serem z czosnkiem niedźwiedzim, czarnuszką czy żurawiną. Wszystkie były wyśmienite i o wyjątkowej nucie smakowej.

Uczniowie wrócili do szkoły zmęczeni, ale pełni wrażeń i z nowymi umiejętnościami.

Za treść informacji odpowiada Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Działanie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Odwiedź portal KSOW – http://ksow.pl

Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

Sylwia Grzywaczewska

 

 

Odsłony : 407
Skip to content