Kolejna edycja Podlaskiego Dnia Kukurydzy w Szepietowie za nami

wrz 13, 2020 | Aktualności

Podlaski Dzień Kukurydzy jest stałym punktem imprez targowo-wystawienniczych PODR. W niedzielę 13 września na polach doświadczalnych PODR Szepietowo rolnicy, firmy rolnicze i naukowcy spotkali się, aby wymienić swe poglądy i podzielić się doświadczeniami na temat uprawy i przetwarzania kukurydzy. Każda edycja tej imprezy cieszyła się dużą popularnością – nie inaczej było w tym roku.

Wielu rolników, plantatorów kukurydzy i osób zainteresowanych tematem upraw obejrzało bogatą kolekcję różnych odmian kukurydzy. Swoją obecnością Podlaski Dzień Kukurydzy zaszczycił Jacek Bogucki Senator Rzeczpospolitej Polskiej, Paweł Krutul Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Stefan Krajewski Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Dyrektor PODR Szepietowo Wojciech Mojkowski wraz z  prof. Tadeuszem Michalskim Prezesem Polskiego Związku Producentów Kukurydzy dokonał uroczystego otwarcia wystawy.

W części oficjalnej nie zabrakło miłych akcentów. W imieniu Wojewody Podlaskiego, Dyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego Mirosława Jaroszewicz Łojewska wręczyła grawertony firmom, które w szczególny sposób przyczyniły się do organizacji tegorocznego Podlaskiego Dnia Kukurydzy,

oraz Polskiemu Związkowi Producentów Kukurydzy w Poznaniu jako wieloletniemu współorganizatorowi tej imprezy.

Uhonorowany został, przez Dyrektora Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie Wojciecha Mojkowskiego, doradca PODR Szepietowo Kacper Dzietczyk za zajęcie pierwszego miejsca w wojewódzkim etapie konkursu „Najlepszy Doradca Ekologiczny”.

Uczestnicy mogli zapoznać się z kolekcją 111 odmian kukurydzy o różnej klasie wczesności z 19 firm nasiennych. Doradcy z PODR Szepietowo i przedstawiciele firm oferujących nasiona kukurydzy udzielali informacji na temat wymagań  i uprawy poszczególnych odmian. Swoje stoiska miały również liczne instytucje i organizacje działające na rzecz rolnictwa. Dodatkowo szeroką ofertę produktów  zaprezentowali producenci maszyn i urządzeń do zbioru i konserwacji kukurydzy, a także producenci środków do produkcji rolnej.

 

Na polach doświadczalnych PODR Szepietowo rolnicy mogli przyjrzeć się budowie i plonowaniu wszystkich prezentowanych jej odmian. Osoby zainteresowane uprawą mogły wysłuchać wykładów Marka Skwira z firmy Limagrain Polska, „Idealna kiszonka z kukurydzy – jaka powinna być?”

oraz Rafała Kowalskiego z firmy Corteva Agriscience, „Wiosenne wyzwania, analiza sytuacji i perspektywy dla kukurydzy w 2020 r.”

Rolnicy, którzy zakiszają kukurydzę na paszę uczestniczyli w pokazie zbioru kukurydzy na wysokoenergetyczną kiszonkę.

Drugą część pokazu pracy maszyn przeprowadziła firma Roltoma, która zaprezentowała pracę maszyn służących do uprawy resztek pożniwnych oraz siewu pasowego.

Dużą atrakcją Podlaskiego Dnia Kukurydzy są właśnie prezentacje najnowszych maszyn uprawowych oraz pokaz zbioru kukurydzy. Uczestnicy Targów  byli szczególnie zainteresowani przedstawionym sprzętem rolniczym jego funkcjonalnością, przydatność w różnych typach gospodarstw.

Organizatorzy przygotowali również atrakcję dla wszystkich, którzy interesują się kukurydzą pod kątem kulinarnym. Została przeprowadzona promocja „Uprawa i wykorzystanie ziarna kukurydzy do celów spożywczych” finansowana ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych. Była to degustacja potraw zrobionych przy użyciu kukurydzy. Można było spróbować zupy kukurydzianej, bułeczek z mąki kukurydzianej oraz placków kukurydzianych.

Sprzyjająca pogoda, ciekawy program imprezy, bogata oferta wystawiennicza zachęciły wielu do odwiedzenia Szepietowa. Mamy nadzieje, że wszyscy opuszczali nasze tereny wystawowe w pełni usatysfakcjonowani.

Krzysztof Kuteszko

Odsłony : 555
Skip to content