Dożynki wśród krasnych pól

wrz 10, 2020 | Aktualności

Pod koniec sierpnia wzdłuż  trasy Suwałki – Sejny na terenie gminy Krasnopol pojawiły się słomiane rzeźby. Niby to nic szczególnego, jednak sprawiły, że na ustach przejeżdżających pojawiał się uśmiech.

 

Figury przedstawiały zwierzęta gospodarskie: krowy, owce, konia, świnie, kury, pawia, pszczoły. Zobaczyć można było postacie gospodarzy, a nawet księdza pasącego swoje owieczki. Użyto zwykłych materiałów, bel, kostek słomy, udekorowano warzywami, owocami i przedmiotami na co dzień używanymi w gospodarstwie. Dekoracje zachwycały swoją prostotą, ale też ukazywały pomysłowość, poczucie humoru i kreatywność ich twórców.

Pomysłodawcą i inicjatorem tworzenia tych ciekawych witaczy był ksiądz proboszcz tutejszej parafii Krzysztof Mulewski. Mieszkańcy uruchomili swoją wyobraźnię, w ten szczególny sposób pokazali swoją gościnność, zdolność do współpracy i wspólnego tworzenia. W ten wyjątkowy sposób Parafia i Gmina Krasnopol zapraszały na Dożynki Diecezjalne.

W sobotę 5 września na nowo wybudowanym stadionie przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Krasnopolu rozpoczęły się uroczystości dożynkowe. Pierwszym punktem było poświęcenie tego obiektu, któremu nadano nazwę –  im. 250-lecia Krasnopola. Starostami dożynek byli Kinga Buziuk i Ireneusz Ferens. O godzinie 11 rozpoczęła się Msza Święta pod przewodnictwem księdza biskupa Jerzego Mazura. Liturgię swoim śpiewem upiększał Chór Ziemi Sejneńskiej pod przewodnictwem Emilii Melon.

Zastępca Dyrektora PODR Szepietowo Tadeusz Markowski wspólnie z kierownikami PZDR Sejny i Suwałki wręczyli biskupowi kosz dziękczynny.

Po mszy dzielono się chlebem z tegorocznych zbiorów i ogłoszono wyniki konkursu na najpiękniejsze wieńce dożynkowe. Komisja oceniła dekoracje w 7 kategoriach:

Wieniec tradycyjny: I miejsce: wieś Majdan (Parafia Becejły)

Równianka żniwna: I miejsce: wieś Postawelek (Parafia Becejły)

Korona żniwna: I miejsce: Parafia Krasnopol

Wieniec patriotyczny: I miejsce: Parafia Krasnopol

Wieniec dowolny: I miejsce: wieś Aleksandrowo (Parafia Krasnopol)

Wieniec z elementami pobożności maryjnej: Grupa Teatralna Domu Litewskiego w Sejnach

Wieniec z elementami pobożności Eucharystycznej: Parafia Przerośl

Odbyła się również degustacja regionalnych potraw przygotowanych przez lokalną społeczność. Swoje stoiska z przysmakami przygotowały sołectwa okolicznych wsi – Krasnopol, Czarna Buchta, Krasne, Jegłówek, Gremzdel,  Krucieniszki, Buda Ruska, Aleksandrowo, Maćkowa Ruda, Michnowce, Romanowce, Pawłówka, koła gospodyń wiejskich – „Huragan” w Hołnach Wolmera i „Afrodyta” w Krasnopolu, Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów-koło w Krasnopolu, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i Gminne Centrum Czytelnictwa i Kultury w Krasnopolu, Urząd Gminy w Krasnopolu. Na dożynkach zaprezentowały się również firmy i instytucje związane z rolnictwem. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie wspólnie z Powiatowym Zespołem Doradztwa Rolniczego w Sejnach przygotowały stoisko z materiałami informacyjnymi i wystawę płodów rolnych.

Można było podziwiać występy zespołów ludowych oraz odbyły się mini zawody rolnicze.

Dożynki te zapiszą się w pamięci jako święto bardzo dobrze zorganizowane, pełne gościnności i miłej atmosfery. Szczególne zasługi i podziękowania należą się dla księdza proboszcza Krzysztofa Mulewskiego oraz Wójta Gminy Krasnopol Karola Szrajberta. Było to piękne i udane święto mieszkańców, gości gminy i parafii.

Jan Radzewicz

 

Odsłony : 783
Skip to content