Warsztaty „Hodowla pszczół – zakładanie i prowadzenie pasieki”

lip 14, 2020 | Aktualności, SIR

Pszczoły bez opieki człowieka nie przetrwałyby w obecnym środowisku. Wymieranie pszczół to ogólnoświatowy problem, który dotyczy każdego człowieka zamieszkującego naszą planetę. Od kilkunastu lat, ze względu m.in. na zanieczyszczenie środowiska maleje populacja pszczół. Każdy z nas może zrobić wiele, aby zahamować ten proces np. poprzez sadzenie w przydomowych ogródkach, nieużytkach czy też balkonach miododajnych roślin. Jednak najwłaściwszym sposobem na ratowanie pszczół wydaje się być założenie pasieki.


Pierwsze spotkanie z pszczołami jest niezwykle emocjonujące, o czym mogli przekonać się uczestnicy warsztatów „Hodowla pszczół – zakładanie i prowadzenie pasieki” organizowanych przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie podczas czerwcowo-lipcowych spotkań. Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.


Podczas warsztatów, które odbyły się w dniach 13.06-04.07.2020 roku 20 nowych adeptów sztuki pszczelarskiej przeszło szkolenie teoretyczne i praktyczne, które otworzyło przed nimi zagadnienia z nowej dla nich dziedziny – pszczelarstwa, począwszy od znaczenia gospodarczego pszczelarstwa przez bartnictwo, życie i biologię rodziny pszczelej, pożytki pszczele i harmonogram prac pasiecznych w trakcie roku. Uczestnicy podczas wykładów skrupulatnie sporządzali notatki i zasypywali prowadzących pytaniami. W czasie tych zajęć uczestnicy słuchali opowieści o życiu pszczół, ich zwyczajach i niesamowitej drodze od kwiatka do miodu. Ponadto otrzymali zestaw materiałów szkoleniowych, który na pewno będzie ciekawą lekturą i pozwoli na ugruntowanie pszczelarskiej wiedzy.

Po sesjach wykładowych nadszedł czas, aby przejść do kolejnego etapu pszczelego wtajemniczenia i wejść do pasieki. Wizyty przy ulach cieszyły się bardzo dużym powodzeniem. W specjalnych pszczelarskich kombinezonach uczestnicy podziwiali pracę pszczół i słuchali opowieści o zasadach panujących w ulu.

Pierwsze otwarcie ula poprzedzone było instruktażem zasad bezpiecznej pracy przy pszczołach. Praca w małych grupach pozwoliła na indywidualne konsultacje eksperckie.

Po przezwyciężeniu strachu przed pożądleniem, pasiecznicy otworzyli ule i każdy uczestnik miał możliwość dokładnego praktycznego, zapoznania się z biologią rodziny pszczelej i usystematyzowania wiedzy dotyczącej prac pszczelarskich pod okiem eksperta. Dowiedzieli się jakie są wymagania weterynaryjne przy prowadzeniu pasieki, produkcji i sprzedaży produktów pszczelich. W trakcie trwania warsztatów uczestnicy zapoznali się z rodzajami i budową ula.

Z zapewnionych materiałów szkoleniowych każdy wykonał ul. Warsztaty aktywizowały wszystkie zmysły uczestników, którzy mogli dotknąć, posmakować, powąchać oraz usłyszeć odgłosy robotnic i trutni. Kolorowa scenografia, liczne rekwizyty oraz obecność pracujących pszczół wywołały żywe emocje, a także szerokie uśmiechy na twarzach naszych podopiecznych.

Zajęcia praktyczne odbywały się w dwóch grupach dzięki czemu każdy uczestnik mógł wykonać prace związane z przeglądem rodziny pszczelej. Nowi pszczelarze z entuzjazmem doceniali kompleksowe podejście do tematyki pszczelarstwa. Aby rozpocząć prowadzenie własnych pasiek uczestnicy po zakończeniu warsztatów otrzymali odkłady pszczele, które sami wykonali.

Tadeusz Kruszewski

Odsłony : 511
Skip to content